ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
30.04.10Справа №2а-5709/10/16/0170
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Александров О.Ю., розглянувши адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Севастополі АР Крим
до Територіального управління Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду в АРК та м. Севастополі
про скасування акту
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до відповідача про скасування Акту спеціального розслідування нещасного випадку, затвердженого 06.11.09р. за формою Н-5 та Акту про нещасний випадок на виробництві, затвердженого 06.11.09р. за формою Н-1, що складені відносно потерпілого ОСОБА_1.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків – некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням.
Підпунктом 13 пункту 8 Статуту Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України передбачено, що Фонд відповідно до покладених на нього завдань зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров’я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні пенсію у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Статтею 55 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" передбачено право виконавчих органів Фонду звертатися до суду за вирішенням спорів щодо сум страхових внесків, розміру шкоди та прав на відшкодування, накладення штрафів та з інших питань, але факт нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, який пов'язаний з виробництвом, не може бути оскаржений Фондом (його регіональними відділеннями).
Відповідно до частини 6 статті 13 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України "Про охорону праці".
Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві (далі - Порядок), затверджений постановою Кабінету Міністрів України N 1112 від 25.08.2004 року, не містить норм, які б надавали права робочим органам Фонду на оскарження актів форми Н-1, Н-5.
Відповідно до пункту 59 цього Порядку право на оскарження змісту актів форми Н-5, Н-1 (або форми НПВ) мають роботодавці, потерпілий або члени його сім'ї чи особа, яка представляє його інтереси. Зазначений перелік є вичерпним і розширеному трактуванню не підлягає.
Пункт 58 Порядку передбачає, що у разі незгоди з висновками спеціальної комісії щодо обставин та причин нещасного випадку керівник Держнаглядохоронпраці або його територіального органу має право призначати повторне (додаткове) спеціальне розслідування такого випадку спеціальною комісією в іншому складі і за результатами її роботи скасувати висновки попередньої спеціальної комісії. Таким чином, законодавством визначено конкретний механізм щодо перевірки обставин та причин нещасного випадку.
Тому, в даному випадку позивач вийшов за межі наданих йому повноважень, оскільки, з урахуванням вищевикладеного він не віднесений до переліку суб'єктів, яким надано право оскаржувати рішення спеціальної комісії прийняте на підставі актів форми Н-5 та Н-1.
Крім того, суд звертає увагу на те, що правові відносини які виникають у зв'язку із реалізацією конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров’я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища відноситься до сфери правового регулювання трудового права України, а саме інституту який забезпечує правову регламентацію охорони праці. Аналогічної думки притримується Вищий адміністративний суд України (ухвала по справі №К-4537/08 від 24.03.2009р., постанова від 04.03.08р. по касаційної скарзі Вищого професійного училища №34 на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 30.11.2006р. )
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин суд дійшов до висновку про те, що спірні відносини за своєю правовою природою є трудовими, а тому не повинні розглядатися адміністративним судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями п. 1 ч.1 ст. 109, ч. 1 ст. 181 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Севастополі АР Крим до Територіального управління Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду в АРК та м. Севастополі про скасування Акту спеціального розслідування нещасного випадку, затвердженого 06.11.09р. за формою Н-5 та Акту про нещасний випадок на виробництві, затвердженого 06.11.09р. за формою Н-1, що складені відносно потерпілого ОСОБА_1.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня отримання, у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, ухвала набуває законної сили через 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 5 днів з дня отримання ухвали до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої, протягом 10 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Александров О.Ю.