Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #91543345


У Х В А Л А

22.01.21 справа № 133/3653/20

КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


Суддя Козятинського міськрайонного суду Вінницької області Пєтухова Н.О., вирішуючи питання про прийняття до розгляду та відкриття провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу,

ВСТАНОВИЛА:

До Козятинського міськрайонного суду Вінницької області 29.12.2020 надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.12.2020, головуючим суддею у вказаній цивільній справі визначено Пєтухову Н.О .

Відповідно до ч. 2 ст. 28 ЦПК України, позови про розірвання шлюбу можуть пред`являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача також у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров`я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.

Відповідно до ч. 1 ст. 187 ЦПК України, за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 185 цього Кодексу.

Якщо відповідачем вказана фізична особа, яка не має статусу підприємця, суд відкриває провадження не пізніше наступного дня з дня отримання судом у порядку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи - відповідача.

Згідно п. п. 6, 7 ст. 187 ЦПК України, у разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, яка не є суб`єктом підприємницької діяльності, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи. Інформація про місце проживання (перебування) фізичної особи має бути надана протягом п`яти днів з моменту отримання відповідним органом реєстрації місця проживання та перебування особи відповідного звернення суду.

На виконання положень вищевказаних статей, 30.12.2020 Козятинським міськрайонним судом Вінницької області на адресу УДМС України у Вінницькій області були направлені запити щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2

20.01.2021 на адресу Козятинського міськрайонного суду Вінницької області надійшла інформація від УДМС України у Вінницькій області про те, що ОСОБА_1 значиться зареєстрованою в АДРЕСА_1 ; ОСОБА_2 значиться зареєстрованим в АДРЕСА_2 .

Вирішуючи питання про прийняття до розгляду та відкриття провадження у справі, суд дійшов таких висновків.

Як вбачається з позовної заяви, позивачкою ОСОБА_1 заявлено дві вимоги: вона просить розірвати шлюб між нею та ОСОБА_2 , а також просить після розірвання шлюбу залишити проживати з нею неповнолітніх дітей.

Відповідно до ч.3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Разом з тим, позивачем до матеріалів позову долучено квитанцію на підтвердження сплати судового збору за звернення до суду з даним позовом у розмірі 840,80 грн., тобто позивачем сплачено судовий збір лише за одну вимогу.

Частиною 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон) передбачено, що ставки судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 № 294-IX, прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2020 та станом на момент подання позовної заяви ОСОБА_1 становить 2102 грн.

Таким чином, розмір судового збору, який необхідно доплатити позивачу складає: 2102 грн.*0,4=840,80 грн.

Відповідно до п. 4 ч 3 ст. 175 ЦПК України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява повинна містити, зокрема: зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Однак, зміст позовної заяви ОСОБА_1 не відповідає вказаним вимогам закону. Так, в мотивувальній частині позовної заяви не обґрунтовано вимогу про визначення місця проживання неповнолітніх дітей з позивачем. До позовної заяви не надано доказів на підтвердження вказаних ОСОБА_1 обставин справи по вказаній вище вимозі.

Окрім того, відповідно до з ч. 4 ст. 19 СК України, при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.

Відповідно до ч. 1 ст. 56 ЦК України, органами опіки та піклування є районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

Позивачем, при визначенні суб`єктного складу осіб, які беруть участь у справі, в порушення вимог ч. ч. 4, 5 ст. 19 СК України, не враховано, що при розгляді судом спорів щодо визначення місця проживання дитини обов`язковою є участь органу опіки та піклування та не вказано Орган опіки та піклування Козятинської міської ради як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

Орган опіки та піклування уповноважений подати суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 161 СК України, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Однак, позивач не зазначила орган опіки та піклування, як особу яка повинна брати участь у справі, в чому спірність правовідносин, що склалися між сторонами щодо визначення місця проживання їх малолітньої дитини, чим це підтверджується. Позовна заява не містить відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися в частині позовних вимог щодо визначення місця проживання дитини.

Крім того, слід зазначити, що відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити, зокрема, перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви.

Частиною 1 статті 177 ЦПК України передбачено, що позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.

Враховуючи викладене вище, позивачу слід надати строк для усунення недоліків позовної заяви, а саме надання:

- квитанції, що підтверджує сплату судового збору за вимогу немайнового характеру у встановленому законом порядку і розмірі;

- позовної заяви та її копій відповідно до кількості відповідачів та третіх у справі у новій редакції із зазначеними усіма учасниками справи та обґрунтуванням позовних вимог стосовно вимоги про визначення місця проживання дітей із зазначенням доказів, що підтверджують вказані позивачем обставини справи;

- копій всіх документів, що додаються до позовної заяви відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб по справі, засвідчені належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 175, 185, 260, 261, 353 ЦПК України, суддя, -

УХВАЛИЛА:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу - залишити без руху.

Надати позивачу строк, не більше десяти днів з моменту отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позовної заяви.

Роз`яснити позивачу, що в разі якщо у вказаний строк недоліки позовної заяви не будуть усунуті, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.




Суддя Н.О. Пєтухова





















Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація