Справа № 22Ц-2176/2010 р. Головуючий в 1 інстанції Очківський В.М.
Категорія 57 Доповідач Корзаченко І.Ф.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2010 року колегія судової палати в цивільних справах апеляційного суду Київської області в складі :
головуючого Сліпченка О.І.
суддів Корзаченко І.Ф., Мережко М.В.,
при секретарі Бистрій Г.В.
розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Києві справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України у м.Василькові на постанову Васильківського міськрайонного суду від 18 грудня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Василькові про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни", -
встанговила:
25 листопада 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом, яким обгрунтовував тим, що він має статус дитини війни, а тому згідно із ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" йому щомісячно починаючи з 01.01.2006 року повинна була виплачуватися соціальна допомога в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Проте, вказана соціальна допомога йому не виплачувалась, На його звернення до відповідача про доплату соціальної допомоги йому відмовлено. Дану відмову він вважає незаконною, оскільки рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-РП та від 22.05.2008 року № 10-РП визнані неконституційними окремі Положення ЗУ "Про державний бюджет на 2007 рік" та ЗУ "Про державний бюджет на 2008 рік", зокрема Положення п. 12 ст. 71 та п. 41 розділу 2, якими було припинено на вказані роки дію ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни". Позивач просив визнати відмову управління Пенсійного фонду України у м. Василькові щодо виплати щомісячної соціальної у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, протиправною. Стягнути з відповідача недоплачену соціальну допомогу за період з січня 2006 року по грудень 2009 року в розмірі 5940 грн.
Постановою Васильківського міськрайонного суду від 18 грудня 2009 року позов задоволено частково. Постановлено поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду. Визнати протиправними дії відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу доплати до пенсії за період з 1 січня 2006 року до 1 грудня 2009 року. Зобов'язати відповідача провести перерахунок та здійсними виплату щомісячної соціальної допомоги позивачу в період з 1 січня 2006 року по 1 грудня 2009 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходів у зв‘язку з порушенням терміну їх виплати. В іншій частині позову відмовити.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду з підстав порушення норм матеріального і процесуального права.
Апеляційну скаргу необхідно задоволити частково з таких підстав.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до ст. 1 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" є дитиною війни.
Згідно з ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 17 ст. 77 Закону № 3235-4 від 20.12.2005 року "Про Державний бюджет України на 2006 рік" було призупинено дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом (№ 3235-4).
ЗУ від 19.01.2006 року № 3367 - 4 "Про внесення змін до ЗУ "Про державний бюджет на 2006 рік"" п. 17. ст. 77 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2006 рік" було виключено. Ст. 110 даного Закону викладено в такій редакції: "Установити, що пільги дітям війни, передбачені абзацом 7 ст. 5 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни", запроваджуються з 01 січня 2006 року, а ст. 6 - у 2006 році поетапно за результатами виконання бюджету у 1 півріччі, у порядку, визначеному КМУ за погодженням з Комітетом ВРУ з питань бюджету".
Таким чином, дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" було відновлено.
Статтею 71 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було призупинено дію ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" з урахуванням ст. 111 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яка передбачала, що у 2007 році підвищення пенсії або щомісячного грошового утримання, яке виплачується замість пенсії, згідно ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами, окрім тих, на яких розповсюджується дія ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Згідно ст. 14 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам війни підвищення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, виплачується незалежно від встановлення інвалідності та у розмірі, встановленому для учасників війни - 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року визнано неконституційними положення п. 12 ст. 71 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік", якими зупинено на 2007 рік дію ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" з урахуванням ст. 111 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік". Також Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року визнано неконституційними положення ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Пунктом 41 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" ЗУ "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" викладено в такій редакції: "Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Відповідач, всупереч вимог вказаного рішення Конституційного Суду України, починаючи з 01.01.2008 року виплачує позивачу надбавку до пенсії "Дитині війни" в розмірі 10 % прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність.
З урахуванням наведеного суд дійшов правильного висновку про те, що відповідач не виплачує позивачу державну соціальну допомогу у встановленому законом розмірі.
Визначаючи період, за який необхідно здійснити перерахунок, суд зазначив, що позивачу необхідно поновити строк звернення до суду.
З таким висновком суду не можна погодитись, оскільки він не грунтується на законі та матеріалах справи.
Відповідно до чинного на час розгляду справи процесуального законодавства суд розглядав справу за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк. Згідно ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Позивач звернувся до суду 25 листопада 2009 року і пропустив річний строк звернення до адміністративного суду за захистом свого права по виплатам за період з 1 січня 2006 року по 24 листопада 2008 року.
Позивач не надав доказів наявності поважних причин пропуску цього строку, які б позбавляли позивача пред"явити позов до суду.
Відповідач у своїх запереченнях наполягав на застосуванні строку звернення до суду та відмові у позові з цих підстав.
З урахуванням наведеного необхідно постанову суду скасувати і ухвалити нове рішення, яким частково задоволити позов у межах строку звернення до суду.
Керуючись ст.ст. 309, 316 ЦПК України, колегія,-
вирішила:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Василькові задоволити частково. Постанову Васильківського міськрайонного суду від 18 грудня 2009 року скасувати і ухвалити нове рішення.
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Василькові про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги задоволити частково..
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у місті Василькові щодо невиплати ОСОБА_1 як особі, яка має статус дитини війни щомісячного підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України у м. Василькові нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячне підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 25 листопада 2008 року з урахуванням вже проведених виплат. В решті позову відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий
Судді
Справа № 22Ц-2176/2010 р. Головуючий в 1 інстанції Очківський В.М.
Категорія 57 Доповідач Корзаченко І.Ф.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2010 року колегія судової палати в цивільних справах апеляційного суду Київської області в складі :
головуючого Сліпченка О.І.
суддів Корзаченко І.Ф., Мережко М.В.,
при секретарі Бистрій Г.В.
розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Києві справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України у м.Василькові на постанову Васильківського міськрайонного суду від 18 грудня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Василькові про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни", -
встановила:
Враховуючи, що для складення рішення в повному обсязі необхідний тривалий час, відкласти його складення до 30 квітня 2010 року, проголосивши резолютивну частину.
Керуючись ст. 209 ЦПК України, колегія,-
вирішила:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Василькові задоволити частково. Постанову Васильківського міськрайонного суду від 18 грудня 2009 року скасувати і ухвалити нове рішення.
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Василькові про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги задоволити частково..
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у місті Василькові щодо невиплати ОСОБА_1 як особі, яка має статус дитини війни щомісячного підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України у м. Василькові нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячне підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 25 листопада 2008 року з урахуванням вже проведених виплат. В решті позову відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий
Судді