- позивач: Петрова Валентина Миколаївна
- відповідач: Компаніївська селищна рада
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Компаніївський районний суд Кіровоградської області
Справа № 391/700/20
Провадження № 2/391/244/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.12.2020р.селище Компаніївка
Компаніївський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Червонописького В.С.,
за участі секретаря судових засідань Степанової Л.Г.,
розглянувши в приміщенні суду у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Компаніївської селищної ради Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що після смерті чоловіка ОСОБА_2 відкрилась спадщина. Звернувшись до нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину на майно чоловіка, позивач отримала роз`яснення від 03.11.2020 в якому нотаріус повідомив про пропуск позивачем строку для прийняття спадщини та необхідністю звернення до суду для його поновлення у відповідності до ч.3 ст.1272 ЦК України. Позивач вважає, що причини пропуску строку для прийняття спадщини пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 17.11.2020 відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, роз`яснено учасникам справи порядок подання заяв по суті справи та наслідки їх неподання.
Позивач в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи за її відсутності позовні вимоги підтримала.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без участі представника за наявними в матеріалах справи документами.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 .(а.с.9)
28.08.2020 рішенням Компаніївського районного суду Кіровоградської області встановлено юридичний факт смерті громадянина України ОСОБА_2 в м. Кіровськ Луганської області.(а.с.10-11)
29.09.2020 Компаніївським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) видано свідоцтво про смерть громадянина ОСОБА_2 (а.с.8)
В судовому засіданні встановлено, що 03.11.2020 державний нотаріус Компаніївської районної державної нотаріальної контори надав позивачу роз`яснення відповідно до якого позивач пропустив шестимісячний строк для прийняття спадщини, та йому необхідно звернутися до суду з позовом для визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.(а.с.12)
Відповідно до витягу зі Спадкового реєстру після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 спадкова справа не заводилась та в спадковому реєстрі відсутня інформація щодо наявності заповіту.(а.с.13)
Згідно ч.1 ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Статтею 1272 ЦК України встановлено, що у разі, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.
При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Якщо ж у спадкоємця перешкод не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про спадкову масу, то положення ч. 3 ст. 1272 ЦК України не застосовуються.
Норми ст. 1272 ЦК щодо права на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини застосовуються до спадкоємців, право на спадкування яких виникло із набранням чинності ЦК.
Відповідно до змісту ст. 1272 ЦК позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.
При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.
Аналізуючи зібрані по справі докази в світлі наведених правових норм, суд вважає, що строк на звернення із заявою про прийняття спадщини пропущений з поважних причин.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що є всі підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Що стосується додаткового строку, що може бути встановлений для подання позивачем заяви про прийняття спадщини, то суд приходить до висновку про можливість встановлення строку в два місяці з дня набрання рішенням законної сили, який суд вважає достатнім для подання відповідної заяви.
Враховуючи наведене, суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3, 12, 258, 259, 265, 273, 315, 354, 355 ЦПК України, ст.ст.1270, 1272 ЦК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Компаніївської селищної ради Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини за законом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржено до Кропивницького апеляційного суду через Компаніївський районний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня його оголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відомості про учасників:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса АДРЕСА_1 ;
відповідач: Компаніївська селищна рада Компаніївського району Кіровоградської області код ЄДРПОУ 04364911, адреса вул. Садова,95 смт.Компаніївка.
Суддя В.ЧЕРВОНОПИСЬКИЙ
- Номер: 2/391/244/20
- Опис: про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом.
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 391/700/20
- Суд: Компаніївський районний суд Кіровоградської області
- Суддя: Червонописький В.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.11.2020
- Дата етапу: 13.11.2020