ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 квітня 2010 р. Справа № 2-а-1555/10/0270 м. Вінниця
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Драчук Тетяни Олександрівни,
при секретарі судового засідання: Димчишиній Тетяні Вікторівні,
за участю представників сторін:
позивача : Щура А.А.
відповідача : ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Барської міжрайонної державної податкової інспекції
до: ОСОБА_2
про: стягнення податкового боргу
ВСТАНОВИВ :
В квітні 2010 року Барська МДПІ звернулась в суд з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по сплаті податку на доходи фізичних осіб.
Позов мотивовано тим, що станом на 01.04.2010 року за ОСОБА_2 рахується заборгованість по сплаті податку на доходи фізичних осіб в розмірі 2388,71 грн., у зв’язку з чим, позивач вимушений звернутись до суду про стягнення вказаного боргу.
Представник Барської МДПІ в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позові, просив щодо його задоволення.
Відповідач в судовому засіданні визнав позов у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Барської МДПІ, відповідача, оцінивши докази суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 11.03.2009 року до Барської МДПІ, громадянином ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, подана Декларація про доходи, одержані з 1 січня по 31 грудня 2008 року № 2161 від 11.03.2009 року (далі-Декларація № 2161), в якій останній задекларував отриманий дохід внаслідок прийняття спадщини на загальну суму 47774,16 грн. (а.с.6-7).
Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі-Закон) визначає об'єкти оподаткування за цим законом, серед яких - дохід фізичної особи у вигляді отриманої спадщини.
Відповідно до підпункту 13.2.2 пункту 13.2. статті 13 цього Закону, при отриманні спадщини спадкоємцями, що не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, об'єкти спадщини оподатковуються за ставкою 5 відсотків від об'єкта оподаткування.
Так, на підставі Декларації №2161, Барською МДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001351700/0 від 06.08.2009 року, яким ОСОБА_2 визначено суму податкового зобов'язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб від отриманого платником доходу внаслідок прийняття ним у спадщину майна, коштів, в розмірі 2388,71 грн.
Статтею 20 Закону України “Про систему оподаткування” встановлено, що контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов’язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими органами в межах повноважень, визначених законом.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 9 Закону України “Про систему оподаткування”, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 14 цього ж Закону передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, включений до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов’язкових платежів).
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ”(далі - Закон № 2181-ІІІ).
Відповідно до підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону № 2181-ІІІ, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.
Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 цього Закону визначено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Згідно підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону № 2181-ІІІ, у разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
Так, на адресу відповідача були надіслані податкові вимоги про сплату боргу № 1/59 від 05.11.2009 року та № 2/41 від 30.10.2009 року, які були вручені відповідачу під розписку (а.с.13-14).
На момент розгляду справи, вимоги про сплату боргу не виконані, заборгованість зі сплати податку на доходи фізичних осіб в розмірі 2388,71 грн. ОСОБА_2 в добровільному порядку не сплачена, що тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України та суттєво порушує інтереси держави.
Частиною 2 статті 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 цього Кодексу).
Враховуючи те, що на час вирішення справи, доказів про сплату заборгованості ОСОБА_2 по податку на доходи фізичних осіб в розмірі 2388,71 грн. не має, останній визнав позов повністю, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а тому позов підлягає задоволенню в повному об’ємі.
Згідно частини 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, 2. Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони —суб’єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов’язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
На підставі викладеного, керуючись статтями 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь місцевого бюджету Барського району Вінницької області заборгованість зі сплати податку з доходів фізичних осіб в сумі 2388 грн.71коп.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 03.05.2010 року.
Суддя Драчук Тетяна Олександрівна
29.04.2010