Справа № 2а -1000/2010 рік
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 травня 2010 року Конотопський міськрайонний суд Сумської області
в складі: головуючого судді Разумової І.Є.
при секретарі Цукановій О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Конотопі справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Конотопі про зобов”язання провести перерахунок пенсії ,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним позовом, в якому просить зобов”язати відповідача з 1 квітня 2009 року провести перерахунок її пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2008 рік в сумі 1573,99 грн., посилаючись на те, що вона являється працюючим пенсіонером. Тому з 1 квітня 2009 року їй проведений перерахунок пенсії. Однак при цьому відповідачем були порушені вимоги ст.40,42 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, підп.3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” від 28 травня 2008 року № 530, замість показника середньої заробітної плати за 2007 рік, на підставі якого був проведений перерахунок її пенсії, відповідач мав застосувати показник за 2008 рік. Тому розмір її пенсії занижений, що порушує її права. У зв”язку з чим 15 березня 2010 року вона звернулася до відповідача із заявою про проведення належного перерахунку пенсії, однак листом від 22 березня 2010 року ії було в цьому відмовлено. Тому для захисту своїх прав вона змушена звернутися до суду з даним позовом. Просить стягнути на її користь судові витрати.
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала свої позовні вимоги, просить їх задовольнити.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в м.Конотопі Шульга Ю.В. проти позову заперечує та пояснила, що Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” були внесені зміни до ст.40, 42 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, ч.4 ст.42 Закону було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка згідно Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався на підставі ст.40 Закону. Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року зміни, внесені Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” щодо визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії, були визнані неконституційними, однак не було прийняте рішення про відновлення норми в попередній редакції. Тому перерахунок пенсії позивачці в 2009 році був проведений відповідно до підп.3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, про що було вказано у спільному листі Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи , вважає, що позов підлягає задоволенню таким чином.
Згідно ч.1 ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
ОСОБА_1 скористалася наданим їй правом, звернувшись до суду з вищевказаним позовом.
В судовому засіданні була оглянута пенсійна справа позивачки №182111, з якої було встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Конотопі з 28 грудня 2004 року, до теперішнього часу працює, 5 березня 2007 році був проведений попередній перерахунок її пенсії, 1 квітня 2009 року був проведений останній перерахунок пенсії, під час якого був застосований показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік, що підтвердили обидві сторони.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
15 березня 2010 року позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України в м.Конотопі з приводу проведення перерахунку пенсії із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2008 рік в сумі 1573,99 грн. (а.с.8,9).
Листом від 22 березня 2010 року у проведенні такого перерахунку їй було відмовлено у зв”язку з тим, що рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року зміни, що були внесені до статей 40,42 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось, тому перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту 3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік (1197,91 грн.) (а.с. 10).
Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року № 107-VІ були внесені зміни до Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, в тому числі до ст.ст.40, 42 (підпункти 9,10 пункту 35 розділу ІІ Закону).
Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 рік у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу І, п.п. 61, 62,63, 66 розділу ІІ, п. 3 розділу Ш Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу І, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу П Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнані неконституційними положення підпунктів 8-12 пункту 35 розділу ІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів».
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв”язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов”язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Виходячи із системного аналізу зазначених норм законодавства, рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року та приписів ч.2 ст. 152 Конституції України, суд дійшов висновку, що УПФУ в м.Конотопі повинно було зробити перерахунок пенсії позивачки на підставі діючого законодавства.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно ч.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” в редакції, що діяла до внесення в неї змін Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року № 107-VІ і яка діє в теперішній час, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп ці зміни визнані неконституційними, а для відновлення попередньої редакції не потрібно прийняття спеціального рішення, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону.
Суд відхиляє доводи відповідача щодо того, що при перерахунку пенсії позивачки в 2009 році управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі керувалося спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року, оскільки ст.8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно ч.1,2,8 ст. 8 ЦПК України суд вирішує справи відповідно до Конституції України, законів України та міжнародних договорів, згода на обов”язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України. Забороняється відмова у розгляді справи з мотивів відсутності, неповноти, нечіткості, суперечливості законодавства, що регулює спірні відносини.
Однак спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України не являється ні законом, ні будь-яким нормативно-правовим актом, тому на підставі його не можуть проводитись перерахунки пенсії людині, яка досягла пенсійного віку, отримує пенсію та продовжує працювати. Порядок проведення такого перерахунку чітко визначений в ст.42, 40 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”.
В ч. 2 ст. 6 Конституції України вказано, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантується. Таким чином, держава взяла на себе зобов”язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.
В судовому засіданні представник відповідача Шульга Ю.В. підтвердила, що позивачка мала право на перерахунок пенсії з 1 квітня 2009 року і що показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні в 2008 році становив 1573,99 грн., якщо б позивачці був зроблений перерахунок на підставі цього показника, розмір її пенсії був би більший, ніж призначений з 1 квітня 2009 року.
Наявність у позивачки права на перерахунок пенсії, на отримання максимально можливого відповідно до її документів розміру пенсії закріплено діючим законодавством і, перш за все, Конституцією України, де в ч.3 ст.46 зазначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя.
Тобто для позивачки, яка досягла пенсійного віку, розмір пенсії є необхідною складовою конституційного права на забезпечення достатнього життєвого рівня (ст.48 Конституції України).
Тому суд вважає, що в даному випадку дії відповідача направлені проти реалізації права позивачки, закріпленого Основним Законом держави, відмова відповідача у перерахунку пенсії є протиправною.
Згідно ст.10,60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Доказів на підставу своїх заперечень відповідач в судовому засіданні не надав.
Тому слід задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1
Керуючись ст.3,6,8,22,46,48,64,152 Конституції України, ст,40,42 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, Рішенням Конституційного Суду від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 рік, ст. ст.10,60,212,88 ЦПК України,
В И Р І Ш И В:
Задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1.
Зобов”язати управління Пенсійного фонду України в м.Конотопі з 1 квітня 2009 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2008 рік в сумі 1573 грн. 99 коп.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України витрати зі сплати судового збору в розмірі 51 грн., з управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі - витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120 грн.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Сумської області через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складання повного рішення та апеляційної скарги – протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження, або шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складання повного рішення без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Конотопського
міськрайонного суду І.Є.Разумова
Справа № 2а -1000/2010 рік
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Вступна та резолютивна частини
13 травня 2010 року Конотопський міськрайонний суд Сумської області
в складі: головуючого судді Разумової І.Є.
при секретарі Цукановій О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Конотопі справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Конотопі про зобов”язання провести перерахунок пенсії ,-
В И Р І Ш И В:
Задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1.
Зобов”язати управління Пенсійного фонду України в м.Конотопі з 1 квітня 2009 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2008 рік в сумі 1573 грн. 99 коп.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України витрати зі сплати судового збору в розмірі 51 грн., з управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі - витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120 грн.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Сумської області через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складання 14 травня 2010 року повного рішення та апеляційної скарги – протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження, або шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складання повного рішення без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Конотопського
міськрайонного суду І.Є.Разумова