Справа № 2-809/2010 року
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2010 року Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого-судді: Болотіна С.М.
секретаря: Кузьминчук М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Шепетівка справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівка Хмельницької області про підвищення мінімальної пенсії за віком,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівка Хмельницької області (далі – Управління) про підвищення мінімальної пенсії за віком.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що має статус «дитина війни» і відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (далі – Закон) має право на підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Оскільки таке підвищення в період з 01.01.2009 року по 31.03.2010 року йому виплачувалось частково, просить визнати бездіяльність Управління незаконною , зобов’язати останнє нарахувати та виплатити йому за період з 1 січня 2009 року по 31 березня 2010 року вказані суми.
В судове засідання позивач не з’явився, в матеріалах позовної заяви, просить справу слухати у його відсутність, позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити.
Представник управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівка в судове засідання не з’явилася, надала суду заяву відповідно до якої позов не визнала, просить відмовити в його задоволенні за безпідставністю, а справу слухати у її відсутність.
Суд дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення частково виходячи з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером і має статус «дитини війни», що стверджується посвідченням позивача за НОМЕР_1, а також інформацією відповідача і сторонами не оспорюється .
Отже, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», позивач має право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком. Однак, протягом 2009 року та І-го кварталу 2010 року такі нарахування та виплати проводилися частково, що стверджується інформацією Управління.
Рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та 22.05.2008 року визнано неконституційними положення ст. ст. 71, 111 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та підпункту 2 пункту 41 розділу ІІ ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік» відповідно, якими було зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» щодо підвищення пенсій на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Конституційний Суд України визнав, що зупинення та обмеження Законом України «Про Державний бюджет» дії інших законів щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає Конституції
Головуючий: С.М. Болотін
- 2 -
України. Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішення Конституційного Суду України у цих справах має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними; є обов’язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені. Положення ст. ст. 71, 111 та підпункту 2 пункту 41 розділу ІІ Законів України "Про Державний бюджет України на 2007-2008 роки", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цих Рішень.
Отже, бездіяльність відповідача, що полягає у не нарахуванні та невиплаті позивачу підвищення пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком є незаконною.
В той же час, як встановлено судом та сторонами не оспорюється, починаючи з січня 2008 року, позивачу, проводиться нарахування та виплата підвищення до пенсії в розмірі 10% мінімальної пенсії за віком, а не 30%, як те визначає ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Тому, з врахуванням позовних вимог ОСОБА_1, останньому, повинно бути виплачено за період 2009 року, січня-березня 2010 року підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як особі, яка має статус «дитини війни» на підставі Закону з урахуванням вже проведених виплат, оскільки як в 2009 році, так і в І-му кварталі 2010 року в законодавчому порядку жодні обмеження щодо виконання ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» не встановлювались, а положення постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року прямо суперечать останньому.
Доказів, які б спростовували вищеназвані факти ні відповідачем, ні його представником суду не надано, не здобуто таких і в процесі судового розгляду, а ті на які вони посилаються не заслуговують на увагу, оскільки ґрунтуються виключно на їх розмірковуваннях щодо процесів в державі, що не можна визнати допустимими та належними доказами.
Доводи відповідача викладені в письмовому запереченні на позов про те, що встановлений законом розмір мінімальної пенсії за віком до даних правовідносин не застосовується є безпідставними, оскільки в даному випадку мають місце правовідносини саме щодо нарахування та виплати пенсії і її підвищення.
Жодним чином не заслуговують на увагу та підлягають відхиленню твердження представника відповідача викладені в письмовому поясненні на позов, на які вона посилалася як на підставу своїх заперечень, щодо відсутності коштів для здійснення встановлених Законом виплат. Оскільки відповідно до рішення Європейського Суду від 8 листопада 2005 року справа «Кечко проти України» встановлено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань.
Більше того, відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення. Основним завданням Пенсійного фонду України є забезпечення, збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, що здійснюються з коштів Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку його територіальні управління.
Тому, саме на Управління, а не інші органи, покладений обов’язок щодо нарахування та виплати коштів про стягнення яких ставить питання позивач.
При цьому, згідно п. 4 ч. 5 постанови КМУ № 1261 від 24.10.2007 року, обов’язок щодо обрахування конкретних сум надбавок позивачу віднесено до виключної компетенції Управління, а тому законні підстави для задоволення вимог ОСОБА_1 в цій частині
Головуючий: С.М. Болотін
- 3 -
відсутні.
Таким чином, відповідач – Управління повинне бути зобов’язане виплатити позивачу належні йому підвищення до пенсії за період 2009 року та січень-березень 2010 року з врахуванням вже проведених виплат.
Судові витрати по справі підлягають стягненню з відповідача, оскільки саме неправомірні дії Управління призвели до порушення законних прав позивача.
Виходячи з наведеного, на підставі ст. 22 Конституції України, рішення Європейського Суду від 8 листопада 2005 року справа «Кечко проти України», Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року із змінами і доповненнями, Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року № 2195-ІV, рішень Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 по справі № 1-29/2007 та від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 88, 212 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в :
Позов задовольнити частково.
Визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області неправомірною.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1, підвищення пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» за період з 1 січня 2009 року по 31 березня 2010 року включно, з урахуванням вже проведених виплат.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України м. Шепетівці на користь ОСОБА_1 37грн. (тридцять сім грн.) судових витрат по справі.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці Хмельницької області на користь держави 8грн. 50коп. державного мита.
Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а апеляційну скаргу протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області.
Головуючий :
- Номер: 2/2407/2073/11
- Опис: про розірвання шлюбу та про стягнення аліментів
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-809
- Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Болотін Сергій Миколайович
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.08.2011
- Дата етапу: 01.09.2011