Судове рішення #89974513




Справа № 632/1795/20

провадження № 3/632/665/20



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2020 року Суддя Первомайського міськрайонного суду Харківської області Афанасьєв В.О., розглянувши матеріал, який надійшов з Первомайського ВП ГУНП Харківської області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст. 130 КпАП України,


В С Т А Н О В И В:


Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 14.10.2020 року, приблизно о 22 год. 46 хв., ОСОБА_1 біля будинку №52 на 1/2-му мікрорайоні м. Первомайський, Харківської області керував транспортним засобом, автомобілем ВАЗ-21063, номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння (нестійка хода, запах алкоголю з порожнини рота). Від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння відмовився у присутності понятих, чим порушив пункт 2.5 ПДР України.

В судове засідання ОСОБА_1  не з`явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, проте надав суду клопотання про закриття провадження у адміністративній справі у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення у відповідності до ч.1 ст. 247 КУпАП, у якому зокрема зазначив, що не погоджується з обставинами викладеними в протоколі та з кваліфікацією начеб­то вчиненого ним правопорушення. Вказав, що 14.10.2020, в вечорі, в м. Первомайський, він керував автомобілем ВАЗ-21063, номерний знак НОМЕР_1 та був зупинений працівниками поліції, які не пояснили причину зупинки, не роз`яснили права. Одразу запропонували йому пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння, оскільки, їм здалося, що він перебуває у стані алкогольного сп`яніння. Працівники поліції, знову ж таки, не роз`яснюючи йому права, почали пропонувати продути в трубку якийсь прилад. Оскільки він нещодавно дивився сюжет по ТВ про те, як працівники поліції змінюють показники цих приладів, він будучи впевненим, що тверезий (до того не випивав майже тиждень), одразу запропонував співробітникам поліції проїхати до лікарні для проходження медичного огляду у лікаря нарколога. Однак працівники поліції наполягали на проходженні ним огляду за допомогою приладу, оскільки, з їх слів, проведення огляду в медичному закладі справа довга, а в них немає часу.

Він продовжував наполягати на проходженні огляду лікарем, однак працівники поліції проігнорували його прохання та склали відносно нього протокол. В протоколі вони зазначили, що він нібито відмовився від проходження медичного огляду, однак він не відмовлявся його проходити, а лише наполягав пройти його у спеціаліста. Поліцейські запросили двох свідків і він у їх присутності сказав, що бажає пройти огляд в лікарні і не бажає продувати прилад на місці.

У суді він ознайомився з протоколом та документами які додані до нього та побачив, що пояснення одного свідка взагалі неможливо прочитати, а в іншому поясненні, рукою поліцейського, було записано, що він нібито відмовився і від медогляду у медичному закладі, що не відповідає дійсності.

Просить відтворити відеозапис подій у судовому засіданні і пересвідчитися у тому, що він каже правду. Спиртного він не вживав і був тверезим. Вважає, що співробітники поліції, відмовивши йому у клопотанні пройти огляд на стан сп`яніння в лікарні, порушили порядок складення протоколу про адміністративне правопорушення та проведення огляду відповідно до встановленого порядку на стан алкогольного сп`яніння передбачений зокрема статтею 266 КУпАП та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння і проведення такого огляду, затвердженим постановою КМ України №1103 від 17 грудня 2008 року.

З огляду на вищенаведене, те, що огляд на стан сп`яніння проведений не був, були грубо порушені його права та вимоги Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України МОЗУ № 1452/735 від 09.11.2015 року, зважаючи на те, що жодних належних та допустимих доказів вчинення ним адміністративного правопорушення особою, яка склала адміністративний матеріал не надано, вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП , тому прохає закрити провадження у справі на підставі ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Вивчивши подане письмове клопотання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши письмові докази, вважаю, що винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, відмова особи яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння, вказаного у протоколі про адміністративне правопорушення, не знайшла свого підтвердження у судовому засіданні з наступних підстав.

       Відповідно до положень ст. 62  Конституції України,  особа вважається невинуватою і не може бути піддана покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено рішенням суду. Ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні правопорушення.

З вказаних положень Закону випливає, що обов`язок доводити вину особи покладається на обвинувача, тобто на органи та посадових осіб, які встановили факт скоєння протиправного вчинку і порушили провадження у справі.  Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. 

Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутні подія та склад адміністративного правопорушення.

Частина 1 ст. 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортним засобом у стані сп`яніння та за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Порядок огляду, про який вказано у ст. 130 КУпАП, визначений нормами цього Кодексу та рядом нормативно – правових актів.

Статтею 266 КУпАП визначено, що огляд водія на стан алкогольного сп`яніння проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами, огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.  Огляд осіб на стан алкогольного сп`яніння здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше  двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного сп`яніння у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.  Огляд особи на стан алкогольного сп`яніння, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Стаття 9 КУпАП передбачає, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення.

Направлення особи для огляду на стан алкогольного сп`яніння і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Пунктами 2 – 4, 6 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМ України №1103 від 17 грудня 2008 року передбачено, що огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп`яніння, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.

Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров`я. Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я.

Органом, що склав протокол про адміністративне правопорушення, не додано достатніх та належних доказів на підтвердження наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ст. 130 КУпАП. Фактично єдиними документами, які надані суду на підтвердження винності ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, є пояснення свідків та рапорт співробітника поліції, написані почерком, який практично неможливо розібрати. В одному з пояснень не можливо розібрати навіть прізвище свідка, його адресу та особисті дані. Вказані пояснення, поза сукупністю з іншими доказами, не можуть слугувати належним доказом події чи наявності складу правопорушення в діях ОСОБА_1 , оскільки фактично не можуть підтвердити жодних фактів, навіть відмову пройти огляд на місці зупинки. Вказаний факт не заперечував сам ОСОБА_1 , що вбачається з його клопотання, і де зазначено ним, що він наполягав на проходженні огляду саме у медичному закладі. Відмова ж ОСОБА_1 прослідувати для огляду до медичного закладу не підтверджується жодними доказами.

Особи, чиї пояснення додані до протоколу, викликалися у судове засідання, однак до суду не з`явилися, причини неявки суду не повідомили.

До матеріалів справи додано DVD диск. Відтворенням вказаного диску у судовому засіданні з`ясовано, що жодні файли, придатні до відтворення на вказаному диску відсутні. У зв`язку із цим, судом було зроблено запит про надання відео запису подій. На вказаний запит було отримано відповідь, що відео у відношенні гр. ОСОБА_2 не може бути надано, оскільки записи подій на теперішній час видалені.

Жодні інші докази фіксації правопорушення, як то фото чи відео фіксація, до протоколу про адміністративне правопорушення не додані, як не додані і будь які інші докази, які могли б підтвердити обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.

Відповідно до вимог ст.256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються її права і обов`язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.

Протокол не містить підпису ОСОБА_1 в графі про роз`яснення йому його прав, а також не містить його пояснень, які він мав право написати у відповідній графі протоколу. Тобто твердження ОСОБА_1 про не роз`яснення йому його прав при складенні протоколу підтверджується самим змістом протоколу. Вказані обставини є свідченням того, що під час складення протоколу про адміністративне правопорушення, були порушені права ОСОБА_1 як особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки він був позбавлений права надати пояснення по суті, так і права на захист, та інших прав, передбачених зокрема ст.268 КУпАП та Конституцією України.

З урахуванням наведених законодавчих норм, які визначають права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а також норм, які встановлюють порядок огляду на стан алкогольного сп`яніння і є імперативними та досліджених доказів, приходжу до висновку, що при складенні протоколу про адміністративне правопорушення, були грубо порушені права ОСОБА_1 як особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вказані права, зокрема право на захист, взагалі не були йому роз`яснені. Наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП наданими суду доказами не доведена, оскільки огляд на стан сп`яніння у медичному закладі не був організований і забезпечений , згідно  умов законодавчих актів що регулюють порядок притягнення  до адміністративної відповідальності та порядок проходження медичного огляду на стан сп`яніння, хоча сам  ОСОБА_1  наполягав на такому огляді в медичному закладі. Зазначене виключає наявність в діях  ОСОБА_1 об`єктивної сторони адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Керуючись   ст. 62 Конституції України, п. 1 ст. 247, ст. ст. 283, 284 КУпАП, -


П О С Т А Н О В И В:

Провадження у справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, закрити, у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена або на неї може бути внесено протест прокурора до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Первомайський міськрайонний суд.


Суддя:В. О. Афанасьєв




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація