Судове рішення #9045117

Справа № 2-2299/2010  року

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 25 березня 2010 року                     м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області  в складі:

головуючого-судді:          Горейко М. Д.

секретаря:              Гаврилюк Н.Я.

    з участю позивачки ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2,

    розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1   до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визначення додаткового строку на прийняття спадщини,

встановив:

Позивачка звернулася в суд з позовом до Івано-Франківської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті її дядька ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2, посилаючись на те, що шестимісячний строк для прийняття спадщини пропущений нею з поважних причин. ОСОБА_4 склав заповідальне розпорядження, згідно якого у випадку свої смерті заповів їй отримати всю суму вкладу розміщеного на його рахунку НОМЕР_1, який відкрито у Івано-Франківській філії АКБ “Форум” та процентів, нарахованих на цей вклад. Про заповідальне розпорядження їй було відомо, тому після смерті дядька вона звернулась до працівників банку з питанням коли і за яких обставин можна отримати кошти. Їй було роз’яснено, що кошти можна отримати у будь-який час. Після цих роз‘яснень вона більше нікуди не зверталась. Коли звернулась до банку з проханням видати кошти, то їй було відмовлено, оскільки вона не зверталась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Вважає причину пропущення строку поважною та просила про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Крім того, двоє дітей померлого також не прийняли спадщину і не бажають її приймати.

В процесі розгляду справи позивачка уточнила позовні вимоги та визначила відповідачами спадкоємців за законом померлого ОСОБА_4: ОСОБА_2 та ОСОБА_3.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнав, мотивуючи тим, що йому відомо про заповідальне розпорядження батька на племінницю ОСОБА_1. Це було його волевиявлення, а тому він не звертався в нотконтору з заявою про прийняття спадщини.

Відповідачка ОСОБА_3 в судове засідання не з’явилась, про час і місце судового розгляду повідомлена належним чином, про що свідчить її підпис на повідомленні про вручення поштового відправлення.

З урахуванням положень ч.4 ст. 169 ЦПК України, суд ухвалив про розгляд справи за її відсутності на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Згідно свідоцтва про смерть НОМЕР_2, виданого 10.03.2008 року (а. с. 5)  ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкоємця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за законом або за заповітом.

Статтею 1270 ЦК України встановлено шестимісячний строк для прийняття спадщини з часу її відкриття.

Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є дітьми померлих ОСОБА_4 та ОСОБА_5, що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_2 (а. с.31). Той факт, що ОСОБА_3 є дитиною померлих визнається сторонами, а тому у відповідності до ч.1 ст. 61 ЦПК України не підлягає доказуванню в судовому засіданні. Вони є спадкоємцями по закону спадкового майна померлого ОСОБА_4

 Однак, останній залишив заповідальне розпорядження (а.с. 6), відповідно до якого він заповів позивачці на випадок його смерті отримати всю суму вкладу, розміщеного на його рахунку НОМЕР_1, який відкрито у Івано-Франківській філії АКБ “Форум” та процентів, нарахованих на цей вклад. Про наявність такого заповідального розпорядження позивачці було відомо, про що вона ствердила в судовому засіданні. Однак вона не звернулась в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини, оскільки не знала про шестимісячний строк для такого звернення, а в банку отримала не кваліфіковану відповідь щодо можливості отримання спадкових коштів.

Наведених обставин відповідачі не спростували.

Сукупність вищезазначеного дає підстави дійти до висновку про те, що позивачка пропустила шестимісячний строк для прийняття спадщини з часу її відкриття з поважних причин.

Відповідно до ч. 1 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом шестимісячного строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.          

Однак, положенням ч. 3 цієї ж статті визначено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задоволити.

На підставі вищенаведеного, відповідно до ст. ст. 1217, 1261, 1270, 1272 ч.1, 3 ЦК України, керуючись ст. ст. 213-215 ЦПК України, суд, –

вирішив:

Позов задоволити.

Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці с. Хом'яківка Тисменицького району Івано-Франківської області додатковий строк для подання заяви у нотаріальну контору про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2, - три місяці з дня вступу даного рішення в законну силу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подачі заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. В разі подачі заяви про апеляційне оскарження рішення суду, але апеляційна скарга не була подана в строк, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку.

Заяву про апеляційне оскарження рішення суду до апеляційного суду області може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення.

    Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подається через Івано-Франківській міський суд.

    Суддя:                                  Горейко М. Д.

     

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація