Судове рішення #9158406

            Справа № 2-214/10

  РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ      УКРАЇНИ

29 квітня 2010 року Білогірський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:  

                        головуючого                                 –  судді Борісенко Є.В.,

                        при секретарі                                                     -            Іззетовій Н.Р.,

             

    розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білогірську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Зибінської сільської ради Білогірського району АР Крим, треті особи: Білогірська державна нотаріальна контора, КСП ім. Кірова, відділ держкомзему у Білогірському районі, про визнання права власності на спадкове майно за заповітом, -

ВСТАНОВИВ:

    ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до  Зибинської сільської ради Білогірського району АР Крим, третя особа: Білогірська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на земельну частку(пай), площею 6,1033 га в умовних кадастрових гектарах, вартістю, з урахуванням коефіцієнта індексації 3,022 – 99011,73грн.,  у землі, яка розташована на території Зибінської сільської ради Білогірського району АР Крим, у порядку  спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2. Суд у судовому засіданні  залучив до участі у справі у якості третіх осіб без самостійних вимог щодо предмету спору: КСП ім. Кірова, відділ держкомзему у Білогірському районі .

Свої вимоги позивач мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року  померла її матір – ОСОБА_2, яка заповіла їй усе своє майно, у тому числі будинок у АДРЕСА_1. Після  смерті ОСОБА_2 залишилася спадщина – земельний пай, лот № 81, розміром 2,32 га – пашня, лот № 11, площею 0,76 га – пасовище, що був їй виділений згідно лотіровання від 31.08.2004 року на підставі рішення загальних зборів членів КСП ім. Кірова Білогірського району від 07.05.04 року, згідно якого ОСОБА_2 була включена до списків на отримання земельного паю. Згідно довідки Білогірського держкомзему у Білогірському районі, ОСОБА_2 була внесена до списків громадян-членів КСП ім. Кірова на отримання земельного паю під № 11, площа земельної ділянки в умовних кадастрових гектарах складає 6,1033 га, вартість з урахуванням коефіцієнта індексації 3,022 – 99011,73грн. При житті ОСОБА_2 не оформила своє право власності на землю та не отримала на неї державний акт. Позивачка звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але у зв’язку з відсутністю правовстановлюючого документу на земельну ділянку, вона не може отримати  свідоцтво про право на спадщину, тому просить визнати за нею право власності на вказану земельну ділянку.

    У судове засідання сторони не з’явилися за невідомими суду причинами, але позивачка надала суду заяву про розгляд справи за її відсутністю  на вимогах наполягала, просила позов задовольнити у повному обсязі.

    У відповідності зі ст. 169 ЦПК України,  суд розглянув справу у відсутності сторін, оскільки існуючих у справі матеріалів достатньо для з’ясування  прав та взаємовідносин сторін.  

Розглянувши матеріали справи у їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

    Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є дочкою померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 Дані факти підтверджуються свідоцтвами про народження позивача, довідкою відділу реєстрації актів про шлюб Сімферопольського МУЮ, свідоцтвом про смерть ОСОБА_2, копії яких знаходяться у справі (а.с.6,7,8).      

    У відповідності до ч.1 ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

ОСОБА_1 є спадкоємицею за заповітом після смерті ОСОБА_2, вона звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини у зв’язку з чим була відкрита спадкова справа № 114/2006 (а.с.9,13,38-50).

    Осіб, які б мали право на обов’язкову частку у спадщини після ОСОБА_2, відповідно до ст. 1241 ЦК України,  не має.

    Згідно довідки Зибінської сільської ради від 16.01.2006 р.(а.с.46) ОСОБА_2 на час своєї смерті проживала одна, зареєстрованих з нею за одною адресою не було.

    У відповідності до ч.4 ст.1236 ЦК України чинність заповіту щодо складу спадщини встановлюється на момент відкриття спадщини.

    Згідно рішення загальних зборів членів КСП ім. Кірова Білогірського району від 07.05.2004 року ОСОБА_2 включена до списків на одержання земельного паю у КСП ім. Кірова Білогірського району АР Крим, що підтверджено випискою з протоколу № 2 (а.с.11).

    Згідно лотіровання від 31.08.04 року ОСОБА_2 наданий земельний пай, лот 81, розмір 2,32га – пашня, лот № 11, площа 0,76 га – пасовище, що підтверджено випискою з протоколу № 4 загальних зборів претендентів на земельний пай (а.с.10) та повідомленням відділу держкомзему у Білогірському районі з додатком списку пайщиків КСП ім. Кірова, з якими узгоджується архівна виписка № 88/29 від 16.03.2010р., що ОСОБА_2 знаходилася у списку претендентів на отримання земельного паю під № 11 (а.с.51-56).

    Згідно довідки Білогірського районного відділу земельних ресурсів від 06.11.09 року (а.с.12) ОСОБА_2 внесена до списків громадян – членів КСП ім. Кірова на отримання земельного па. – додаток 2 до розпорядження Білогірської райдержадміністрації № 304-р від 18.06.2004 року під № 11, площа земельної ділянки в умовних кадастрових гектарах складає 6,1033га, вартість з , з урахуванням коефіцієнта індексації 3,022 – 99011,73грн.

    У відповідності зі ст. 25 ЗК України   п ри приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю). Рішення про приватизацію земель приймають органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень за клопотанням працівників цих підприємств, установ та організацій.

    Порядок приватизації земельних ділянок передбачений ст. 118 ЗК України. Згідно ч.ч.3,4,5 ст. 118 ЗК України г ромадяни - працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про приватизацію цих земель відповідно до сільської, селищної, міської ради або районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації. Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель. Передача земельних ділянок у власність провадиться після затвердження проекту приватизації земель.

    Судом встановлено, що у відповідності до розпорядження Білогірської райдержадміністрації №        304-р від 18.06.2004 року затверджений проект  приватизації земель КСП ім. Кірова та схема розподілу сільськогосподарських земель на земельні паї членам КСП ім. Кірова; припинено право постійного користування землею КСП ім. Кірова на площі 6966,7га; затверджено передати у власність громадянам – членам КСП ім. Кірова земельні ділянки загальною площею 3161,5га у відповідності з додатком 1 та дозволити  громадянам – членам КСП ім. Кірова розробити технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки у землевпорядній організації.

    Згідно ч.1 ст. 116 ЗК України   громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

    Згідно ч.1 ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

    Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Статтею 1218 ЦК України встановлений склад спадщини, у якій входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням прав, що передбачені ст.1219 ЦК України.

    Таким чином, у зв’язку зі смертю спадкодавцеві спадщина відкривається на ті майнові права, які належали йому на день смерті на праві власності.

    Судом встановлено, що ОСОБА_2, що працювала в КСП ім. Кірова з 1958 по 1976 рік, та була пенсіонеркою, була включена до списку осіб, що мають право на отримання земельного паю, на підставі якого було прийнято розпорядження  Білогірської райдержадміністрації про передачу їй земельної ділянки у власність.

    Таким чином, на день смерті ОСОБА_2 мала право на земельний пай згідно лота  на підставі розпорядження Білогірської райдержадміністрації від 18.06.2004 року, тому ОСОБА_1, яка є спадкоємицею ОСОБА_2 за заповітом, має право успадкувати тільки її право на земельну долю (пай).

    Ураховуючи, що позивачем у позовній заяві не були заявлені вимоги про стягнення з відповідача судових витрат, у відповідності з ч.1 ст.11 ЦК України, дане питання судом не вирішується.

             На підставі ст.ст. 1216,1223, 1225 ЦК України,  ст. 25,116,118 ЗК України, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 169, 214-215 ЦПК України,  суд, -  

           

В И Р І Ш И В:        

        позов задовольнити частково.      

            Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку(пай), площею 6,1033 га в умовних кадастрових гектарах, вартістю, з урахуванням коефіцієнта індексації 3,022 – 99011,73грн.,  що знаходиться на території Зибінської сільської ради Білогірського району АР Крим, у порядку спадкування за заповітом після ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року.  

    В іншій частині  – залишити позов без задоволення.    

Рішення може бути оскаржене шляхом подання заяви про оскарження до Білогірського районного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

            Апеляційна скарга може бути подана до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим протягом двадцяти  днів після подання заяви про оскарження через Білогірський районний суд.              

            Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження.

Головуючий:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація