Судове рішення #9083260

С права № 22-4176/2010р.              Головуючий в 1 інстанції      Носовської Л.О.

Категорія 57                                    Доповідач Хейло Я.В.

                                                           

  У Х В А Л А

             ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

      5 травня 2010 року Апеляційний суд Донецької області в складі:

                                            Головуючого судді Новікової Г.В.

                              суддів Хейло Я.В.,Стратіло В.І.

                                            при секретарі Лєдовській О.М.                            

                                             

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Донецьку апеляційну скаргу Управління  Пенсійного Фонду України в м. Харцизьк   на постанову Харцизького міського суду від   19 лютого  2010 року у справі за позовом ОСОБА_1     до  Управління Пенсійного Фонду України в м. Харцизьк    про визнання дій неправомірними , зобов’язання нарахування та виплати доплати до пенсії,-

                                                           ВСТАНОВИВ :  

         Постановою Харцизького міського суду від 19 лютого  2010 року  позов   ОСОБА_1 задоволено .

         Визнано протиправною відмову   Управління Пенсійного фонду України в  м. Харцизьку    Донецької області щодо нарахування  позивачу додаткової  пенсії за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року у відповідності до ст.49,51,67 Закону України  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов’язано УПФУ м. Харцизька зробити ОСОБА_1 перерахунок та виплату додаткової пенсії за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року відповідно до ст.49,51,67 Закону України  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку 25% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність та фактично здійснених виплат .

       Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати зазначене судове рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

      Сторони, які беруть участь у справі за викликом до суду не прибули, про день, час та місце судового розгляду повідомлені у встановленому законом порядку. Управління Пенсійного фонду України в  м. Харцизьк   просило розглядати справу  у  відсутність їх представника.

      Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.

Позивач віднесений до 3 категорії осіб, як учасник ліквідації наслідків аварії на  Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням (а.с.9).

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року в редакції Закону України № 2001-ХІІ від 19 грудня 1991 року, зі змінами та доповненнями станом на час існування спірних правовідносин,  визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49  Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 51  Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що особам, віднесеним до 3 категорії, інвалідам  призначається щомісячна додаткова пенсія   за шкоду , заподіяну здоров'ю в розмірі  25 процентів мінімальної пенсії за віком. 

Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008  у справі N 1-28/2008 щодо предмету та змісту закону про Державний бюджет України на 2008 рік були визнанні такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 28 розділу II  "Внесення змін до деяких законодавчих актів України". У вказаному рішенні Конституційного суду України було зазначено, що положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 22 травня 2008 року.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.  Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.  

Таким чином, з 22 травня 2008 року була відновлена дія норм статей 49,51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за якими   особам постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС та віднесеним до 3 категорії, до яких відноситься позивач,  повинна була призначатися та виплачуватися відповідачем щомісячно з 22 травня 2008 року  додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до частини 3 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії провадиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

        Доводи апеляційної скарги про відсутність бюджетного фінансування не може бути причиною невиконання покладених на управління Пенсійного фонду України зобов’язань, оскільки реалізація особою права, що пов’язане з отримання бюджетних коштів, яке базується, на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно – правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

      Доводи апеляційної скарги, що  виплата проводилася відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року  №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» не можуть бути прийняті до уваги.

       За конституційними нормами, виходячи з  пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є наведена вище постанова Кабінету Міністрів України, істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача. Суд правильно прийшов до висновку, що при вирішенні даного спору застосуванню підлягають  ст. ст. .49,51,67 Закону України  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

      Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду та встановлених обставин справи, підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення  суду не вбачається.

      Відповідно до ч.1. ст.303 ЦПК України під час розгляду справи у апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

      Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції прийняв оскаржувану постанову з дотриманням норм матеріального та процесуального права та передбачені законом підстави для її скасування відсутні.

       Керуючись ст. ст. 307 ч.1 п.1,308,314,315 ЦПК України, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості спорів, пов’язаних із соціальними виплатами» апеляційний  суд, -

                                                          УХВАЛИВ:

      Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в    м. Харцизьк      відхилити.

       Постанову Харцизького міського суду від 19 лютого  2010 року  залишити без змін.

       Ухвала суду апеляційної інстанції  набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного суду України   протягом двох  місяців після набрання законної сили ухвалою апеляційного суду.

Головуючий

Судді

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація