Судове рішення #9144589

КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА

________________________________________

                                                                                                  Справа № 2-а-599

                                                                                                                2010 р.

П О С Т А Н О В А

Іменем України

15 квітня 2010 р. Корабельний районний суд м. Миколаєва  

у складі головуючого по справі - судді Безпрозванного В.В.,

при секретарі – Ляшенко М.М.,

за участю представника третьої особи – ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві  справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Миколаївської міської ради про зобов’язання вчинити певні дії,-          

В с т а н о в и в :

В березні 2010 р. позивач звернулась до суду із зазначеним адміністративним позовом,  просив визнати неправомірною бездіяльність Миколаївської міської ради щодо розгляду заяви про затвердження проекту виділення земельної ділянки, розміром 827 кв. м за адресою: АДРЕСА_1, зобов’язати управління земельних ресурсів у м. Миколаєві видати висновок по проекту землеустрою щодо відведення  земельної ділянки розміром 806 кв. м по АДРЕСА_1, погодити його, видати висновок по технічній документації землеустрою та видати позивачу державний акт на спірну земельну ділянку.

В обґрунтовування заявленого позову позивач вказувала, що 10 квітня 2008 року вона звернулася письмово із заявою на ім'я відповідача Миколаївського міського голови про видачу дозволу на відвід їй земельної ділянки в приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд розміром до 1000 квадратних метрів, розташованих за адресою: АДРЕСА_1.

Рішенням Миколаївської міської ради № 31/39 від 19 грудня 2008 року позивачу було надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель міста не наданих у власність чи користування, з метою передачі земельної ділянки розміром 1000 квадратних метрів для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд адресою по вулиці Менделєєва з присвоєнням окремої поштової адреси. Позивачем виконано проект землеустрою по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд.

Позивач звернулась до відповідача із заявою щодо затвердження проекту виділення земельної ділянки розміром 827 кв. м, але листом від 26 лютого 2010 року за № 539/210/14/22 позивачу було відмовлено у зв’язку із відсутністю затвердженого Тимчасового порядку ведення обліку громадян, які звернулися з питання відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок). Позивач вважає мотиви відмови надуманими та такими, що не відповідають дійсності, просила задовольнити позов.

Представник відповідача – Миколаївської міської ради в судове засідання не з’явився, просив слухати справу у його відсутність, не заперечував проти задоволення позову.

Представник третьої особи – Управління Держкомзему у м. Миколаєві в судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити. Підтвердив факти, наведені позивачем.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України передбачено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель переданих у приватну власність та земель на яких розташовані державні, в тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, та за межами населених пунктів-відповідні органи виконавчої влади.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст згідно зі ст..12 Земельного кодексу України належить право розпоряджатися землями територіальних громад, передавати земельні ділянки з комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб,  надавати їх у користування  із  земель комунальної власності відповідно до Земельного кодексу України.

Згідно приписів ч.ч. 6, 7 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни зацікавлені в  одержанні  безоплатно  у власність  земельної ділянки  із  земель  державної або  комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання.

Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність, надає дозвіл на розробку проекту її відведення.

Згідно ч. 8. ст. 118 Земельного кодексу України, проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

При цьому, підставою для розробки проекту відведення є: клопотання замовника та дозвіл відповідної ради (адміністрації) на розробку проекту відведення земельної ділянки на розробку проекту відведення складається і затверджується замовником та погоджується з проектною землевпорядною організацією. Замовник має право доручити розробку технічної документації проектній землевпорядній організації. В подальшому проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної організації або органу місцевого самоврядування. Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.

Оскільки умови проекту відведення надаються органами Державного агентства земельних ресурсів України та на виконання вимог ст. 118 Земельного кодексу України, позивач звернулась до Миколаївської міської ради із питанням надання у власність земельної ділянки для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 надати йому умови відведення у власність земельної ділянки по АДРЕСА_1. Відповідач листом від 26.02.2010 року № 539/210/14/22 позивачу відмовив, пославшись на відсутність затвердженого Тимчасового порядку ведення обліку громадян, які звернулись з питанням відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (а.с. 12).

Правовідносини з набуття громадянами права на землю не можуть бути регламентовані вказаним Тимчасовим порядком, оскільки відповідно до ст. 14 Конституції України право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Надання умов відведення (технічного завдання) для розробки проекту відведення земельної ділянки не потребує надання відповідачем згоди на вилучення земельної ділянки. Така згода має надаватись Держкомземом вже на стадії погодження проекту відведення земельної ділянки.

Враховуючи викладене, порядок передачі громадянам, юридичним особам та державі земельних ділянок у власність та в оренду, підстави обмежень такої передачі мають визначатись виключно законами України.

Відповідно до ч. ч. 7, 10 ст. 151 Земельного кодексу України (в редакції Закону України від 16.09.2008 № 509-УІ) відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування згідно із своїми повноваженнями розглядає заяву і в тижневий строк з дня її реєстрації направляє її копії на розгляд територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів, а також до відповідних територіальних органів виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).

Зазначені органи протягом трьох тижнів з дня одержання заяви (клопотання) надають відповідній раді чи місцевій державній адміністрації висновок про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві, граничні розміри земельної ділянки та її площу. І тільки після отримання висновків органів, зазначених у ч. 7 ст. 151 Земельного кодексу України, про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві, відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування, згідно із своїми повноваженнями, у двотижневий строк розглядає матеріали вибору земельної ділянки і приймає рішення про затвердження зазначених матеріалів та надає дозвіл і вимоги на розроблення проекту відведення земельної ділянки або мотивоване рішення про відмову.

Таким чином, вказані зміни зобов'язують відповідну раду (адміністрацію), ще до надання згоди на розробку проекту відведення земельної ділянки, з'ясувати та погодити відведення земельної ділянки з усіма, передбаченими законодавством, територіальними органами виконавчої влади.

Керуючись ст. ст. 10-11; 28-29; 57-60; 158; 179; 185; 208-209; 212; 214-215 КАС України,

П о с т а н о в и в :

 Адміністративний позов ОСОБА_3 до Миколаївської міської ради про зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірною бездіяльність Миколаївської міської ради щодо розгляду заяви ОСОБА_3 про затвердження проекту виділення земельної ділянки, розміром 827 кв. м за адресою: АДРЕСА_1.

Зобов’язати управління земельних ресурсів у м. Миколаєві видати ОСОБА_3 висновок по проекту землеустрою щодо відведення  земельної ділянки, розміром 827 кв. м по АДРЕСА_1, погодити його, видати висновок по технічній документації землеустрою та видати ОСОБА_3 державний акт на земельну ділянку, розміром 827 кв. м, розташованої за адресою: АДРЕСА_1.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження та подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або   в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

            СУДДЯ                                     /підпис/                                   В.В.Безпрозванний

Копія вірна.

Постанова набула законної сили 26.04.2010 року.

Оригінал постанови знаходиться в адміністративній справі № 2-а-599/2010 р. в архіві Корабельного району м. Миколаєва.

СУДДЯ                             В.В. Безпрозваний

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація