Справа №2-а-71/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 травня 2010 року м. Білогірськ
Білогірський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого - судді Борісенко Є.В.,
при секретарі - Клімовій Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Білогірську адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Білогірської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, зобов'язанні вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Білогірської районної державної адміністрації (надалі УПТСЗН) в якому просить визнати протиправними дії УПТСЗН відносно невиплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років на кожну дитину та зобов’язати УПТСЗН призвести перерахунок та виплатити їй недоотриману щомісячну грошову допомогу, встановлену ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років, на кожну дитину.
Свої вимоги позивачка мотивує тим, що вона є матір’ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та згідно з рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року вона з 21 серпня 2009 року має право на отримання допомоги по догляду за дитиною у розмірі встановленому прожитковому мінімумі для дітей у віці до 6 років. Ії вимога про здійснення перерахунку та виплати недоотриманої допомоги у відповідності з законом УПТСЗН залишена без задоволення, у зв’язку з чим вона звернулася до суду.
В судове засідання позивачка не з’явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутністю, на позові наполягала та просила його задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився за невідомою суду причиною, але надав суду письмові заперечення проти позову, в яких позов не визнав та зазначив, що з 01 січня 2008 року призначення та виплата допомоги по догляду за дитиною проводиться відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» зі змінами внесеними Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ /дані зміни не визнавалися неконституційними/ та згідно пункту 22 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 «Про затвердження порядку призначення та виплати державної допомоги сім’ям з дітьми» зі змінами внесеними Постановою КМУ від 22.02.2008 року за № 57, якою регламентовано, що згідно п. 3 ст. 15 Розділу VІІІ Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» - зазначена допомога виплачується у розмірі, рівному різниці між 50 відсотками /з 01.01.2009 року – 75 відсотками, а з 01.01.2010 року – 100 відсотками/ прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш – 130 грн. При цьому згідно ч.3 п. 22 вищевказаної постанови КМУ для призначення допомоги розмір якої перевищує мінімальний, у встановленому порядку надаються довідка про склад сім’ї та декларація про доходи кожного члена сім’ї. Оскільки дані довідки представлені не були, позивачці призначається та сплачується допомога згідно з діючим законодавством у розмірі – 130 грн.
Суд, у відповідності зі ст. 128 КАС України, вважає за можливе слухати справу у відсутності сторін за наявними матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до частини 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження позивачка є матір’ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.6), яка перебуває на обліку в УПТСЗН як отримувач допомоги по догляду за дитиною до 3 -х років як застрахована особа.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років призначається відповідно до статті 15 та пункту 3 розділу УІІІ "Прикінцеві положення" ЗУ "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", в редакції пункту 23 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року та постанови КМУ від 27 грудня 2001 року № 1751 по затвердження "Положення призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми".
Пунктом 3 розділу УІІІ "Прикінцеві положення" ЗУ "Про Державну допомогу сім’ям з дітьми" щодо розміру допомоги по догляду за дитиною до 3-х років передбачені обмеження.
Зазначена допомога, що передбачена статтею 15 ЗУ "Про Державну допомогу сім’ям з дітьми", надавалась з 01 січня 2009 року у розмірі, що дорівнює різниці між 75 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців перед зверненням за проведення перерахунку розміру допомоги, але не менше 130грн., з 01 січня 2010 року допомога надається у розмірі різниці між прожитковим мінімумом, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців перед зверненням за проведенням перерахунку розміру допомоги , але не менше 130 грн.
Допомога відповідно до ЗУ "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" по догляду за дитиною до 3 - х річного віку з урахуванням доходів призначається з місяця звернення на шість місяців.
Звертаючись до суду із позовом позивачка, як на підставу його задоволення посилається на рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6 рп/2007, яким Закон України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року в частині внесення змін відносно розміру соціального забезпечення, тобто ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», був визнаний неконституційним.
Проте, Закон України від 28.12.2007, № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким були внесені зміни до соціального закону та був встановлений розмір державної допомоги у вигляді різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Ці правові положення, що регулюють розмір державної допомоги на даний час є діючими та підлягають застосуванню, оскільки не визнавалися неконституційними та не скасовувалися .
Як було встановлено позивачка отримує державну допомогу у розмірі – 130 грн. на дитину, що підтверджується особистим рахунком (а.с.17).
За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність неправомірності дій відповідача відносно нарахування та виплати позивачці з 21.08.2009 року допомоги по догляду за дитиною, оскільки він діяв у спосіб та відповідно до вимог закону.
Позовні вимоги про зобов’язання відповідача у подальшому нараховувати допомогу у відповідності до ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років, на кожну дитину, задоволенню не підлягають, оскільки судовому захисту підлягають лише порушені права та інтереси позивача та суд не має права вирішувати питання про право на майбутнє.
Керуючись ст. 15 п. 3 розділу УІІІ "Прикінцеві положення" ЗУ "Про державну допомогу сім’ям з дітьми", п.23 ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року, Постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751 якою затверджено "Порядок призначення і виплат и державної допомоги сім’ям з дітьми", ст.ст. 9-12,17, 71,72,128,158 - 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
у задоволені позовних вимог ОСОБА_2 до Управління праці і соціального захисту населення Білогірського району Автономної Республіки Крим про визнання дій неправомірними, зобов'язанні вчинити певні дії , - відмовити у повному обсязі.
Постанову може бути оскаржено протягом десяти днів з дня її проголошення до Апеляційного суду АР Крим через Білогірський районний суд шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги або шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Головуючий: /підпис/ З оригіналом згідно.
Суддя Білогірського
районного суду АР Крим Є.В. Борісенко Секретар: