Р I Ш Е Н Н Я
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа N 2 -2415/10
22 квітня 2010 року м. Горлівка
Центрально-Міський районний суд м. Горлівки Донецької області у складі:
головуючого-судді Коваленко В.О.,
при секретарі Баштовій А.В.,
учасники цивільного процесу:
представник позивача 1 Гладкіх І.Ф.
представник позивача 2 Єжова Н.С.
відповідач ОСОБА_3
відповідачі ОСОБА_4, ОСОБА_5 (не з’явилися)
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою Комунального підприємства «Кіровский» та Закритого акціонерного товариства «Горлівськтепломережа» до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про відновлення системи опалення,
В С Т А Н О В И В:
Позивачі комунальне підприємство «Кіровский» та ЗАТ «Горлівськтепломережа» звернулися до суду з позовною заявою про відновлення системи опалення відповідачами ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 в обґрунтування якої зазначили, що відповідачи є власниками квартири АДРЕСА_1. Згідно з актом від 11 грудня 2009 року власниками ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 самовільно відключено квартиру АДРЕСА_2 від внутрішньо будинкової мережі централізованого опалення. Дії власників суперечать вимогам діючих нормативних актів. Просили суд зобов’язати власників квартири АДРЕСА_2 ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 відновити систему опалення і привести приміщення в попередній стан, стягнути з відповідачів витрати по сплаті інформаційно-технічного забезпечення судового процесу та сплаті державного мита на користь ЗАТ «Горлівськтепломережа».
В судовому засіданні представники позивачів позовні вимоги підтримали у повному обсязі, обґрунтовуючи їх обставинами, викладеними у позовній заяві. Зазначили, що питання відключення мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках регулюються «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної і гарячої води і водовідведення» затвердженими постановою КМУ від 21.06.2005 р. № 630, до якого постановою КМУ від 31.10.2007 р. № 1268 внесені зміни, і тому строк позовної давності потрібно застосовувати з жовтня 2007 року.
Відповідач ОСОБА_3 позовні вимоги не визнала у повному обсязі, зазначила, що квартиру АДРЕСА_1 вона придбала в 2003 році, син та його дружина зареєстровані лише у 2009 році, і за поставлене тепло вона сплачувала в 2003 – 2004 роках. Через недостатність коштів вона вимушено відключила у 2004 році систему опалення у квартирі, працівники ЖЕКу 15.10.2004 року склали акт про відключення, вона зверталася до виконкому міської ради, але не отримала дозволу на відключення від централізованої системи опалення. Вона заявила клопотання про застосування строку позовної давності, просила відмовити у задоволенні позову.
Відповідачі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до судового засідання не з’явилися, про час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином, про причини неявки не повідомили, клопотання про відкладення слухання справи від них до суду не надходило.
Суд вважає, що в справі є достатньо матеріалів про права i взаємовідносини сторін i немає необхідності вислуховувати особисті пояснення осіб, які не з'явилися до суду.
Судом встановлено, що відповідно довідки КП «Кіровський» у квартирі АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, син – ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2, невістка – ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3, онук – ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 /а.с. 6/.
Відповідно до договору купівлі – продажу від 3 лютого 2004 року ОСОБА_3 купила однокімнатну квартиру АДРЕСА_1, зареєстровано КП «Горлівське міське бюро технічної інвентаризації» за № 38681 в книзі 203-Н.
Відповідно до акту від 11.12.2009 р. представниками ЗАТ «Горівськтепломережа» та КП «Кіровській» у присутності ОСОБА_3 зафіксовано самовільне відключення від внутрішньої системи опалення житлового у квартирі АДРЕСА_1 /а.с. 9/.
Згідно довідки № 2676 від 11.10.2004 р. ЗАТ «Горівськтепломережа» ОСОБА_3 станом на 01.10.2004 р. заборгованості за теплову енергію не має /а.с. 20/.
Відповідно до рішення Центрально-Міського районного суду м. Горлівки Донецької області від 28 листопада 2007 року по справі № 2 – 4918/2007 за позовом ЗАТ «Горівськтепломережа» до ОСОБА_3, яке набрало законної сили 10.12.2007 р., встановлено, що відповідно до акту, затвердженого технічним директором ЗАТ «Горлівськтепломережа» від 15.10.2004 р., у квартирі АДРЕСА_1 зняті всі радіатори опалення і з цього часу квартира не опалюється /а.с. 22/.
Відповідно до акту від 15.10.2004 р., затвердженого технічним директором ЗАТ «Горлівськтепломережа», при обстеженні представниками ЗАТ «Горлівськтепломережа» та КП «Кіровський» 15.10.2004 р. встановлено, що квартирі АДРЕСА_1 самовільно демонтовані квартиронаймачем (власником) ОСОБА_3 у порушення п. 34 «Правил надання населенню послуг з водо - , теплопостачанню та водовідведенню», стояки у квартирі не теплоізольовані, проходять відкрито по помешканням квартири. Температура повітря у квартирі + 18 С /а.с. 23/.
Відповідно до відповіді № 10/15671 від 21.09.2006 р. ЗАТ «Горлівськтепломережа» відповідачу ОСОБА_3 повідомляється, що самовільне відключення заборонене, рекомендовано звернутися за дозволом до комісії виконкому місцевого органу влади.
Листом № 10/15219 від 28.12.2007 р. ЗАТ «Горлівськтепломережа» повідомляє ОСОБА_3, що з питання відновлення внутрішньої системи опалення у її квартирі до КП «Кіровський» направлено листа для прийняття заходів.
Згідно із заявою відповідача ОСОБА_3 від 30.11.2007 року, вона просила ЗАТ «Горлівськтепломережа» закрити лицевий рахунок по сплаті послуг теплопостачання, посилаючись на акт самовільного відключення від системи централізованого опалення від 15.10.2004 р. та відсутність заборгованості на час відключення.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали цивільної справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Питання відключення мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі за текстом – Правила) (зі змінами, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1268, від 3 вересня 2009 року № 933 та від 17 лютого 2010 року № 151) та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі за текстом – Порядок), який затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 4 (зі змінами, внесеними наказом Мінжитлокомунгоспа від 6 листопада 2007 року № 169 та від 31 жовтня 2).
Зазначений Порядок визначає процедуру надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлового будинку при відмові споживачів від централізованого опалення та гарячого водопостачання.
Приписами пункту 2.1 Порядку, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання. У заяві про відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку. Відповідно до пункту 2.2 зазначеного Порядку, Комісія розглядає надані документи лише за «наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний термін приймає рішення щодо відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
Про отримання дозволу на відключення від систем централізованого опалення, інформації суду не надано, тому, на думку суду, у позивача є підстави вимагати відновлення системи опалення та приведення приміщення в попередній стан.
Але про самовільне відключення від системи опалення позивачам стало відомо ще при складенні акту від 15.10.2004 р., згідно до ч. 1 ст. 261 Цивільного кодексу України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила, відповідно до ст. 257 ЦК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. У судовому засідання відповідачем заявлено клопотання про застосування позовної давності, згідно до ч. 3 ст. 267 ЦК України, позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення, на підставі ч. 4 ст. 267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
На пiдставi п. 18 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, п. 2.1, 2.2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 4, ст. 525, 526, 257, 261, 267 ЦК України, керуючись ст.ст.3, 10, 11, 57, 88, 209, 212–215, 224-226 ЦПК України, суд
В И Р I Ш И В:
У задоволенні позовних вимог Комунального підприємства «Кіровский» та Закритого акціонерного товариства «Горлівськтепломережа» до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про відновлення системи опалення відмовити.
Рішення суду вступає в законну силу після закінчення терміну подачі заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження рішення суду до Апеляційного суду Донецької області може бути подана через Центрально-Міський районний суд м. Горлівки Донецької області протягом 10 днів з дня оголошення рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Донецької області через Центрально-Міський районний суд м. Горлівки Донецької області протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попередньої подачі заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст рішення виготовлений 27 квітня 2010 року.
Суддя: