ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________________________________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2010 р. Справа № 2-а-499/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Свентуха Віталія Михайловича,
при секретарі судового засідання: Мороз Вікторії Валентинівні
за участю представників сторін:
позивача : Гайдай А.В. - представник за довіреністю;
відповідача : не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Вінницької міжрайонної державної податкової інспекції
до: фізичної особи - підприємця ОСОБА_2
про: припинення підприємницької діяльності та зобов'язання до вчинення дій
ВСТАНОВИВ :
В лютому 2010 року до Вінницького окружного адміністративного суду звернулась Вінницька міжрайонна державна податкова інспекція з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про припинення підприємницької діяльності та зобов'язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ФОП ОСОБА_2 з 10.11.2008р. не звітує про отримані доходи в державну податкову службу, чим порушує вимоги ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування”, п. 4.1.4 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами”.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач письмових заперечень на позовну заяву з нормативно-документальним обґрунтуванням суду не надав, в судове засідання жодного разу не з’явився, повноважного представника не направив, про час, дату та місце судових засідань неодноразово повідомлявся.
Позивач висловив думку про можливість розгляду справи у відсутність відповідача. Суд, прийнявши до уваги його думку, враховуючи те, що відповідач повідомлявся неодноразово за місцем реєстрації, вважає, що вжив всіх заходів для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду справи з його участю або участю його повноважного представника для реалізації ними права судового захисту своїх інтересів, оскільки з матеріалів справи не вбачається будь-якої іншої адреси, на яку можливо було б направити судову повістку. Окрім того, адреса на яку судом повідомлялось про розгляд справи міститься у свідоцтві про державну реєстрацію відповідача як фізичної особи - підприємця (а.с.6), та відповідно до довідки адресного бюро (а.с.23) є зареєстрованим за місцем проживання відповідача
Відповідно до ст. 122 КАС України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Суд вважає, що неодноразова неявка відповідача у судове засідання, може потягнути за собою порушення строків розгляду справи, а тому ухвалив розглянути справу без участі відповідача або його повноважного представника.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно, всебічно, об’єктивно дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_2 зареєстрована Вінницькою районною державною адміністрацією, як фізична особа - підприємець 20.12.2005р. за НОМЕР_2, ідентифікаційний номер – НОМЕР_1, та взята на облік платника податків 19.01.2006р. за НОМЕР_3.
Відповідно до довідки № 988/17 від 10.02.2010 року, виданої Вінницькою МДПІ, ФОП ОСОБА_2, не звітує про отримані доходи до Вінницької МДПІ з 10.11.2008р., заборгованості перед бюджетом немає.
Відповідно до ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” платники податків зобов’язані:
- вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами;
- подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов’язані з обчисленням, сплатою податків і зборів (обов’язкових платежів), сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Згідно п. 4.1.4 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року - протягом 60 календарних днів, наступних за останнім днем звітного (податкового) року.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.
В порушення зазначених норм відповідач не звітує до Вінницької міжрайонної державної податкової інспекції з 10.11.2008, що підтверджено довідками про звітування відповідачем до Вінницької міжрайонної державної податкової інспекції (а.с.10-11).
Відповідно до п.п. 8.6 п. 8 Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.1998 № 80 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.1998 за № 172/2612, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом, та в разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів податкової звітності, керівник органу державної податкової служби приймає рішення у вигляді розпорядження відносно платника податків - про звернення до суду або господарського суду із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації платника податків, постановлення судового рішення про припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Згідно довідки Вінницької міжрайонної державної податкової інспекції, станом на 12.02.2010р. заборгованість по податках за відповідачем відсутня.
Відповідно до п. 17, ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Пунктом 8 ст. 19 Господарського кодексу України (далі - ГК України) передбачено, що усі суб’єкти господарювання зобов’язані здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію, а також надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.
Згідно з ч. 1 ст. 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Частиною першою ст. 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
А згідно з частиною першою ст. 247 ГК України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Отже, враховуючи те, що відповідач не звітує у встановленому законодавством порядку протягом року, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, у зв’язку з чим є всі підстави для припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2.
Згідно ч. 5 ст. 49 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців" порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності за судовим рішенням, що не пов'язано з банкрутством фізичної особи - підприємця, здійснюється за процедурами, встановленими частинами дев'ятою - вісімнадцятою статті 47 цього Закону.
Приписами ч. 9 ст. 47 названого Закону передбачено, що для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем, підприємець або уповноважена нею особа, не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу такі документи:
заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням;
свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця;
довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах;
довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості;
довідки відповідних органів фондів соціального страхування про відсутність заборгованості або про те, що вона не перебувала на обліку.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців" суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
З огляду на викладене, враховуючи те, що відповідач не звітує у встановленому законодавством порядку більш ніж на протязі року, а також ту обставину, що відповідач визнав позов, суд вважає, що є всі підстави для припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_2.
З приписів статей 71, 86 КАС України вбачається, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини справи та вищезазначені положення чинного Законодавства України, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а тому підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, Законом України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами”, Законом України “Про систему оподаткування”, Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців”, Законом України “Про державну податкову службу в Україні”, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити.
Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Зобов'язати ОСОБА_2 вчинити дії передбачені ст. 49 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" № 755-IV від 15.05.2003 року зі змінами та доповненнями.
Копію даної постанови, в день набрання нею законної сили, надіслати Державному реєстратору Вінницького району (21016, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 17) для виконання вимог ст. 49 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 23.04.10
Суддя (підпис) Свентух Віталій Михайлович
Копія вірна:
суддя:
секретар:
22.04.2010