Судове рішення #9158975

            Справа № 2-278/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ      УКРАЇНИ

29 квітня 2010 року Білогірський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:    

                        головуючого                  –  судді Борісенко Є.В.,

                        при секретарі                                      -            Іззетовій Н.Р.,                                

    розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білогірську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Цвіточненської  сільської ради Білогірського району АР Крим, треті особи: Друга Білогірська державна нотаріальна контора, ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визнання права власності на спадкове нерухоме майно,  

        ВСТАНОВИВ:    

ОСОБА_1  звернулася до суду з позовом до Цвіточненської  сільської ради Білогірського району АР Крим, треті особи: Друга Білогірська державна нотаріальна контора, ОСОБА_3, ОСОБА_4 , про визнання права власності на житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами, загальною площею 56,0кв.м, житловою площею – 27,9кв.м., який розташований по АДРЕСА_1, у порядку спадкування за законом після ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер її батько – ОСОБА_5 До маси спадкового майна після його смерті входить також жилий будинок з господарсько-побутовими спорудами, загальною площею 56,0кв.м, житловою площею – 27,9кв.м., який розташований по АДРЕСА_1. Вказане домоволодіння було  передано   ОСОБА_5  21.10.1975 року  колгоспом  «Україна»  як переселенцю під сплату його вартості, що складала 1921крб.     Станом на 21.10.75 року вказана сума за будинок була сплачена повністю . Позивачка своєчасно звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини та на її частину (на право  на земельну частку (пай) та право власності на грошові вклади)  отримала свідоцтво про право на спадщину за законом, але на житловий будинок  оформити   спадщину не має можливості, оскільки спадкодавець при житті не зареєстрував своє право власності на нього у СМБРТІ.  На час смерті ОСОБА_5  проживав з дружиною   ОСОБА_3 , яка є третьою особою у справі, але вона відмовилася від прийняття спадщини на користь позивачки.

У судове засідання сторони не з’явилися за невідомими суду причинами, але надали заяви про розгляд справи за їх відсутністю, позивач на вимогах наполягає, представник відповідача позовні вимоги визнає, треті особи вимоги підтримують (а.с.41,45,46).

    У відповідності зі ст. 169 ЦПК України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю сторін, оскільки існуючих у справі матеріалів достатньо для з’ясування  їх прав і взаємовідносин.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд  дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.

    Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер ОСОБА_5, який проживав та був зареєстрований по АДРЕСА_1. Своє майно він нікому не заповідав. Позивачка прийняла спадщину після смерті ОСОБА_5 шляхом  подання 21.08.07 року заяви до нотаріальної контори та 12.02.08 року отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на спадкове майно, що складається з права на земельну частку (пай) та право власності на грошові вклади. Свідоцтво про право на спадщину за законом  на житловий будинок нотаріус не видав у зв’язку з тим, що позивачкою не був наданий правовстановлюючий документ про належність будинку спадкодавцеві.  

Зазначене домоволодіння було надано ОСОБА_5 21.10.1975 року  колгоспом  «Україна»  як переселенцю під сплату його вартості у сумі 1921крб.   Станом на 21.10.1975 року вказана сума ОСОБА_5 була сплачена  повністю.

Право власності на житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами, який розташований по АДРЕСА_1 у СМБРТІ не зареєстровано, станом на 30.01.09 року вартість вказаного домоволодіння складає 88553,43грн., загальна площа - 56,0кв.м, житлова – 27,9кв.м.      

На день смерті, ОСОБА_5 проживав у зазначеному домоволодінні разом з дружиною ОСОБА_3, яка відмовилася від прийняття спадщини на користь позивачки, про що надала заяву до нотаріальної контори.

Син спадкодавця - ОСОБА_4,  за прийняттям спадщини після смерті батька до нотаріальної контори  не зверталися, претензій що до спадкового майна не має.

    В икладене підтверджується наявними у справі та оглянутими у судовому засіданні письмовими доказами, якими є:

- копія свідоцтва про смерть ОСОБА_5 (а.с.6);

- копія свідоцтва про одруження НОМЕР_1, згідно якого 20.03.62 року був укладений шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_3(а.с.43);

- копія свідоцтва про народження ОСОБА_1 (а.с.7);

- копія свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_2, відповідно до якого 27.04.91року був укладений шлюб між ОСОБА_1  та ОСОБА_7(а.с.8);

- копія свідоцтва про народження ОСОБА_4(а.с.49);

- копія акта про передачу домоволодіння від 21.10.75 року, згідно якого ОСОБА_5  колгоспом  «Україна» був переданий  будинок як переселенцю під сплату вартості 1921крб. та відміткою про сплату вартості за будинок станом на 21.10.75 року (а.с.17);

- копія технічного паспорта на житловий будинок, згідно якого загальна площа домоволодіння - 56,0кв.м, житлова – 27,9кв.м. (а.с.9-15);

- копія будинкової книги, згідно записам якої   ОСОБА_5  на час своєї смерті проживав разом з дружиною ОСОБА_3  (а.с.18-30);

- довідка сільської ради від 01.12.09 року, згідно якої у погосподарчої книзі Цвіточненської сільської ради № 10 за 2006-2010 рік домоволодіння АДРЕСА_1  значиться за ОСОБА_5(а.с.32);

- повідомленнями  КРП  «СМ  БРТІ»  про  вартість  житлового  будинку  та   відсутність  на нього реєстрації   права власності (а.с.16);

-  копія свідоцтва про право на спадщину за законом від 12.02.08 року після ОСОБА_5 на ім’я ОСОБА_1(а.с.31);

- відмова нотаріальної контори  про видачу свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок у зв’язку з не наданням правовстановлюючого документу про належність будинку спадкодавцеві  (а.с.34);

- копія спадкової справи після  ОСОБА_5 , відповідно до якої ОСОБА_3 надала заяву до нотаріальної контори про відмову від прийняття спадщини на користь ОСОБА_1    

Згідно с п.7 Постанови Ради Міністрів Української РСР «Про пільги по переселенню» № 364 від 31.05.1973року,  побудовані за рахунок кредитів Держбанку СРСР жилі будинки з надвірними будівлями переходить в особисту власність переселенців після погашення ними своєї частки кредиту.

Оскільки ОСОБА_5  погасив свою частку кредиту за наданий будинок, що підтверджується наданими  у справі доказами (копією акта про передачу домоволодіння), житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами, який розташований по АДРЕСА_1 перейшов у його власність, відповідно до чинного на той час законодавства.

    Згідно зі ст. 1236 ЦК України заповідач має право охопити заповітом права та обов’язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов’язки, які можуть йому належати у майбутньому. Чинність заповіту щодо складу спадщини встановлюється на момент відкриття спадщини.

    У відповідності до ст.1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Задовольняючи позов, суд виходить з того, що ОСОБА_5 на час своєї смерті був власником житлового будинку з  господарсько-побутовими спорудами, розташованого по АДРЕСА_1, тому його право власності на дане майно входить до складу спадщини за законом.

Позивачка ОСОБА_1 є  спадкоємцем за законом після ОСОБА_5 , яка у встановлений законом строк звернулася до нотаріальної контори за прийняттям спадщини, але отримала відмову нотаріуса щодо оформлення права на спадщину на житловий будинок. Крім неї,  до нотаріальної контори за прийняттям спадщини, ніхто зі спадкоємців не звертався, крім того, спадкоємиця за законом ОСОБА_3   відмовилася від прийняття спадщини на користь позивачки.  

Таким чином, право власності спадкодавця  перейшло до позивача у порядку спадкування за законом, тому суд вважає можливим визнати за ОСОБА_1  право власності на вказаний житловий будинок, оскільки таке визнання права власності не заборонено законом та  підтверджується наведеними доказами.

            На підставі ст.ст. 316-319, 328, 1216-1220,1236, 1268-1270, 1296 ЦК України,  керуючись ст.ст. 10, 11,57, 60, 169,  212,214-215 ЦПК України  суд, -          

В И Р І Ш И В:

позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами, загальною площею 56,0кв.м, житловою площею – 27,9кв.м., який розташований по АДРЕСА_1 у порядку спадкування за законом після ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

Рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку до Апеляційного суду АР Крим через Білогірський районний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги або шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Головуючий:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація