ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16 | тел. 230-31-77 |
ПОСТАНОВА
Іменем України
"14" червня 2006 р. Справа № 237/7-06
10 год. 45 хв. м.Київ, вул.Комінтерну, 16
(зал судових засідань №205)
Господарський суд Київської області у складі головуючого судді Бабенка К.А. при секретарі Лялюк І.З. розглянув матеріали справи
за позовом Київського обласного відділення Фонду України соціального захисту інвалідів, м. Київ
до сільськогосподарського виробничого кооперативу „Зірка-К”, с. Киданівка, Богуславський район
про стягнення штрафних санкції
за участю представників сторін:
від позивача: Котова Н.І. (дов. №03-239/496 від 13.06.2006р.);
від відповідача: не з’явився.
Суть спору:
до господарського суду Київської області звернулось Київське обласне відділення Фонду України соціального захисту інвалідів, м. Київ з позовною заявою до сільськогосподарського виробничого кооперативу „Зірка-К”, с. Киданівка, Богуславський район про стягнення штрафних санкції.
Ухвалою про відкриття провадження в адміністративній справі від 22.05.2006р. її розгляд призначено на 14.06.2006р. (а.с. 1).
В судове засідання, яке відбулось 14.06.2006р. відповідач свого представника не направив, проте, надіслав відзив на позов, в якому визнає позовні вимоги частково в сумі 2122,30 грн., оскільки ним було створено одне робоче місце для інвалідів, яке залишилось незайнятим протягом 2005 року та просить відстрочити виконання рішення до 01.01.2007 року.
В зв’язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів наявних в матеріалах справи достатньо, господарський суд повідомляв належним чином відповідача про дату, час і місце судового розгляду, згідно з п. 3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002р. за №75 і це підтверджується журналом вихідної кореспонденції канцелярії господарського суду Київської області, наявної в матеріалах справи, справа розглядається без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд
встановив:
Відповідно до частини першої ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 05.07.2001 р. № 2606-ІІІ (далі –Закон) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Пунктом 14 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1995 року № 314 “Про організацію робочих місць та працевлаштування інвалідів” (далі - Положення) встановлено, що підприємства у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів; щорічно до 1 лютого року, що настає за звітнім, подають відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприємстві, середньо облікову чисельність штатних працівників облікового складу та про кількість працюючих інвалідів; інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів; інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.
Отже, чинним законодавством щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні на підприємства покладено обов’язок по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, та інформування про наявність вільних робочих місць створених для інвалідів відповідних органів влади.
Як вбачається зі звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою №10-ПІ, затвердженою наказом Мінпраці України №338 від 29.12.2004р. за 2005р., належним чином засвідчена копія якого наявна в матеріалах справи (а.с. 5), середньоблікова чисельність штатних працівників облікового складу становила 28 осіб, в зв’язку з чим кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів у відповідності до частини першої ст. 19 Закону повинна становити 1 робоче місце (28 осіб х 4%), тоді як фактично у відповідача не було зайнято жодного робочого місця для інвалідів за що і визначено позивачем суму штрафних санкцій.
Згідно з п. 3 Положення, робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інваліда відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.
А пунктом 2 Положення передбачено, що робочим місцем інваліда може бути звичайне робоче місце, якщо за умовами праці та з урахуванням фізичних можливостей інваліда воно може бути використано для його працевлаштування.
Відповідно до частини першої ст.18 Закону з подальшими змінами, працевлаштування інвалідів, здійснюється органами Міністерства праці та соціальної політики України, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів.
Слід зазначити, що основним документом, який дає можливість органам соціального захисту населення та Державній службі зайнятості вести облік підприємств, на які можна працевлаштувати інвалідів та відомості про наявність вільних вакансій для інвалідів, є звіт форми 3-ПН, який містить інформацію про кількість вільних вакансій для інвалідів, про вакансії створених робочих місць, їх кількість та види робіт, які на даному підприємстві можуть виконувати інваліди. Такий звіт подається до Державної служби зайнятості і містить зокрема інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках певних категорій, заповнюється за формою №3-ПН, затвердженою Наказом Державного комітету статистики №244 від 06.07.1998р.
Як вбачається з відповіді Богуславського центру зайнятості №162 від 29.05.2006р. відповідачем звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках за формою 3-ПН, затвердженою Наказом Державного комітету статистики №244 від 06.07.1998р. подавався лише один раз 22.04.2005р. Проте, відповідно до зазначеного звіту, графу „наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для інвалідів” відповідачем не заповнено.
Більш того, в матеріалах справи відсутні докази звернень відповідача до органів місцевого самоврядування та громадських організацій інвалідів з інформацією про наявність вільних робочих місць для інвалідів.
Як зазначено відповідачем у відзиві, ним створено одне робоче місце для працевлаштування інваліда, що підтверджено інструкцією №11 „По охороні праці для охоронника –інваліда (внутрішнього)”. Проте, відповідно до ст. 20 Закону адміністративно-господарські санкції застосовуються за незайнятість робочих місць інвалідами відповідно до нормативів, а не за їх не створення. Більш того, в зв’язку з неналежним інформуванням державної служби зайнятості та місцевих органів соціального захисту населення про наявність вільного робочого місця для працевлаштування інваліда, дані органи не знали і не могли знати про наявність створеного відповідачем робочого місця в зв’язку з чим і були позбавлені можливості направити інвалідів для працевлаштування до відповідача.
Відповідно до частини першої ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення. А згідно частини першої ст. 69 цього Кодексу доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини першої ст. 218 Господарського кодексу України № 436-IV від 16.01.2003р. підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною другою наведеної статті встановлено, зокрема, що учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Таким чином, враховуючи викладене вище господарський суд дійшов висновку, що у відповідача з його вини, а саме з невиконання своїх обов’язків щодо належного інформування державної служби зайнятості і місцевих органів соціального захисту населення про наявність вільних у нього робочих місць та вакантних посад на яких може використовуватись праця інвалідів, покладених на нього Законом та п. 14 Положення, передбачені ст. 18 Закону органи були позбавлені можливості направити до відповідача інвалідів для працевлаштування, в зв’язку з чим і не було зайнято необхідної відповідно до нормативів кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, передбачених чинним законодавством.
Як зазначається в частині першій ст. 20 Закону з подальшими змінами, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньоблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом. А відповідно до частини другої цієї статті порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені.
Господарський суд не погоджується з відповідачем, що сума адміністративно-господарських санкцій визначається в розмірі половини середньої річної заробітної, оскільки як зазначено вище, а саме в частині першій ст. 20 Закону сума адміністративно-господарських санкцій визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом.
Враховуючи, що у відповідача одне робоче місце інваліда, з передбаченої чинним законодавством кількості, не зайнято саме з вини відповідача, а середньорічна заробітна плата штатного працівника становить 4200 грн., що підтверджується звітом зайнятості та працевлаштування інвалідів за 2005р. за формою 10-ПІ, сума адміністративно –господарських санкцій становить 4200 грн. Крім того, сума пені за порушення термінів їх сплати становить 44,60 грн. Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України №1767 від 28.12.2001р. штрафні санкції сплачуються підприємствами, організаціями самостійно у визначеній законодавством строки. Відповідно до Закону в разі несплати зазначених штрафних санкцій, вони вважаються заборгованістю та стягуються з господарюючого суб’єкта в примусовому порядку.
Тому, господарський суд задовольняє позовні вимоги повністю та стягує з відповідача на користь позивача 4200 грн. адміністративно-господарських санкцій та 44,60 грн. пені.
Крім того, як вбачається з наданого відповідачем відзиву, в зв’язку з відсутністю коштів та неможливістю виконати рішення суду в даний час, він просить відстрочити виконання судового рішення до 01.01.2007р.
Відповідно до частини першої ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), сторона виконавчого провадження може звернутися до адміністративного суду із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Враховуючи тяжкий фінансовий стан відповідача, господарський суд відстрочує виконання даного судового рішення до 01.07.2007р.
Відповідно до частини четвертої ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного та керуючись частиною першою ст. 18, частиною першою ст. 19, частинами першою та другою ст. 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 05.07.2001 р. № 2606-ІІІ; частинами першою та другою ст. 218 Господарського кодексу України № 436-IV від 16.01.2003р.; п. 4 частини першої ст. 17, частиною четвертою ст. 94, частиною першою ст. 263, п. 6 Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
постановив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з сільськогосподарського виробничого кооперативу „Зірка-К” (ЗКПО 33505240) на користь Київського обласного відділення Фонду України соціального захисту інвалідів (ЗКПО 19023989) –4200 грн. адміністративно-господарських санкцій та 44,60 грн. пені.
Відстрочити виконання даного судового рішення до 01.01.2007р.
3. Копію даної Постанови надіслати відповідачу.
Дану Постанову може бути оскаржено у 10-денний термін або у 20-денний термін після подання в 10-денний термін заяви про апеляційне оскарження.
Дана Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного терміну на подання заяви про апеляційне оскарження, апеляційної скарги у разі їх не подання або після закінчення 20-денного терміну після подання заяви про апеляційне оскарження у випадку неподання апеляційної скарги, або після закінчення апеляційного розгляду скарги і залишення її без задоволення, а Постанови суду –без змін.
Суддя Бабенко К. А.