Справа № 22ц-1646/2010 Головуючий у першій інстанції-
Майборода С.М.
Доповідач - Страшний М.М.
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
29 квітня 2010 року місто Чернігів
Апеляційний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді – Хромець Н.С.,
суддів – Страшного М.М., Острянського В.І.
при секретарі – Вареник О.М.
за участю – представника позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, представника відповідача – Мужикової Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові цивільну справу за апеляційною скаргою Чернігівської обласної державної адміністрації на рішення Чернігівського районного суду Чернігівської області від 4 березня 2010 року в справі за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до Чернігівської обласної державної адміністрації про визнання недійсним розпорядження голови обласної державної адміністрації в частині скасування розпорядження першого заступника голови Чернігівської районної адміністрації,
встановив:
В апеляційній скарзі Чернігівська обласна державна адміністрація просить скасувати рішення районного суду через його незаконність та необґрунтованість, та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Рішенням Чернігівського районного суду від 4 березня 2010 року позовні вимоги задоволено. Визнано недійсним розпорядження № 91 голови обласної державної адміністрації „Про скасування розпоряджень” від 11.03.2008 року в частині скасування розпорядження першого заступника голови Чернігівської районної державної адміністрації № 313 від 23.04.2004 р. „Про відведення земельної ділянки” № 314 від 23.04.2004 р. „Про надання та передачу у власність громадянам земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель”.
Апелянт вказує на те, він наділений правом скасовувати розпорядження райдержадміністрації, за умови, що ці розпорядження є незаконними, що передбачено ст. ст. 33, 43 Законом України „Про місцеві державні адміністрації”, а дані розпорядження в силу ст. ст. 149, 150 Земельного Кодексу України є такими. Крім того, апелянт вважає, що є безпідставним посилання суду на те, що питання правомірності видачі державного акту повинного вирішуватись в судовому порядку, а не скасовуватись відповідачем.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду залишенню без змін з наступних підстав.
По справі встановлено, що 22.05.2003 р. Президія української академії аграрних наук, розглянувши звернення дирекції Інституту сільськогосподарської мікробіології від 25.04.2003 р. постановила дати згоду на вилучення 19,2 землі із землекористування дослідного господарства Інституту сільськогосподарської мікробіології для індивідуального будівництва співробітникам інституту і дослідного господарства (а.с. 39, 40, 42).
19.04.2004 р. Чернігівська районна державна адміністрація дозволила підготовку у встановленому порядку матеріалів вибору земельної ділянки під індивідуальну забудову для надання громадянам для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель із земель дослідного господарства інституту сільськогосподарської мікробіології на території Уляновської сільської ради Чернігівського району. Після чого було проведено вибір земельної ділянки, надані висновки дирекції дослідного господарства інституту сільськогосподарської мікробіології, архітектури району, органів державного пожежного нагляду, Чернігівської районної санепідемстанції, екологічної інспекції в Чернігівському районі, Чернігівської обласної інспекції по охороні пам”яток історії та культури, головою Уляновської сільської ради, Чернігівського районного відділу земельних ресурсів.
Виготовлено проект відведення земельної ділянки під індивідуальну житлову забудову для надання громадян для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель із земель дослідного господарства інституту сільськогосподарської мікробіології на території Уляновської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області (а.с. 60-94).
Розпорядженням першого заступника голови районної державної адміністрації № 313 від 23.04.2004 р. затверджено проект відведення земельної ділянки під індивідуальну забудову для надання громадянам для будівництва та обслуговування житлового будинку із земель інституту та вилучено із його користування земельну ділянку загальною площею 19,2 га, в тому числі ріллі – 18,8 га, польових шляхів – 0,4 га для надання громадянам для будівництва (а.с. 36).
Розпорядженням першого заступника голови районної державної адміністрації № 314 від 23.04.2004 р. надано та передано у власність громадянам земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку на території Уляновської сільської ради в розрізі землевласників та площ згідно додатку та вирішено видати громадянам державні акти на право власності на землю.
На підставі розпорядження Чернігівської районної державної адміністрації № 314 від 23.04.2004 р. позивачам 30.04.2004 р. видано державні акти на право власності на земельні ділянки ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_8 площею 0,09 га, ОСОБА_6 – 0,1097 га, ОСОБА_7 – 0,1 га.
Земельні ділянки для індивідуального будівництва співробітникам інституту і дослідного господарства для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд , надавались у відповідності до ст.ст. 118, 121 Земельного Кодексу України.
Розпорядженням голови обласної державної адміністрації № 91 від 11.03.2008 р. відповідно до ст. 33 Закону України „Про місцеві державні адміністрації”, ст. 17 Земельного кодексу України, з метою приведення нормативно-правових актів Чернігівської районної державної адміністрації у відповідність до вимог чинного законодавства та на підставі протестів внесених прокурором Чернігівської області скасовано розпорядження першого заступника голови Чернігівської районної державної адміністрації № 313 від 23.04.2004 р. „Про відведення земельної ділянки”, № 314 від 23.04.2004 р. „Про надання та передачу у власність громадянам земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських будівель”(а.с. 38).
Задовольняючи позовні вимоги про визнання даного розпорядження незаконним, районний суд виходив з того, що воно винесено з порушенням норм земельного законодавства, з чим повністю погоджується апеляційний суд.
Так, відповідно до ст. 143 Земельного кодексу України примусове припинення права власності на земельну ділянку здійснюється тільки судом.
Посилання апелянта на їх право скасовувати розпорядження райдержадміністрації, що передбачено ч. 3 ст. 33 та ч. 2 ст. 43 Закону України „Про місцеві державні адміністрації” не заслуговують на увагу, оскільки дані норми носять загальний характер, а спірні правовідносини регулюються земельним законодавства, яким передбачено інший порядок винесення та скасування розпоряджень щодо виділення земельних ділянок.
Враховуючи наведене, інші доводи апеляційної скарги не дають підстав для її задоволення та скасування рішення суду першої інстанції, яке ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Зважаючи на наведене та керуючись ст.ст. 303, 307, ст.308, 313-315, 317, 319 ЦПК України, апеляційний суд,
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Чернігівської обласної державної адміністрації – відхилити.
Рішення Чернігівського районного суду від 4 березня 2010 року – залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: Судді: