- Правопорушник: Богданов Ігор Михайлович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 134/1696/20
3/134/884/2020
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 грудня 2020 року смт. Крижопіль
Суддя Крижопільського районного суду Вінницької області Швець Л.В. розглянувши матеріали, які надійшли після доопрацювання від Крижопільського ВП Бершадського ВП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, працюючого Крижопіль «Сирзавод» вантажником, ІПН НОМЕР_1 .
За ч. 2 ст. 130 КУпАП.
ВСТАНОВИЛА:
До Крижопільського районного суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Згідно протоколу серії ДПР 18 № 161927 від 29.10.2020 року зазначено, що 29.10.2020 року о 17 год. 50 хв. в смт Крижопіль по вул. Соборній ,13 водій ОСОБА_1 керував скутером VIPERдержавний номерний знак НОМЕР_2 з ознаками наркотичного сп`яніння, порушення мови, координації рухів, зінниці очей не реагують на світло, тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан сп`яніння у встановленому законом порядку водій відмовився в присутності двох свідків.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що дійсно 29 жовтня 2020 року коли він їхав з чергової роботи, він колій поросят так він підробляє ще крім основної роботи, його спинили десь ближче до 18 години вечора працівники поліції. Причиною зупинки було те, що пасажир якого він підвозив своїм скутером був без шолома. Коли почалась розмова йому працівник поліції сказав, що у нього є підозра, що ОСОБА_1 вживав наркотичні засоби і треба пройти тест. ОСОБА_1 сказав, що наркотичні препарати не вживав і погодився, на проходження тесту, але працівник поліції повідомив, що треба їхати в Крижопільську ОЛІЛ, хоча на відео факту його згоди, щоб пройти тест на місці зупинки і в Крижопільській лікарні знято чомусь не було. Коли працівник поліції склав протокол запропонували ОСОБА_1 поїхати у райвідділ, він погодився, в райвідділі поліції було вже двоє свідків і працівник поліції сказав, що йому потрібно пройти тест на наркотичне сп`яніння, але потрібно їхати в Піщанську лікарню. ОСОБА_1 сказав, що в Піщанку не поїде бо у нього в дома залишилась сама малолітня донька, яка його чекає і він не може дозволити собі на такий великий час щоб його дитина залишалась сама, донька й так уже дуже часто йому телефонувала, а поїздка в Піщанку займе більше трьох годин. Працівник поліції виписав направлення де вказав, що потрібно його пройти тест в Крижопільській лікарні, але усно повідомив, що лікаря-нарколога в Крижопільській ОЛІЛ на даний час не має і треба їхати в Піщанку. Просив справу закрити за відсутності складу правопорушення.
В судовому засіданні були оглянуті відеозаписи із відеокамери поліції де не зафіксовано, що працівник поліції пропонував пройти такий тест на місці зупинки транспортного засобу. Направлення виписано на проходження огляду в Крижопільській ОЛІЛ, але на відео видно, що працівник поліції повідомив ОСОБА_1 , що йому потрібно їхати в Піщанку бо лікаря- нарколога в Крижопільській лікарні на даний час не має. Також, із відеозапису відеокамери поліції вбачається, як поліцейський повідомив свідкам, що виявив у ОСОБА_1 ознаки наркотичного сп`яніння, не вказавши які саме, і повідомив, що ОСОБА_1 відмовився пройти медичний огляд на стан сп`яніння, в медичному закладі. А огляд на місці зупинки транспортного засобу проводився без свідків, свідки були присутні уже в райвідділі поліції.
Заслухавши пояснення порушника ОСОБА_1 , дослідивши надані суду матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку, що провадження у даній справі слід закрити з наступних підстав.
У відповідності до пункту 2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами ст.245 КУпАП, серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
З огляду на вимоги ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до вимог п.27 Постанови Пленуму Верховного суду України від 23.12.2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» судам слід ураховувати, що відповідальність за ст.130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп`яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводиться згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп`яніння в заклади охорони здоров`я та проведення огляду з використанням технічних засобів. Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп`яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак сп`яніння визначається ст.266 КУпАП , Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України від 9 листопада 2015 року № 1452/735.
Зокрема, статтею 266 КУпАП визначено, що огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.
Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.
Частиною 5 ст. 266 КУпАП встановлено, що: «Огляд особи на стан наркотичного чи іншого сп`яніння, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним».
Відповідно до п.12 розділу ІІ даної Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в п.4 розділу I цієї Інструкції (наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп`яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість), поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008 р. «Про затвердження порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебувають під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» постановлено: Міністерству охорони здоров`я вжити заходів для розширення мережі закладів охорони здоров`я, яким надається право на проведення огляду водіїв транспортних засобів з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння».
Пунктами 2, 3, 4, 5 вказаного Порядку визначено, що огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп`яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров`я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Аналогічна норма міститься в п.6 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735.
Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків.
Пунктами 3, 4, 7 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 р. № 1452/735, визначено, що ознаками алкогольного сп`яніння є:
-запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці.
Ознаками наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є:
-наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп`яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота), звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло, сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови, почервоніння обличчя або неприродна блідість.
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення, відповідно до ст.266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п.8 Порядку у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Аналогічна норма закріплена в пункті 6 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС від 07.11.2015 року №1395.
Згідно з пунктом 9 Розділу 2 Інструкції: «З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров`я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров`я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення».
Пунктом 12 Розділу 2 Інструкції передбачено, що: «У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу І цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я».
У судовому засіданні встановлено, що огляд ОСОБА_1 на стан наркотичного сп`яніння не проводився на місці транспортного засобу, в направленні вказано, що ОСОБА_1 відмовився пройти тест в Крижопільській ОЛІЛ, хоча з відео видно, що працівник поліції повідомив усно ОСОБА_1 що тест потрібно здати в Піщанській ОЛІЛ. Відтак дії ОСОБА_1 , що полягають у відмові від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп`яніння в медичному закладі, не можуть тягнути за собою відповідальність встановлену ч.2 ст. 130 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 запропонував поліцейському пройти такий огляд в медичному закладі. Про те, поліцейський відмовив у проведенні такого огляду на місці зупинки транспортного засобу.
У відповідності до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачитися на їх користь.
Керуючись ст.252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно із п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись 130, п.1ст.247, 266, 283, 284 КУпАП України, суддя,
ПОСТАНОВИЛА:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 130 КУпАП закрити за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Вінницького апеляційного суду в 10-ти денний строк з дня винесення постанови.
Повний текст постанови складений 21.12.2020 року
Суддя:
- Номер: 3/134/830/2020
- Опис: керування транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 134/1696/20
- Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
- Суддя: Швець Л.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.11.2020
- Дата етапу: 05.11.2020
- Номер: 3/134/884/2020
- Опис: керування транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 134/1696/20
- Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
- Суддя: Швець Л.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.11.2020
- Дата етапу: 26.11.2020