Судове рішення #9135168

Справа №2а-1701-1/09

          №2а-93-1/10    

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 05 лютого  2010  року                                                                                     м. Київ

Святошинський районний суд м. Києва

в складі: головуючого судді                       Кирилюк Г.М.                                     

при секретарі                                                Халпахчієвій Є.В.

з участю позивача                                        ОСОБА_1

представників відповідачів                         Криворук І.А., Сергієнко І.М.             

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за  адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат  про визнання  дій незаконними та  зобов’язання  вчинити певні  дії, -

встановив:

ОСОБА_1  звернувся  з адміністративним позовом до суду, в якому просить визнати  дії відповідача  Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації по призначенню  допомоги при народженні  третьої дитини  у розмірі 12240 грн. незаконними та зобов’язати  останнього  призначити та виплачувати  йому допомогу  у розмірі, передбаченому  чинним законодавством, тобто  50000 грн., із  здійсненням  відповідного  перерахунку з урахуванням вже отриманих  коштів.

Посилається на  ті підстави, що є батьком  трьох  дітей: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження  ( діти від першого  шлюбу)  та  ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження ( дитина  від  другого шлюбу).

Він звернувся  до  відповідача з усіма необхідної  документами за призначенням  допомоги при народженні  третьої дитини в розмірі  50 000  грн.

Листом від 08.10.2009  р.  відповідач повідомив про те, що допомога  призначається  у розмірі, передбаченому  чинним законодавством   при народженні  першої дитини в  розмірі 12240 грн. При цьому  відповідач  виходив з того, що з  рішення Святошинського районного  суду м. Києва  від  08.10.2008 р. не  вбачається, що його  перша дружина  відмовилась від виховання  дітей та вони були передані на  його  утримання. Вказаним рішенням  було визначено  лише спосіб  його  участі у  вихованні  дітей від першого  шлюбу та встановлено, що фактично  він   проживає   з новоствореною родиною за новою  адресою.

 Вважає,  що  вказані  дії  відповідача є неправомірними, оскільки  єдиною необхідною умовою  для призначення  та виплати допомоги у розмірі  50000 грн. згідно  Закону  України «Про  державну допомогу  сім’ям з дітьми» є факт народження  третьої дитини, який підтверджується  свідоцтвом про  народження.

Постанова  Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751 «Про затвердження  Порядку призначення  і виплати  державної допомоги  сім’ям з дітьми» встановлює  лише    порядок  призначення  виплати  та  виплату  допомоги, та не  може встановлювати  нових (додаткових)  підстав для призначення  допомоги.

За клопотанням  представника відповідача  судом  залучено у якості співвідповідача у даній справі  Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Пояснив, що з 27.07.96 р. по 15.05.2008  р. перебував в зареєстрованому шлюбу  з  ОСОБА_8 Від даного  шлюбу  має  двоє малолітніх дітей: ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження  та  ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження.  Останні зареєстровані  та проживають  разом  з матір’ю за адресою:  АДРЕСА_1.

Згідно  рішення  Святошинського районного суду  м. Києва від  08.10.2008 р.   діти  від першого шлюбу  один  раз на тиждень також  проживають  разом з ним за місцем  його  фактичного  проживання, яким є адреса:  АДРЕСА_2.  

Також пояснив, що з 21.06.2008  р.  він перебуває в зареєстрованому шлюбі  з ОСОБА_9, яка проживає  разом з ним за вищевказаною адресою.  Від даного  шлюбу 11 серпня  2009  року   у них народилася донька ОСОБА_7

У зв'язку з народженням третьої дитини він звернувся до  Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації з приводу призначення та виплати одноразової допомоги при народження дитини, як батько трьох неповнолітніх дітей, у якого народилася третя за рахунком дитини, однак йому було призначено допомогу у розмірі, передбаченому при народженні  першої дитини, що на  його  думку є неправомірним.

Представник відповідача, Управління праці та соціального захисту населення Святошинської   районної у місті Києві державної адміністрації, в судовому засіданні проти позову заперечує.  Посилається на  ті підстави, що  згідно  п.13  Порядку  призначення  і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751, розмір  та строк  виплати  допомоги , яка  призначається  одному  з батьків дитини, визначається  з урахуванням  кількості живонароджених  та усиновлених  дітей, які   до народження  дитини  перебували на  утриманні  особи, якій призначається  допомога, її  чоловіка, крім дітей, від виховання  яких  зазначена   особа (  її чоловік, дружина)  відмовились,  а також дітей, які передані на  виховання  іншій особі, та повнолітньої дочки (повнолітнього сина) чоловіка, які не були усиновлені  дружиною.

Оскільки двоє  старших  дітей позивача проживають  разом  з матір’ю та перебувають на  її утриманні,  рішенням  Святошинського районного суду  м. Києва  визначено  лише спосіб участі позивача у їх вихованні, фактично  позивач  з новоствореною родиною проживає   за іншою адресою, підстави для задоволення  позову  відсутні.

Представник відповідача, Київського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат,  проти позову  заперечує, оскільки  його  діями  не  було порушено прав та інтересів позивача. Управлінням  праці та соціального  захисту населення  Святошинської  районної у м. Києві  державної  адміністрації  правомірно  було   призначено   допомогу  при народженні   дитину  з розрахунку  як на  першу  дитину.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Умови призначення і виплати окремих видів державної допомоги сім'ям з дітьми, регулюються Законом України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Законом України  “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, перелік документів, необхідних для її призначення, визначені у Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751.

Призначення і виплата такої допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад за місцем реєстрації або місцем проживання одного з батьків дитини, усиновителя, опікуна.

Одним із видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога при народженні дитини, передбачена  п.2 ч.1 ст.3 Закону України  «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Згідно  ст. ст.10, 11  вказаного  Закону, допомога  при народженні дитини  за цим Законом  надається  одному з батьків дитини (опікуну). Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. У разі народження (усиновлення, встановлення опіки) двох і більше дітей допомога надається на кожну дитину.

Статтею 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено розмір допомоги при народженні дитини виходячи з наступних розрахунків:  допомога при народженні дитини надається у розмірі 12240,00 грн. - на першу дитину, 25000,00 грн. - на другу дитину, 50000,00 грн. - на третю і наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні першої дитини в сумі 4800,00 грн., другої дитини - 4840,00 грн., третьої та наступної дитини - 5000,00 грн., решта на першу дитину виплачується протягом наступних 12 місяців, на другу дитину - 24 місяців, на третю і наступну дитину - 36 місяців рівними частками у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що з 21.06.2008 року позивач та  ОСОБА_9 перебувають у зареєстрованому шлюбі.

Від шлюбу  мають  малолітню дитину,  ОСОБА_7,  ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження.

Від  попереднього  шлюбу з ОСОБА_8   позивач має  двоє  малолітніх дітей,  ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження  та ОСОБА_6,  ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження.

Позивач  звернувся до  Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації, як батько трьох неповнолітніх дітей, з приводу призначення та виплати  одноразової допомоги при народженні дитини.

Судом встановлено, що позивачу правомірно було призначено допомогу при народженні дитини в розмірі 12240,00 грн. з таких підстав.

Згідно  ч.1 ст.1 Закону  України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» ,  громадяни, в сім'ях яких виховуються  та проживають  неповнолітні  діти, мають  право на  державну  допомогу  у випадках  та на умовах,  передбачених  цим Законом  та іншими законами  України.

Статтею 2 вказаного Закону визначено, що сім'я з дітьми - поєднане родинними зв'язками та зобов'язаннями щодо утримання коло осіб, у якому виховуються рідні, усиновлені діти, а також діти, над якими встановлено опіку чи піклування.

Згідно  ч.2 ст.3 Сімейного  кодексу України  сім'ю складають   особи, які  спільно проживають,  пов’язані  спільним побутом, мають  взаємні  права та обов’язки.  

Відповідно  до  п.11 постанови Кабінету Міністрів України  від 27  грудня  2001  р.  №1751, для призначення  допомоги  при народженні  дитину  органу праці та соціального  захисту населення за умови  пред’явлення  паспорта  або іншого документа, що посвідчує особу, подають такі документи: 1)  заява одного  з батьків ( усиновителя, опікуна), що  складається за формою,  затвердженою  Мінпраці; 2) копія свідоцтва  про народження  дитини; 3) оригінал  довідки , виданої  державним  органом  реєстрації актів  цивільного стану  для призначення допомоги  при  народженні  дитини.

Крім цього, особи,  що звертаються  за призначенням  допомоги  при народженні  другої або  наступних дітей, подають  також довідку про  склад сімї  та копію  свідоцтва про  народження  кожної дитини,  яка враховується  при визначення  розміру  допомоги.

Таким чином, із змісту   норм  чинного  законодавства  вбачається, що  право на призначення  допомоги  при народженні  другої або наступних дітей мають громадяни, в сім'ях яких виховуються та  проживають  діти, підтвердженням  чого  є довідка про  склад  сім'ї  та свідоцтво про  народження.

Судом встановлено, що  малолітні  ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження  та ОСОБА_6,  ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження проживають  та виховуються   в іншій  сім'ї,  рішенням  Святошинського районного суду  м. Києва від 08  жовтня  2008  р. визначено  лише  спосіб  участі ОСОБА_1  в їх вихованні  (а.с.11).

Оскільки на час  народження  ОСОБА_7 в  сім'ї  позивача, яка складалась  лише з  нього  та його дружини ОСОБА_9,   не проживали та не виховувались  рідні , усиновлені  діти, а також діти , над якими встановлено опіку або піклування,  законних  підстав для  призначення  допомоги позивачу у розмірі  50 000 грн., як на третю дитину, у відповідачів не було.

Виходячи з вищевикладеного, суд не вбачає підстав для скасування рішення Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації з приводу призначення та виплати позивачу допомоги при народженні дитини, так як спірне рішення приймалось з дотриманням вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженої Постановою Кабінетом Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751.

 Відповідно до ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, діючи в межах наданих адміністративному суду повноважень, проаналізувавши наведені сторонами доводи та заперечення  з приводу заявлених позовних вимог, оцінивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат  про визнання  дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене та керуючись  ст.3 Сімейного  кодексу України,  ст.ст.1, 2, 3, 11, 12  Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п.п.10, 11, 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженої Постановою Кабінетом Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751, ст. ст. 9,  10, 11, 70, 71, 159, 160-163, 167  КАС України суд, -

Постановив:

ОСОБА_1 в задоволенні  позову  до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат  про визнання  дій незаконними та  зобов’язання  вчинити певні  дії  - відмовити.

Постанова відповідно до частини 1 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями  185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя :  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація