- відповідач: ПАТ "Перший Український Міжнародний Банк"
- Третя особа: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Хара Н. С.
- позивач: Фенот Наталія Василівна
- відповідач: ПАТ "Перший Український міжнародний банк"
- Третя особа: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Хара Н.С.
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 758/650/19
Провадження № 2/758/819/21
Категорія 83
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 березня 2021 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Скрипник О. Г. ,
за участю секретаря судового засідання - Дукач А. А., за участю секретаря судового засідання Дукач А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Перший український міжнародний банк», треті особи: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Хара Наталія Станіславівна, приватний виконавець виконавчого округу міста Києва Вольф Тетяна Леонідівна, про визнання виконавчого напису нотаріусу таким, що не підлягає виконанню, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ПАТ «Перший Український Міжнародний Банк», за участю третіх осіб: приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Хари Н.С., приватного виконавця виконавчого округу м. Київ Вольф Т.Л., про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 10.09.2018 року ПН КМНО Харою Н.С. було необґрунтовано вчинено виконавчий напис, за реєстровим № 8066.
Виконавчим написом стягнуто з ОСОБА_1 грошові кошти у розмірі 37602,97 грн., які є боргом за кредитним договором від 21.05.2013 року № 26256028957552, укладеним між АТ «Банк ренесанс капітал», правонаступником якого є ПАТ «ПУМБ» та ОСОБА_1 .
Позивач стверджує, що укладав кредитний договорів з АТ «Банк ренесанс капітал», а не з ПАТ «Перший Український Міжнародний Банк», також позивач не погоджується із сумою, яка підлягає стягненню та не розуміє на підставі чого розрахована нібито безспірна прострочена заборгованість за тілом кредиту і процентами. Також звертає увагу, що виконавчий напис вчинено з порушенням процедури, а також за межами позовної давності.
Враховуючи вищевикладені обставини, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав, просив суд визнати виконавчий напис ПН КМНО Хари Н.С. від 10.09.2018 року зареєстрований в реєстрі за № 8066 таким, що не підлягає виконанню, судові витрати покласти на відповідача.
У судове засідання позивач не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.
Третя особа ПН КМНО Хара Н.С. також свого права на участь у судовому засіданні не використала, до суду подала клопотання про розгляд справи без її участі, просила суд вирішити спір відповідно до вимог чинного законодавства.
Третя особа ПВ ВО м. Києва Вольф Т.Л. в судове засідання не з`явилась, про розгляд справи була повідомлена належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому їх дослідженні, дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.
Судом встановлено, що 10.09.2018 року ПН КМНО Харою Н.С. було вчинено виконавчий напис щодо стягнення заборгованості у безспірному порядку з ОСОБА_1 у загальному розмірі 37602,97 грн, яка утворилась у зв`язку з неналежним виконанням ОСОБА_1 умов кредитного договором від 21.05.2013 року № 26256028957552, укладеним між АТ «Банк ренесанс капітал», правонаступником якого є ПАТ «ПУМБ» та ОСОБА_1 .
Із заявою про вчинення виконавчого напису представник ПАТ «ПУМБ» звернувся до ПН КМНО Хари Н.С. 06.09.2018 року.
На підтвердження укладення договірних відносин між сторонами на судовий запит надано ПН КМНО Харою Н.С. пропозицію укласти договір карткового рахунку (оферти), з якої вбачається, що ОСОБА_1 надано споживчий кредит у розмірі 13600,00 грн, Виписку з рахунка ОСОБА_1 , де зазначена загальна сума боргу та її складові без детального розрахунку формування такої заборгованості, Письмова вимога (Повідомлення) банку від 06.08.2018 року та деякі інші формальні документи за якими встановити безспірність заборгованості не можливо.
Також, у позовній заяві позивач посилається на сплив позовної давності з моменту виникнення права вимоги.
Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються положеннями Цивільного кодексу України, Закону України «Про нотаріат» та Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.
Згідно з частиною першої статті 1 Закону України «Про нотаріат» нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов`язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Відповідно до п.19 ст. 34 Закону України «Про нотаріат» вчинення нотаріусом виконавчого напису - це нотаріальна дія, процедура вчинення якої регулюється главою 14 Закону України «Про нотаріат» та главою 16 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій.
Згідно зі ст. 87 Закону України «Про нотаріат» для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172.
Згідно з пунктом 1 даного Переліку для одержання виконавчого напису подаються: а) оригінал нотаріально посвідченого договору (договорів); б) документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобов`язання.
Статтею 88 Закону України «Про нотаріат» передбачено, що нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років. Аналогічні положення містяться в п.3 глави 16 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5.
Пунктами 2.1, 2.3 глави 16 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 р. за № 282/20595 встановлено, що для вчинення виконавчого напису стягувачем або його уповноваженим представником нотаріусу подається заява, у якій, зокрема, мають бути зазначені: відомості про найменування і місце проживання або місцезнаходження стягувача та боржника; дата і місце народження боржника - фізичної особи, місце його роботи; номери рахунків у банках, кредитних установах, код за ЄДРПОУ для юридичної особи; строк, за який має провадитися стягнення; інформація щодо суми, яка підлягає стягненню, або предметів, що підлягатимуть витребуванню, включаючи пеню, штрафи, проценти тощо. Заява може містити також іншу інформацію, необхідну для вчинення виконавчого напису.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 р. (справа №826/20084/14) визнано незаконною та не чинною з моменту прийняття постанову Кабінету Міністрів України №662 від 26.11.2014 р. «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» в частині доповнення переліку після розділу «Стягнення заборгованості за нотаріально посвідченими договорами» новим розділом такого змісту, відповідно до якого для одержання виконавчого напису додаються: а) оригінал кредитного договору; б) засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості».
Підставою для скасування вказаного нормативного акту стало те, що саме по собі включення тих чи інших документів, які встановлюють заборгованість, до Переліку, не засвідчує безспірності заборгованості чи іншої відповідальності боржника перед стягувачем, а їх безспірний характер повинен бути затверджений відповідними документами відповідно до умов вчинення виконавчих написів, закріплених у статті 88 Закону України «Про нотаріат». Встановлення оскаржуваною постановою виключного переліку документів, необхідних для отримання виконавчого напису, звужує передбачені статтею 88 Закону України «Про нотаріат» умови вчинення виконавчих написів і не відповідає положенням статті 87 цього Закону.
Так, безспірність заборгованості чи іншої відповідальності боржника - це обов`язкова умова вчинення нотаріусом виконавчого напису (стаття 88 Закону України «Про нотаріат»). Однак характер правового регулювання цього питання дає підстави для висновку про те, що безспірність заборгованості чи іншої відповідальності боржника для нотаріуса підтверджується формальними ознаками - наданими стягувачем документами згідно з Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів.
Суд при вирішенні спору про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, не обмежується лише перевіркою додержання нотаріусом формальних процедур і факту подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника згідно з Переліком документів, а перевіряє доводи боржника в повному обсязі й встановлює, чи справді на момент вчинення нотаріусом виконавчого напису боржник мав безспірну заборгованість перед стягувачем, тобто чи існувала заборгованість взагалі, чи була заборгованість саме такого розміру, як зазначено у виконавчому написі, та чи не було невирішених по суті спорів щодо заборгованості або її розміру станом на час вчинення нотаріусом виконавчого напису.
Про факт відсутності безспірності заборгованості свідчить те, що у наданих банком нотаріусу документах не підтверджено арифметично суми процентів. Також, в інформації від 12.07.2021 року № 777/01-16, яка надана приватним нотаріусом Харою Н.С. згідно з ухвалою суду від 25.06.2021 року, не міститься детального розрахунку заборгованості, а наявна лише виписка про факт наявності такої заборгованості у загальній суми по кожному виду заборгованості. Відтак, нотаріус, вчиняючи спірний виконавчий напис, був позбавлений можливості перевірити дійсність та безспірність сум заборгованості.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи вищевикладене, відсутність спростування з боку відповідача підстав позовних вимог, суд вважає докази, які містяться в матеріалах справи достатніми та приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 141, 142 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з ПАТ «ПУМБ» на користь позивача судовий збір в розмірі 768 грн. 40 коп.
Керуючись статтями 13, 14, 82, 259, 263-265, 268, 352, 354, а також п.п. 9, 15 Перехідних положень ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Перший український міжнародний банк», треті особи: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Хара Наталія Станіславівна, приватний виконавець виконавчого округу міста Києва Вольф Тетяна Леонідівна, про визнання виконавчого напису нотаріусу таким, що не підлягає виконанню - задовольнити.
Визнати виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню, вчинений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Хара Наталією Станіславівною від 10.09.2018 року за реєстровим № 8066 про стягнення з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер картки платника податків: НОМЕР_1 на користь Акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк», ідентифікаційний код юридичної особи: 14282829, п/р 29094809996259 , МФО: 334851який є правонаступником АТ «Банк Ренесанс Капітал» за кредитним договором 21.05.2013 року № 26256028957552 суми заборгованості у розмірі 37 172,97 грн, яка складається:
прострочена заборгованість за кредитом -14 694,43 грн;
прострочена заборгованість за процентами - 20 753,80 грн;
прострочена заборгованість за комісією - 200,00 грн;
строкова заборгованість за кредитом -427,98 грн;
строкова заборгованість за процентами - 1096,76 грн.
Стягнути з Акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк», ідентифікаційний код юридичної особи: 14282829, п/р 29094809996259 , МФО: 334851 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер картки платника податків: НОМЕР_1 судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Суддя О. Г. Скрипник
- Номер: 2/758/4639/20
- Опис: про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 758/650/19
- Суд: Подільський районний суд міста Києва
- Суддя: Скрипник О.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.01.2019
- Дата етапу: 18.05.2020
- Номер: 2/758/819/21
- Опис: про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 758/650/19
- Суд: Подільський районний суд міста Києва
- Суддя: Скрипник О.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.01.2019
- Дата етапу: 03.03.2021