Справа № 289/2104/20
Номер провадження 2/289/221/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.03.2021 м. Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області в складі: під головуванням судді Мельника О.В., з секретарем судових засідань Грабіною К.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце знаходження / місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Потіївської сільської ради Радомишльського району Житомирської області (місце знаходження / місце проживання:вул. Центральна, 31, с. Потіївка, Радомишльський р-н, Житомирська обл., 12225) про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, встановлення факту родинних відносин та встановлення факту належності правовстановлюючого документу,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом та просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті його дядька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки позивач хворів і не міг вчасно звернутися до нотаріальної контори, встановити факт, що - ОСОБА_3 , 1939 року народження, померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , 1935 року народження, померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 , рідні брати, а ОСОБА_1 відповідно племінник померлого ОСОБА_2 , встановити факт, що ОСОБА_2 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 , належить Сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЖТ № 0212701, виданий 28.10.1997 року на підставі рішення Радомишльської райдержадміністрації від 21.08.1997 року № 230 на землю, яка перебуває у колективній власності агрофірми «Прогрес» розміром 4,49 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, виданий на прізвище - ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 29.12.2020 справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Позивач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, до суду подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання також не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, однак звернувся до суду з листом, згідно якого просить суд справу розглянути без його участі, позовні вимоги визнає у повному обсязі.
Вивчивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що батько позивача ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 23.11.1996 року.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дядько позивача ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 07.12.2066 р. Після смерті батька залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки, що підтверджується Сертифікатом серії ЖТ №0212701, виданого 28.10.1997 року на підставі рішення Радомишльської райдержадміністрації від 21.08.1997 року №230 на землю, яка перебуває у колективній власності агрофірми «Прогрес» розміром 4,49 в умовних кадастрових гектарах без визначенім меж цієї частки в натурі.
ОСОБА_2 в період з 15.07.2011 по ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав в Пансіонаті для громадян похилого вікуі інвалідів "Кедр", що підтверджується довідкою №2 від 28.01.2020 державної установи "Кедр".
Згідно витягу зі Спадкового реєстру №62575970 від 23.11.2020 року спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заведена.
В матеріалах справи наявна заява ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , посвідчена нотаріусом Канського нотаріального округу, зареєстрована в реєстрі за №24\142-н24-2019-7-425 від 05.11.2019 року про відмову від прийняття спадщини після смерті рідного брата - ОСОБА_2 .
З довіреністі 24АА2749693 від 06.04.2016 року, якою ОСОБА_2 доручив матері позивача - ОСОБА_7 , подарувати йому - ОСОБА_1 , земельну частку (пай), на підставі Сертифікату серії ЖТ №0212701, виданого 28.10.1997 року на землю, яка перебуває у колективній власності агрофірми «Прогрес» розміром 4,49 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі. Відповідно довідки № 256 від 09.06.2017 року, яка видана поліклінікою №2 Шевченківського району м. Києва 11 травня 2017 року по 09 червня 2017 року позивач знаходився на амбулаторному лікуванні з діагнозом «Перелому зовнішньої кісточки правої гомілки».
Частиною 3 ст. 10 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, надавши докази відповідно до вимог ЦПК України.
Відповідно до ч.1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Право на спадкування виникає в день відкриття спадщини. Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно роз`яснень, що викладені в п. 24 постанови Пленуму ВС України від 30.05.2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визнання особі додаткового строку для прийняття спадщини, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
В той же час судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_3 , виданого 03.04.2020 року (повторно) відділом по Усольському району м.Усолля-Сибирське Іркутської області, в графі батько - зазначено: ОСОБА_3 .
На підставі свідоцтва про народження батька позивача, виданого повторно, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , № НОМЕР_4 , виданого 16.04.20 року Абанським територіальним відділом агентства ЗАЦС Красноярського краю в графі батьки зазначено батьком - ОСОБА_9 , мати - ОСОБА_8 .
Згідно свідоцтва про народження дядька позивача, ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_6 , № НОМЕР_5 , виданого 11.11.64 року Абанським територіальним відділом агентства ЗАЦС Красноярського краю в м.Троицк Красноярського краю, в графі батьки зазначено: ОСОБА_9 та ОСОБА_8 .
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку встановлюються факти, що мають юридичне значення, зокрема й факт родинних відносин між фізичними особами.
В матеріалах справи наявний договір оренди земельної частки (пай) від 10.10.2016 року, укладеного між ОСОБА_2 та ТОВ «Добриня».
Викопіюванням земельної ділянки частки (паю) підтверджується наявність у ОСОБА_2 земельної ділянки площею 2,99 га.
На підставі довідки №322 від 13.03.2011 року, виданої виконавчим комітетом Потіївської сільської ради Радомишльського району Житомирської області, вбачається, що ОСОБА_2 є в списках громадян по Потіївській сільській раді, які отримали земельну частку (пай) рахується під № 266 Сертифікат на право на земельну частку (пай) ЖТ №0212701, номер паю №273, та номер поля №6.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, в порядку окремого провадження розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку встановлюються факти, що мають юридичне значення, зокрема й факт належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по-батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по-батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Наявні в матеріалах справи докази дають достатні підстави для задоволення позову.
Керуючись ст. 4, 13, 83, 200, 265, 268, 354 ЦПК України, ст. 1272 ЦК України,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Визначити - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , як спадкоємцю за законом після смерті дядьки - ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Канськ Красноярського краю додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, встановивши його у межах двох місяців від дня набуття рішення суду чинності.
Встановити факт, що - ОСОБА_3 , 1939 року народження, померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Київ та ОСОБА_2 , 1935 року народження, померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Канськ Красноярського краю рідні брати, а ОСОБА_1 відповідно племінник померлого ОСОБА_2 .
Встановити факт, що ОСОБА_2 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Канськ Красноярського краю належить Сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЖТ №0212701, виданий 28.10.1997 року на підставі рішення Радомишльської райдержадміністрації від 21.08.1997 року №230 на землю, яка перебуває у колективній власності агрофірми «Прогрес» розміром 4,49 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, виданий на прізвище - ОСОБА_2 .
Судові витрати вважати фактично понесеними.
Рішення суду може бути оскаржено сторонами до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О. В. Мельник