- заінтересована особа: Городнянська міська рада Чернігівської області
- заявник: Романчук Володимир Іванович
- заінтересована особа: приватний нотаріус городянського нотаріального округу Чернігівської області Неволько Віта Анатоліївна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 750/570/21
Провадження № 2-о/750/37/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 лютого 2021 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:
судді - Маринченко О.А.,
секретар судового засідання - Шилова Ж.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини,
заінтересовані особи: Городнянська міська рада Чернігівської області, приватний нотаріус Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Неволько Віта Анатоліївна,
в с т а н о в и в :
19 січня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить встановити факт прийняття ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадщини після смерті матері - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Обгрунтовано заяву тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла рідна баба заявника - ОСОБА_3 . В останні роки перед її смертю мати заявника - ОСОБА_2 , як єдина донька, здійснювала за нею догляд, враховуючи похилий вік та незадовільний стан здоров`я матері. Зокрема, мати заявника проживала разом з ОСОБА_3 в будинку останньої без реєстрації, підтримувала у належному стані господарство, а після її смерті - займалася організацією поховання матері. Трохи згодом мати заявника почала здійснювати поточний ремонт та догляд за будинком, обробляла город і присадибку ділянку, тобто фактично вступила у володіння та управління майном своєї матері.
Встановлення даного факту необхідно заявнику для оформлення спадщини після смерті матері - ОСОБА_2 .
Заявник просив заяву розглянути за його відсутності.
Представник заінтересованої особи - Городнянської міської ради Чернігівської області у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлений завчасно та належним чином, причин неявки суду не повідомив.
Заінтересована особа - приватний нотаріус Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Неволько В.А. у судове засідання не з`явилася, подала клопотання про розгляд заяви за її відсутності.
На підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Згідно даних свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , його батьками записані: ОСОБА_4 та ОСОБА_2 (а.с. 11).
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявника, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 10), у зв`язку з чим відкрилася спадщина на належне їй майно.
Також, встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , яка доводилася бабою заявнику (а.с. 9, 16).
Згідно запису в господарській книзі Дроздовицької сільської ради № 3 1996-2000 років ОСОБА_3 була зареєстрована та проживала з 01.01.1975 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією довідки Дроздовицького старостинського округу № 3 Городнянської міської ради Городнянського району Чернігівської області від 03 червня 2020 року № 143 (а.с. 13).
На день смерті ОСОБА_3 , у будинку АДРЕСА_1 , крім неї самої, інших осіб, в тому числі малолітніх, неповнолітніх, недієздатних чи обмежено дієздатних, зареєстровано не було (а.с. 14).
Спадкоємцем майна ОСОБА_3 була її дочка - ОСОБА_2 - мати заявника (а.с. 11).
Відповідно до списку членів КСП «Червоний партизан», які мають право на земельні частки (паї), ОСОБА_3 належав сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0226710 (а.с. 12).
ОСОБА_2 після смерті матері - ОСОБА_3 здійснювала догляд за її будинком, обробляла присадибну земельну ділянку, проводила поточний ремонт будинку та в неї знаходився сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0226710, виданий ОСОБА_3 , що підтверджується довідкою Дроздовицького старостинського округу № 3 Городнянської міської ради Городнянського району Чернігівської області від 04 січня 2021 року № 02 (а.с. 15).
За інформацією Державного нотаріального архіву Чернігівської області від 26 січня 2021 року та згідно з інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру, наданою приватним нотаріусом Городнянського районного нотаріального округу Чернігівської області Неволько В.А., що надійшли на запит суду, спадкова справа щодо майна ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , не заводилась.
Частиною першою статті 293 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) передбачено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Згідно із частиною другою статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до роз`яснень Пленуму Верховного Суду України у постанові від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» відносини спадкування регулюються правилами Цивільного кодексу України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності Цивільним кодексом України і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Оскільки спадщина щодо майна після смерті ОСОБА_3 відкрилася до 1 січня 2004 року, а тому мають застосовуються норми Цивільного кодексу УРСР 1963 року.
Так, статтею 549 Цивільного кодексу УРСР 1963 року передбачалося, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління чи володіння спадковим майном.
Доказами, наданими заявником до заяви, підтверджується те, що ОСОБА_2 фактично вступила в управління і володіння спадковим майном своєї матері - ОСОБА_3 , тобто прийняла спадщину, у зв`язку з чим наявні підстави для задоволення заяви.
На підставі викладеного, керуючись статтями 258, 259, 273, 293, 354 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини - задовольнити.
Встановити факт прийняття ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 спадщини після смерті матері - ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення складено 08.02.2021.
Суддя
- Номер: 2-о/750/37/21
- Опис: про встановлення факту прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 750/570/21
- Суд: Деснянський районний суд м. Чернігова
- Суддя: Маринченко О.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.01.2021
- Дата етапу: 21.01.2021