- позивач: Моторне ( транспортне) страхове бюро України
- Представник позивача: Грабова Олена Володимирівна
- відповідач: Кушніренко Валентин Павлович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 750/11947/20
Провадження № 2/750/500/21
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 лютого 2021 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:
судді - Маринченко О.А.,
секретар судового засідання - Шилова Ж.О.,
за участю представника позивача Грабової О.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Моторного (транспортного) страхового бюро України до ОСОБА_1 про відшкодування в порядку регресу витрат, пов`язаних з виплатою страхового відшкодування,
в с т а н о в и в:
28 грудня 2020 року Моторне (транспортне) страхове бюро України звернулося до суду з позовом до відповідача, в якому просить стягнути в порядку регресу витрати, пов`язані з виплатою страхового відшкодування, в сумі 53347 грн. 99 коп.
Обґрунтовано позов тим, що 28 липня 2017 року сталася дорожньо-транспортна пригода за участю транспортних засобів «ГАЗ», номерний знак НОМЕР_1 та «Mitsubishi», номерний знак НОМЕР_2 , в результаті якої транспортні засоби отримали механічні пошкодження. Винним у ДТП є відповідач, цивільно-правова відповідальність якого на момент скоєння ДТП, застрахована не була. 28 грудня 2017 року позивач здійснив виплату страхового відшкодування власнику транспортного засобу «Mitsubishi» у сумі 52627 грн. 99 коп. (згідно із звітом про оцінку автомобіля). Крім того, позивач поніс витрати на аварійного комісара в сумі 720 грн.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 06 січня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження; визначено сторонам строк для подачі заяв по суті справи.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позов не подав.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила суд його задовольнити. Також, представник позивача не заперечувала проти заочного розгляду справи.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи по суті сповіщався завчасно і належним чином. Судова повістка відповідачу надсилалася за адресою його місця проживання, зареєстрованою у встановленому законом порядку.
Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам статті 280 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України).
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні у справі докази, суд встановив наступне.
28 липня 2017 року о 23 год. 38 хв. на 32 км автодороги Р-12 Чернігів-Грем`яч, ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ГАЗ», номерний знак НОМЕР_1 у темну пору доби, не врахував дорожню обстановку, під час виникнення перешкоди не вжив заходів для зменшення швидкості аж до повної зупинки транспортного засобу, внаслідок чого здійснив зіткнення з транспортним засобом «Mitsubishi», номерний знак НОМЕР_2 , що спричинило механічні пошкодження транспортних засобів, чим порушив вимоги п.п. 12.1, 12.2, 12.3 ПДР України, за що передбачена відповідальність за статтею 124 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення було складено 29 липня 2017 року відносно ОСОБА_1 , в якому він зазначив, що з протоколом згоден (а.с. 12).
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 08 листопада 2017 року закрито провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за статтею 124 КУпАП у зв`язку із закінченням строків, передбачених статтею 38 КУпАП (а.с. 14).
На момент скоєння ДТП відповідач не мав чинного договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Натомість, згідно полісу обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № АК/1963321 від 28 січня 2017 року транспортний засіб «Mitsubishi Lancer», номерний знак НОМЕР_2 був застрахований на території України.
31 липня 2017 року до Моторного (транспортного) страхового бюро України від володільця транспортного засобу «Mitsubishi Lancer» ОСОБА_2 надійшло повідомленням про ДТП, яка мала місце 28 липня 2017 року (а.с. 6).
Моторне (транспортне) страхове бюро України 04 серпня 2017 року видало доручення аварійному комісару ОСОБА_3 на виконання робіт по справі № 43832.
Так, відповідно до звіту № 942 про оцінку автомобіля «Mitsubishi Lancer», номерний знак НОМЕР_2 від 08 серпня 2017 року, матеріальний збиток, завданий власникові автомобіля, без врахування ПДВ, складає - 52627 грн. 99 коп. (а.с. 16-26).
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 власником автомобіля «Mitsubishi Lancer», номерний знак НОМЕР_2 є ОСОБА_4 (а.с. 7 на звороті), яка 08 серпня 2017 року подала до Моторного (транспортного) страхового бюро України заяву про виплату страхового відшкодування (а.с. 15).
27 грудня 2017 року Моторне (транспортне) страхове бюро України видало наказ № 12074 про відшкодування шкоди ОСОБА_4 , що заподіяна в результаті дорожньо-транспортної пригоди, в сумі 52627 грн. 99 коп., яка була перерахована останній 28 грудня 2017 року, що підтверджується платіжним дорученням № 1263136 (а.с. 29, 30).
Також, платіжним дорученням № 1259266 від 06 вересня 2017 року Моторне (транспортне) страхове бюро України перерахувало на рахунок ФОП ОСОБА_5 720 грн. за послуги аварійного комісара (а.с. 27).
Згідно зі статтею 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до частини другої статті 1187 Цивільного кодексу України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Пунктом 1 частини першої статті 1188 Цивільного кодексу України визначено, що шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.
Згідно зі статтею 1191 Цивільного кодексу України особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.
Відповідно до пункту 39.1 статті 39 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» Моторне (транспортне) страхове бюро України є єдиним об`єднанням страховиків, які здійснюють обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам. Участь страховиків у МТСБУ є умовою здійснення діяльності щодо обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Згідно із підпунктом а) пункту 41.1 статті 41 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» МТСБУ за рахунок коштів фонду захисту потерпілих відшкодовує шкоду на умовах, визначених цим Законом, у разі її заподіяння, транспортним засобом, власник якого не застрахував свою цивільно-правову відповідальність, крім шкоди, заподіяної транспортному засобу, який не відповідає вимогам пункту 1.7 статті 1 цього закону, та майну, яке знаходилося в такому транспортному засобі.
Абзацом 2 пункту 22.1 статті 22 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» визначено, що у разі настання події, яка є підставою для проведення регламентної виплати, МТСБУ у межах страхових сум, що були чинними на день настання такої події, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.
За змістом статті 29 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» у зв`язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов`язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до підпункту 38.2.1 пункту 38.2 статті 38 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» МТСБУ після сплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до власника, водія транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду, який не застрахував свою цивільно-правову відповідальність, крім осіб, зазначених у пункті 13.1 статті 13 цього Закону.
Отже, законом прямо встановлено порядок стягнення коштів, виплачених МТСБУ на відшкодування шкоди особі, потерпілій у ДТП, саме в порядку регресу.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10 січня 2019 року в справі № 200/13392/13-ц.
Таким чином, оскільки Моторне (транспортне) страхове бюро України компенсувало шкоду потерпілій у ДТП стороні - ОСОБА_4 (власнику транспортного засобу Mitsubishi), а тому позивач набув право вимоги до відповідача саме у порядку регресу.
За таких обставин, враховуючи, що відповідач спричинив дорожньо-транспортну пригоду, не застрахував свою цивільно-правову відповідальність, при цьому цивільно-правова відповідальність власника іншого транспортного засобу була застрахована, позивачем останньому виплачено страхове відшкодування, у зв`язку з чим суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Також, відповідно до частини першої статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути витрати по сплаті судового збору.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 279, 280-282, 289, 354 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов Моторного (транспортного) страхового бюро України до ОСОБА_1 про відшкодування в порядку регресу витрат, пов`язаних з виплатою страхового відшкодування - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 ) на користь Моторного (транспортного) страхового бюро України (місцезнаходження юридичної особи: Русанівський бульвар, 8, м. Київ; ідентифікаційний код юридичної особи - 21647131) витрати, пов`язані з виплатою страхового відшкодування в сумі 53347 грн. 99 коп. (п`ятдесят три тисячі триста сорок сім грн. 99 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Моторного (транспортного) страхового бюро України 2102 грн. у відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст заочного рішення складено 04.02.2021.
Суддя
- Номер: 2/750/2690/20
- Опис: відшкодування в порядку регресу витрат, пов’язаних з виплатою страхового відшкодування
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 750/11947/20
- Суд: Деснянський районний суд м. Чернігова
- Суддя: Маринченко О.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.12.2020
- Дата етапу: 30.12.2020