Судове рішення #9218042

            Справа № 2-384/10

  ЗАОЧНЕ   РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ      УКРАЇНИ

17 травня 2010 року Білогірський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:  

                        головуючого                                 –  судді Борісенко Є.В.,

                        при секретарі                                                     -            Самбурській Н.О.,

     

    розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білогірську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Муромської сільської ради Білогірського району АР Крим, третя особа -   Білогірська державна нотаріальна контора, про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності на спадкове нерухоме майно,

ВСТАНОВИВ:

    ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Муромської сільської ради Білогірського району АР Крим, третя особа -   Білогірська державна нотаріальна контора,  про визнання права власності на спадкове нерухоме майно  у порядку спадкування за законом  після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2. В ході судового розгляду справи позивачка свої вимоги уточнила, просила суд також становити факт прийняття спадщини після померлої ОСОБА_2

Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її  матір – ОСОБА_2 Після її смерті відкрилася спадщина, що складається з права на земельну частку(пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства ім. Калініна, розміром 5,76  в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яке належало ОСОБА_2 на підставі сертифікату серії КМ № 0127277 виданого 14.04.1997 року на підставі рішення Білогірської районної державної адміністрації від 26.03.97 року за № 121-Р. ОСОБА_1 є єдиною спадкоємицею після смерті матері, вона вважає, що  фактично прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2, тому як на час її смерті вони разом проживали та вели сумісне господарство.   Оскільки у встановлений законом строк до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини ОСОБА_1  не зверталася, у теперішній час вона не має можливості оформити спадщину на спадкове майно, у зв’язку з чим просить визнати на нього право власності.      

У судове засідання сторони не з’явилися, але від п озивачки та нотаріальної контори до суду надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутністю, позивачка на вимогах наполягала та не заперечувала проти заочного розгляду справи.

Дотримуючись вимог ст. 224 ЦПК України, суд ухвалює рішення при  заочному розгляді  справи.  

Розглянувши матеріали справи у їх сукупності, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

    Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2, яка проживала та була зареєстрована по АДРЕСА_1. На час смерті разом з ОСОБА_2 проживала та була зареєстрована  позивачка по справі - ОСОБА_1, яка є дочкою померлої.  

До маси спадкового майна після смерті ОСОБА_2 входить право на земельну частку(пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства ім. Калініна, розміром 5,76  в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), яке належало ОСОБА_2 на підставі сертифікату серії КМ № 0127277 виданого 14.04.1997 року на підставі рішення Білогірської районної державної адміністрації від 26.03.97 року за № 121-Р. Грошова оцінка зазначеної земельної ділянки складає 55982,54грн.

Своє майно ОСОБА_2 нікому не заповідала.  

Позивачка ОСОБА_1 є єдиною спадкоємицею за законом після смерті матері. У  встановлений законом строк вона не звернулася  до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але  прийняла спадщину  шляхом  фактичного вступу у володіння спадковим майном, вона користується домоволодінням, у неї знаходяться документи спадкодавця, у тому числі сертифікат на право на земельну частку (пай).

    В икладене підтверджується наявними у справі та оглянутими у судовому засіданні письмовими доказами, якими є:

- копія свідоцтва про смерть ОСОБА_2 (а.с.8);

- копія свідоцтва про народження ОСОБА_1  та копія свідоцтва про одруження ОСОБА_1 з ОСОБА_3 (а.с.6,7);

 - копія довідки Муромської сільської ради  від 22.04.09 року за № 174, згідно якої ОСОБА_1 на час смерті матері ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживали разом та вели сумісне господарство (а.с.9);

- копія довідки Муромської сільської ради  від 21.12.09 року за № 619, згідно якої у справах сільської ради заповідальне розпорядження ОСОБА_2 не складалося, земельний сертифікат під арештом та забороною не знаходиться (а.с.12);

- копія   сертифікату серії КМ № 0127277 виданого 14.04.1997 року на право на земельну частку(пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства ім. Калініна, розміром 5,76  в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), виданого на ім’я ОСОБА_2 на підставі рішення Білогірської районної державної адміністрації від 26.03.97 року за № 121-Р  (а.с.11);

- копія довідки Білогірського районного відділу земельних ресурсів від 17.04.09 року, згідно якої грошова оцінка земельної ділянки складає 55982,54грн   (а.с.10);

- повідомлення нотаріальної контори від 26.02.10 року, що після смерті ОСОБА_2 спадкова справа не заводилася з додатком витягу зі спадкового реєстру (а.с.31,32);

- повідомлення нотаріальної контори від 15.05.09 року (а.с.13).

    До спірних правовідносин щодо спадкового майна, яке залишилося після померлого ОСОБА_2 слід застосовувати положення Цивільного Кодексу України 1963 року, тому що  він діяв на час відкриття спадщини до закінчення строку на її прийняття.

Згідно зі ст.525 ЦК України (1963р.), часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця. Час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2    є - ІНФОРМАЦІЯ_1.  

Згідно з ст.549 ЦК України (1963р.) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1). якщо він фактично вступив в управління чи володіння спадковим майном; 2). якщо він подав до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини, а спадкоємець, який не вчинив ніяких дій, що свідчать про прийняття спадщини, вважається таким, що відмовився від спадщини.

Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.     Суд вважає за  можливе  встановити факт прийняття ОСОБА_1 спадщини після смерті ОСОБА_2, тому як позивачка  на час смерті разом проживала зі спадкодавицею, вела разом з нею сумісне господарство, користується та володіє усім майном померлої, у неї знаходиться сертифікат матері на право на земельну частку(пай).

       Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Статтею 1218 ЦК України встановлений склад спадщини, у якій входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням прав, що передбачені ст. 1219 ЦК України.

    Таким чином, у зв’язку зі смертю спадкодавцеві спадщина відкривається на ті майнові права, які належали йому на день смерті на праві власності.

Оскільки ОСОБА_2 мала право на земельний земельну частку(пай)  згідно сертифікату  на підставі розпорядження Білогірської райдержадміністрації, то відповідно, ОСОБА_1, яка є її спадкоємицею  за законом, має право успадкувати тільки  її право на земельну долю (пай).

Ураховуючи, що позивачем у позовній заяві не були заявлені вимоги про стягнення з відповідача судових витрат, у відповідності з ч.1 ст.11 ЦК України, дане питання судом не вирішується.

 На підставі ст.ст. 524, 529,525,548-549, ЦК України (у редакції 1963 року), ст. 1216,1218, 1225  ЦК України,  керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 169, 209, 212,214-215, 224-226 ЦПК України,  суд, -  

           

В И Р І Ш И В:      

        позов задовольнити частково.

    Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 після  ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1.

            Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку(пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства ім. Калініна, розміром 5,76  в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), на  підставі сертифікату серії КМ № 0127277 виданого 14.04.1997 року за рішенням Білогірської районної державної адміністрації від 26.03.97 року за № 121-Р, у порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2.  

    В іншій частині  – залишити позов без задоволення.    

Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до Апеляційного суду АР Крим через Білогірський районний суд шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги або шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.

           

Головуючий:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація