С права № 2а-184/2010 року
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2010 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд, Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді: Горейко М. Д.
cекретаря: Гаврилюк Н.Я,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправною відмову у здійсненні перерахунку належних грошових сум на дитину за 2008 рік, стягнення різниці не отриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік в сумі 4431 грн. 38 коп., -
в с т а н о в и в:
Позивачказвернулася в суд з наведеним адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Івано-Франківської міської ради, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину ОСОБА_3 і з 08.02.2008 року Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Івано-Франківської міської ради їй призначена та виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Згідно статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” матері, що має дитину віком до трьох років встановлена така щомісячна допомога у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Обмеження розміру вказаної допомоги Законом Українипро державний бюджет України на 2007 р., 2008 р. визнані неконституційними Рішеннями Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 р. та № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. У зв’язку з чим відповідачем їй незаконно виплачується така допомога не в повному розмірі за період з лютого 2008 року по грудень 2008 року. Недоплачена сума державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цей період склала 4431 грн. 38 коп.
Ухвалою суду від 17.03.2010 року замінено відповідача Управління праці та соціального захисту населення виконкому Івано-Франківської міської ради на правонаступника Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради.
Позивачка в судове засідання не з’явилась, подала суду заяву про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та день розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується відміткою у розписці до судової повістки. Своїм правом на подання письмового відзиву щодо позовних вимог відповідач не скористався. З урахуванням положень ч.2 та 4 ст. 128 КАСУ суд ухвалив про розгляд справи за відсутності сторін.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу захисту порушеного права позивачки на належний розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Так, ОСОБА_1 є матір'ю дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією її свідоцтва про народження (а. с.5), та фактично здійснює догляд за нею.
До вагітності і пологів вона не працювала. Відповідно до ст. 2 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” не відноситься до осіб застахованих в системі загальнообов'язкового соціального страхування. Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в неї виникло за Законом “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” відповідно до ст. 13 цього Закону.
З гідно довідки відповідача від 23.04.2009 року за №2462 (а. с.6) позивачці з 08 лютого 2008 року призначена та щомісячно виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як непрацюючій особі.
У силу ст.15 Закону України ?ро державну допомогу сім’ям з дітьми” (у редакції 2001 р.) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Відповідно до п.23 розд.ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України” стаття 15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” викладена в новій редакції, якою встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Вказана норма закону набрала чинності з 01.01.2008 р. та не визнана неконституційною.
Разом з тим, Рішенням Коституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнані неконституційними положення п.п.12 п.25 розд.П Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, якими було зупинено дію ст.43 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”. Таким чином, з 22.05.2008 р. відновлено дію ст.43 вказаного Закону, яка передбачає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, не меншому розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Оскільки позивачка до вагітності і пологів не працювала, то відповідно до ст. 2 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” не відноситься до осіб, застрахованих в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, а тому немала права на отримання допомоги по догляду за дитиною в розмірі, встановленому ст. 43 цього Закону за період з 22.05.2008 року до 31.12. 2008 р.
Позивачка не надала суду доказів, що середньомісячний сукупний дохід її сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців до дня призначення допомоги був нижчим за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб, як і не надала доказів про надання таких документів відповідачу. За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідачем за період з 08.02 2008 року по 31.12.2008 року правомірно проводилось нарахування і виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною відповідно до вимог ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” і в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
На підставі вищенаведеного, відповідно до ст. ст. 55, 124 Конституції України , ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, п.23 розд.ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”, Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008, ст. ст. 6-11, 17, 18, 94 КАС України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, –
п о с т а н о в и в:
В позові ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправною відмову у здійсненні перерахунку належних грошових сум на дитину за 2008 рік, стягнення різниці не отриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік в сумі 4431 грн. 38 коп відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду до Львівського апеляційного адміністративного суду може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАСУ – з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються через Івано-Франківський міський суд.
Суддя: Горейко М. Д.