Справа №2а-31.3-1/10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2010 року
Жовтневий районний суд Миколаївської області у складі:
головуючої – судді Локтіонової О.В.,
при секретарі – Федоровській Л.А.,
за участю:
представника позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – Шелінгер Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Миколаєві адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної державної адміністрації Миколаївської області про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
В С Т А Н О В И В:
07 грудня 2009 року позивачка ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної державної адміністрації Миколаївської області (далі – Управління), в якому просила визнати неправомірними його дії відносно відмови їй виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі не менше прожиткового мінімуму за період з 2007 по 2009 роки у сумі 9773, 50 грн., зобов’язати Управління виплачувати щомісячно допомогу у розмірі прожиткового мінімуму, здійснити перерахунок нарахованих сум допомоги до рівня прожиткового мінімуму.
В процесі судового розгляду позивачка уточнила позовні вимоги збільшивши період стягнення та просила крім вищенаведеного стягнути допомогу за період з 01 липня 2007 року по 31 січня 2010 року у розмірі 12143 грн. 50 коп. В обґрунтування заявлених вимог позивачка посилається на те, що вона з 2007 року перебуває на обліку в Управлінні та одержує допомогу по догляду за донькою ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку у розмірі з 1 липня по 31 грудня 2007 р. – 133 грн., а з 01 січня 2008 р. по теперішній час у розмірі 144,10 грн. Вказана допомога їй виплачується не в повному обсязі, оскільки вона має право на її одержання у сумі не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років. Недоплачена їй сума допомоги по догляду за донькою до досягнення нею трирічного віку за період з липня по грудень 2007 року складає 2022 грн. 00 коп., за 2008 рік – 4753 грн. 80 коп., з 01 січня 2009 р. по 31 січня 2010 р. – 5367 грн.70 коп. З вини відповідача вона недоотримала зазначену грошову допомогу за вказані періоди на загальну суму 12143 грн. 50 коп., в зв’язку з цим просить визнати дії відповідача неправомірними. Вона зверталася до Управління з приводу здійснення перерахунку та виплати допомоги по догляду за донькою до досягнення нею трирічного віку в повному обсязі, але їй було відмовлено.
Представник позивача позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити.
Відповідач – Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної державної адміністрації Миколаївської області позовні вимоги не визнало в повному обсязі. В письмових запереченнях зазначило, що розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2007 році був визначений в абзаці третьому частини другої статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року вказаний абзац був визнаний неконституційним і втратив чинність з дня ухвалення рішення. Однак додаткових вимог стосовно порядку виконання рішення не визначено. Зміни до вищевказаного Закону, які б надавали можливість змінити розрахунки та виплачувати державну соціальну допомогу у збільшених розмірах, не були внесені. Зазначене рішення Конституційного Суду України не підтверджено фінансовими ресурсами, а відтак не тягне за собою зміни у виплатах.
Стосовно виплат в 2008 році, в рішенні Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року пункт 23 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», в якому визначено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не визнаний неконституційним, тому зазначені виплати виплачуються згідно чинного законодавства.
З січня 2009 р. відповідно до законодавства допомога надається ОСОБА_3 у розмірі, що дорівнює різниці між 75% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Таким чином вони вважають, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_3 виплачується у повному обсязі.
У судовому засіданні представник відповідача підтримала зазначені заперечення і на підставі викладеного просила в задоволенні позову відмовити.
Як вбачається зі свідоцтва про народження позивачка є матір’ю ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.12).
Відповідно до наказу №102-в від 01 серпня 2007 року ОСОБА_3 з 28 серпня 2007 року надана часткова оплачувана відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.10).
Відповідно до довідок, заяв та розпоряджень, наданих відповідачем, ОСОБА_3 перебуває з 29 серпня 2007 року на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Жовтневої райдержадміністрації Миколаївської області та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В серпні 2007 р. вона отримала 17,12 грн., у вересні – 134,45 грн., у жовтні – 136,13 грн., у листопаді – 140,05 грн., з грудня 2007 р. по лютий 2010 року щомісячно ОСОБА_3 виплачено по 144,10 грн. допомоги (а.с.20-23,30).
04.07.09 р. і 27.07.09 р. позивачка зверталася до відповідача і Головного управління праці і соціального захисту населення Миколаївської облдержадміністрації з приводу здійснення перерахування допомоги, що підтверджується її листами (а.с.6,7).
Згідно з листом від 17.08.09 р. №І-10-5403 відповідач відмовив у перерахуванні допомоги, посилаючись на те, що здійснює виплати відповідно до законодавства у повному обсязі (а.с.11).
Закон України «Про державну допомогу сім‘ям з дітьми» від 22.03.01 р. (надалі Закон) відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання грошової допомоги з урахуванням складу сім‘ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім‘ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ч.1 ст.15 Закону надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року №489-V, зокрема статтею 56 встановлено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім‘ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 9 липня 2007 року зазначена стаття Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визнана такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною). Це рішення є обов‘язковим до виконання на території України.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №107-VI від 28 грудня 2007 року внесені зміни в частину першу статті 15 Закону, а саме ця частина викладена в іншій редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім‘ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Також пункт 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» зазначеного Закону встановив, що вказана допомога надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року – 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 Закон про Державний бюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов‘язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України. Конституція України у статті 92 визначила сфери, зокрема бюджетну, які мають врегульовуватися виключно законом. Закон про Державний бюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя. Конституція України не надає закону про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів.
Таким чином, Конституційний Суд України дійшов до висновку, що Законом про Державний бюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об‘єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок – скасування та обмеження прав та свобод людини і громадянина.
Враховуючи викладене, проаналізувавши вищезазначені рішення Конституційного Суду України, суд прийшов до висновку, що Законами України про Державні бюджети на 2007-2009 роки обмежено право позивачки на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачене Законом України «Про державну допомогу сім‘ям з дітьми», оскільки таке право має безумовний характер та не залежить від розміру доходів отримувача та фінансування з бюджету, а відтак позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» складає з 1 квітня 2007 року – 463 грн., а з 1 жовтня – 470 грн. Відповідно до наданої відповідачем довідки позивачка отримала у серпні 2007 р. допомогу у розмірі 17,12 грн., у вересні – 134,45 грн., у жовтні – 135,13 грн., у листопаді – 140,05 грн., у грудні – 144,10 грн. Отже позивачкою було недоотримано допомогу у 2007 році у розмірі 1360,91 грн.: у серпні (з 28 числа – день надання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) – 59,76 – 17,12 = 42,64; у вересні – 463 – 134,45 = 328,55; у жовтні – 470 – 136,13 = 333,87; у листопаді – 470 – 140,05 = 329,95; у грудні – 470 – 144,10 = 325,90.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлено прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років з 1 січня – 526 грн; з 1 квітня – 538 грн.; з 1 липня – 540 грн. та з 1 жовтня – 557 грн. Протягом 2008 року позивачка отримувала від відповідача щомісячно допомогу по догляду за дитиною у розмірі 144 грн.10 коп. Таким чином ОСОБА_3 було не доплачено допомогу у розмірі 4753,80 грн.: січень-березень – 526 – 144,10 = 381,90 х 3 = 1145,70; квітень – червень – 538 – 144,10 = 393,90 х 3 = 1181,70; липень – вересень – 540 – 144,10 = 395,90 х 3 = 1187,70; жовтень – грудень – 557 – 144,10 = 412,90 х 3 = 1238,70.
Законами України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 р. №835-VI і «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» від 20.10.2009 р. №1646-VI встановлено прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років з 1 січня 2009 р. – 557 грн., з 1 листопада – 632 грн., у січні 2010 р. – 755 грн.
Виходячи з цього Управління не доплатило позивачці у 2009 році допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 5104,8 грн. і у січні 2010 року – 610,90 грн.: січень – жовтень – 557-144,10 = 412,90 х 10 = 4129; листопад – грудень – 632 – 144,10 = 487,90 х 2 = 975,80; січень 2010 р. – 755 – 144,10 = 610,90.
Таким чином загальна сума недоплаченої ОСОБА_3 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 28 серпня 2007 року по 31 січня 2010 року складає 11 830 грн. 41 коп.
Представник позивача просив суд не стягувати з відповідача на користь позивача судовий збір.
Керуючись ст.ст.159-162 Кодексу Адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_3 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої райдержадміністрації Миколаївської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_3 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної державної адміністрації Миколаївської області на користь ОСОБА_3 недоплачену допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення нею трирічного віку за період з 28 серпня 2007 року по 31 січня 2010 року у сумі 11 830 (одинадцять тисяч вісімсот тридцять) грн. 41 коп.
Постанова може бути оскаржена в Одеській апеляційний адміністративний суд через Жовтневий районний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.В.Локтіонова
- Номер: 2-аі/477/4/15
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2а-31.3-1/10
- Суд: Жовтневий районний суд Миколаївської області
- Суддя: Локтіонова Оксана Віталіївна
- Результати справи: інше
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.09.2015
- Дата етапу: 08.09.2015