- заявник: Мосякін Микола Сергійович
- заінтересована особа: Голосіївський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управліняя Міністерства Юстиції/м.Київ/
- представник заявника: Церетелі Микола Сергійович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 755/1109/21
Провадження № 2/-о/755/118/21
УХВАЛА
про передачу позовної заяви за підсудністю
"22" січня 2021 р. Суддя Дніпровського районного суду міста Києва Хромова О.О., розглянувши цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Голосіївський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті,
В С Т А Н О В И В:
До Дніпровського районного суду міста Києва надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа - Голосіївський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті.
В порядку автоматизованого розподілу справ між суддями заяву передано на розгляд судді Хромовій О.О.
Вирішуючи питання про можливість прийняття позовної заяви до розгляду і відкриття провадження у справі, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно із частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною першою статті 5 ЦПК України визначено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до частин першої та другої статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку, зокрема, окремого провадження.
Згідно частини сьомої статі 19 ЦПК України окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно пункту п`ятого частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до частини третьої статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Порядок розгляду судом справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення визначено главою 6 Розділу ІV «Окреме провадження» ЦПК України.
Відповідно до частини першої статті 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення подається до суду за місцем її проживання.
За змістом пункту другого частини першої статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Встановлені вимоги щодо звернення з заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, відповідно до пункту другого частини першої статті 317 ЦПК України, не встановлюють права родичам померлого або їхнім представникам звертатись до будь - якого суду на території України, тому, в такому випадку слід застосовувати правила підсудності, що встановлені статтею 316 ЦПК України, а саме за місцем проживання заявника.
Як вбачається з заяви та копії паспорта, заявник ОСОБА_1 , громадянин України, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що належить до територіальної юрисдикції Центрально-Міського районного суду міста Макіївки Донецької області.
Згідно Розпорядження Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 02 вересня 2014 року № 2710/38-14 «Про визначення територіальної підсудності справ» територіальну підсудність справ, що повинні розглядатися Центрально-Міським районним судом міста Макіївки Донецької області визначено Костянтинівському міськрайонному суду Донецької області.
Право на звернення до суду за судовим захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів є одним із важливіших конституційних прав громадян та юридичних осіб.
У пункті першому статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів
№ № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» зазначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у пункті 24 рішення від 20 липня 2006 року у справі «Сокуренко і Стригун проти України» наголосив, що фраза «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання ним певних норм, які регулюють його діяльність.
Як зазначено Європейською комісією з прав людини у рішенні в справі «Занд проти Австрії» (доповідь від 12 жовтня 1978 року), термін «судом, встановленим законом» у пункті першому статті 6 Конвенції передбачає «всю організаційну структуру судів, включно з (...) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (...)».
Відповідно до статті 8 закону України « Про судоустрій та статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Таким чином, враховуючи норми міжнародного права та національного законодавства, при здійсненні правосуддя судам слід приймати до свого провадження лише ті справи, які віднесені до їхньої юрисдикції процесуальним законом.
Відповідно до частини першої статті 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Судом встановлено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території не підсудна Дніпровському районному суду міста Києва відповідно до статей 316, 317 ЦПК України, що унеможливлює її прийняття до свого провадження, не порушуючи при цьому правил про підсудність.
Згідно із статтею 32 ЦПК України спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 ЦПК України, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Враховуючи викладені обставини, зазначені норми закону та той факт, що заява не належить до територіальної юрисдикції Дніпровського районного суду міста Києва, суддя дійшов висновку, що справу слід передати на розгляд Костянтинівському міськрайонному суду Донецької області.
Керуючись статтями 31, 32, 316, 317, 353-355 ЦПК України, суддя -
П О С Т А Н О В И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Голосіївський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті, - передати за підсудністю до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області (85100, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Ломоносова, 157).
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Відповідно до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а саме: Дніпровський районний суд міста Києва.
Суддя О.О. Хромова
- Номер: 2-о/233/113/2021
- Опис: Мосякін Микола Сергійович встановлення факту смерти
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 755/1109/21
- Суд: Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Хромова О.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.03.2021
- Дата етапу: 04.03.2021