Судове рішення #922588
Справа №2-756/07 РІШЕННЯ

Справа №2-756/07 РІШЕННЯ

 ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

13 березня 2007 року                       Тернопільський міськрайонний суд в складі:

головуючої Галіян Л.Є

при секретарях Хоростковській Я.І., Левицькій Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі справу

за   позовом ОСОБА_1

до   ОСОБА_2,   ОСОБА_3,  ОСОБА_4, ОСОБА_5

про визнання права власності на спадкове майно

та за позовом ОСОБА_2

до ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5

про визнання права власності на спадкове майно,

встановив:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання права власності на спадкове майно, посилаючись на те, що після смерті її чоловіка ОСОБА_6 відкрилася спадщина за законом на будинок АДРЕСА_1, в зв"язку із чим просить визнати за нею право власності на 1/2 частину вказаного будинку.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 свій позов уточнила та просить визнати за нею право власності на 3/8 частини спірного будинку та право власності на 5/8 гаража, посилаючись на те, що даний гараж був збудований ними під час шлюбу, а отже є спільною сумісною власністю подружжя, а тому спадщина на гараж відкрилася лише на 1/2 частку, яка належала померлому.

Відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 позов визнали частково та суду пояснили, що будинок АДРЕСА_1 належав їх померлим батькам по 1/2 частині. Після смерті матері у 1989 році вони та померлий батько успадкували належну матері 1/2 частину цього будинку, шляхом вступу в управління спадковим майном. Тому, вже після смерті батька відкрилася спадщина не на весь будинок, а лише на належну батькові частку, яка становить 5/8 частин. Крім того, відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 суду пояснили, що як після смерті матері у 1989 році, так і після смерті батька у 2006 році вони відмовилися від своєї частки у спадковому майні на користь сестри - ОСОБА_2. Відповідач ОСОБА_5 ні після смерті матері, ні після смерті батька спадщину не приймав.

ОСОБА_2 звернулася в суд із позовом до відповідачів ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання за нею право власності на спадкове майно, а саме:   21/25   частину   будинковолодіння   по АДРЕСА_1.   В

 

2

обґрунтування позовних вимог позивачка ОСОБА_2 посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер її батько ОСОБА_6 в зв"язку із чим відкрилася спадщина на належну йому частку у вказаному будинковолодінні, яка складається із 5/8 частин будинку та 1/2 частини гаражу. Інші 3/8 частин будинку належать їй, оскільки після смерті матері - ОСОБА_7 у 1989 році належну їй 1/2 частину будинку успадкували в рівних частках по 1/8 частині будинку - вона, відповідачі ОСОБА_4, ОСОБА_3 та померлий батько. Відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відмовилися від своєї частини спадщини на її користь як після смерті матері так і після смерті батька. Відповідач ОСОБА_5 - син померлих, не приймав спадщину після померлих батьків.

Відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 позов визнали повністю.

Представник відповідачки ОСОБА_1 позов визнала частково та суду пояснила, що після смерті матері позивачки ОСОБА_2 спадщину прийняла лише сама позивачка та померлий ОСОБА_6 Відповідачі ОСОБА_5, ОСОБА_4 та ОСОБА_3 спадщину не приймали, оскільки спадкова справа не заведена, а на момент смерті матері із нею не проживали.

Відповідач ОСОБА_5 в судове засідання не з"явився, хоча про час, день та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Вказані позовні заяви об"єднані в одне провадження ухвалою суду від 24.01.2007 року

Судом встановлені наступні факти:

Згідно свідоцтва про одруження НОМЕР_1, виданого Великобірківським райбюро ЗАГС Тернопільської області ОСОБА_6 зареєстрував шлюб із ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 року, актовий запис НОМЕР_2.

Як вбачається із рішення НОМЕР_3 виконкому Тернопільської міської ради депутатів трудящих від 10 червня 1957 року „Про продаж аварійного житлового будинку АДРЕСА_2" вказаний будинок вирішено продати ОСОБА_6.

Згідно договору купівлі-продажу від 22.06.1957 року, посвідченого нотаріусом Державної нотконтори, Тернопільська міська Рада депутатів трудящих, в особі завідуючого міськкомунвідділом Мельничука Л.Т. продала, а ОСОБА_6 придбав житловий будинок АДРЕСА_2, реєстровий номер НОМЕР_4.

В подальшому номерація будинку та назва вулиці, на якій розташований даний будинок змінено з АДРЕСА_2 на АДРЕСА_1

Отже, спірне будинковолодіння померлий ОСОБА_6 набув під час шлюбу із ОСОБА_7.

Таким чином, право власності по 1/2 частині житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_1 належали ОСОБА_6 та ОСОБА_7, оскільки дане житло було придбане ними під час шлюбу, є їх спільною сумісною власністю та їх частки визнаються рівними.

Як вбачається із свідоцтва про смерть НОМЕР_5, виданого відділом ЗАГС Тернопільського міськвиконкому, актовий запис НОМЕР_5, ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року.

Таким чином, після смерті ОСОБА_7 відкрилася спадщина на належну померлій 1/2 частину будинку по АДРЕСА_1

До спадкоємців першої черги належать чоловік померлої - ОСОБА_6; дочка померлої - ОСОБА_2, що стверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_6, виданим Тернопільським міськбюро ЗАГС, актовий запис НОМЕР_7; син померлої - ОСОБА_3, що стверджується

 

3

свідоцтвом про народження НОМЕР_8, виданим відділом РАЦС Тернопільського міського управління юстиції, актовий запис НОМЕР_9; син померлої - ОСОБА_4, що стверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_10, виданим Тернопільським міськбюро ЗАГС, актовий запис НОМЕР_11 та син ОСОБА_5, що стверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_12, виданим Великобірківським райбюро ЗАГС Тернопільської області, актовий запис НОМЕР_13.

Відповідно до ст.ст. 548, 549 ЦК України 1963 р. (що діяли на час виникнення правовідносин) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини.

Як встановлено в судовому засіданні, після смерті матері ОСОБА_7 позивачка ОСОБА_2, відповідачі ОСОБА_4, ОСОБА_3 та померлий ОСОБА_6 протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини фактично вступили в управління та володіння спадковим майном, а саме на момент смерті матері були зареєстровані у спірному будинку, що вбачається із відміток у будинковій книзі та після смерті матері продовжувала проживати у спірному помешканні, здійснювали заходи по його утриманню.

Таким чином, вступивши в управління спадковим майном вказані вище спадкоємці прийняли спадщину, хоча нотаріальної це не оформили.

Разом з тим, посилання позивачки ОСОБА_2 на те, що її частка у будинку після смерті матері становила 3/8 частки в зв"язку із тим, що її брати ОСОБА_3 та  ОСОБА_4 відмовилися на її користь від своїх часток, суд оцінює критично, оскільки, відповідно до ст. 553 ЦК України 1963 р. (що діяла на момент виникнення правовідносин), відмова від спадщини допускається шляхом відмови від неї протягом шести місців з дня відкриття або неприйняттям спадщини.

Такої відмови відповідачами зроблено не було, а спадкоємець ОСОБА_5 взагалі не прийняв спадщину, в зв"язку із цим частки спадкоємців після смерті матері у будинковолодінні становили: померлого ОСОБА_6 - 5/8 часток; позивачки ОСОБА_2 - 1/8; відповідача ОСОБА_4 - 1/8 та відповідача ОСОБА_3 - 1/8 частка.

Як вбачається із свідоцтва про одруження НОМЕР_14, виданого Максимівською сільською радою Збаразького р-ну Тернопільської області ОСОБА_6 уклав шлюб із ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 року, актовий запис НОМЕР_15.

Як встановлено в судовому заїданні ОСОБА_6 під час шлюбу із ОСОБА_1 у спірному будинковолодінні збудували гараж

ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_6 помер, що стверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_16, виданим Відділом РАЦС Тернопільського міського управління юстиції, актовий запис НОМЕР_17.

З часу смерті ОСОБА_6 відкрилася спадщина на належне йому майно, а саме на 5/8 частин будинковолодіння по АДРЕСА_1

Спадкоємцями першої черги після померлого ОСОБА_6 є його дружина ОСОБА_1, дочка ОСОБА_2, сини ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, що стверджується вищевказаними свідоцтвами про одруження та народження.

Як вбачається із спадкової справи НОМЕР_18 Першої Тернопільської державної нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини звернулися ОСОБА_1, ОСОБА_2.

 

4

Також, як вбачається із вказаної спадкової справи спадкоємці ОСОБА_4 та ОСОБА_3 відмовилися від своєї частки у спадковому майні на користь ОСОБА_2 Відповідач ОСОБА_5 не звертався у нотконтору про прийняття спадщини чи відмову від прийняття спадщини, а отже у встановлений законом шестимісячний термін спадщину не прийняв.

За таких обставин, частка кожного із спадкоємців у спадковому майні після померлого ОСОБА_6 становить по 5/32 частин будинковолодіння. Враховуючи відмову відповідачів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від своєї частки на користь позивачки ОСОБА_2, частки ОСОБА_1 становить 5/32 частки, а позивачки ОСОБА_2 - 15/32 частки після смерті ОСОБА_6.

Позовна вимога позивачки ОСОБА_1 в частині визнання за нею права власності на 5/8 частин гаража, враховуючи спільну сумісну власність подружжя на 1/2 частину гаража, не підлягає до задоволення з таких підстав.

Як вбачається із технічного паспорта на житловий будинок індивідуального житлового фонду по АДРЕСА_1 спірний гараж розташований за тією ж адресою, що і житловий будинок.

Таким чином, житловий будинок та гараж становить собою єдине будинковолодіння, на яке відкрилася спадщина після смерті спадкодавця ОСОБА_6 та становить в загальному 5/8 часток, яка включає у себе вартість житлового будинку та гаража.

Оскілька гараж є складовою частиною будинковолодіння, то визначення на нього окремого права власності законом не передбачено.

Згідно висновку спеціаліста №2210 будівельно-технічного дослідження від 19.12.2006 року вартість будинковолодіння по АДРЕСА_1 становить 128489 грн., а саме: житлового будинку - 126500 грн., гаража - 1989 грн..

Вартість будинковолодіння, вказана у висновку спеціаліста, ніким із сторін не заперечується.

Отже, визначаючи частки спадкоємців ОСОБА_2 та ОСОБА_1 у спірному будинковолодінні, суд виходив з наступних розрахунків: частка ОСОБА_2 у спірному будинковолодінні після смерті матері ОСОБА_7 становить 4/32 , що у грошовому виразі, з урахуванням лише вартості житлового будинку становить 15812, 5 грн та після смерті батька ОСОБА_6 - 15/32 (враховується 5/32 частки, які успадкувала ОСОБА_2 + 5/32 частки ОСОБА_3+5/32 частки ОСОБА_4, які відмовилися на користь ОСОБА_2), що у грошовому виразі з урахуванням вартості житлового будинку та гаража становить 60229 грн., а всього 19/32 частки будинковолодіння, що у грошовому виразі становить 76041, 5 грн..

Частка ОСОБА_1 у будинковолодінні після померлого чоловіка ОСОБА_6 становить 5/32, що у грошовому виразі з урахуванням вартості житлового будинку та гаража становить 20076,5 грн.

Відповідачам ОСОБА_3 та ОСОБА_4 належить по 4/32 чатини будинковолодіння, яку вони нотаріально не оформили.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання права власності на спадкове майно підлягає до часткового задоволення. Слід визнати за позивачкою ОСОБА_1 право власності на 5/32 частин будинковолодіння по АДРЕСА_1, що у грошовому виразі становить 20076, 5 грн.

Позовна заява ОСОБА_2 до ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання права власності на спадкове майно підлягає до часткового задоволення.

 

5

Слід визнати за ОСОБА_2 право власності на 19/32 частин будинковолодіння по АДРЕСА_1 після померлої матері ОСОБА_7 та померлого батька ОСОБА_6, що у грошовому виразі становить 76041,5 грн.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10, 60, 213, 215 ЦПК України, ст.392, 1261, 1267, 1274 ЦК України, ст.ст.548, 549, 553 ЦК України в редакції 1963 р.

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_5 про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 5/32 частин будинковолодіння по АДРЕСА_1 після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_6, що у грошовому виразі становить 20076,5 грн.

В решті позовних вимог відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_2 до ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_5 про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на 19/32 частин будинковолодіння по АДРЕСА_1 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_7 та померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_6, що у грошовому виразі становить 76041, 5 грн...

В решті позовних вимог відмовити

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга повинна бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або безпосередньо у строк становлений для її подання.

Суддя - підпис Копія вірна:

Суддя Тернопільського міськрайонного суду  Л.Є.Галіян

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація