копія
П О С Т А Н О В А
Іменем України
18 березня 2010 року Справа №2а-2997/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Рищенко А.Ю.
при секретарі – Ханієвій Ф.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Дніпропетровського міського управління Головного Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Дніпропетровській області до Громадянина Азербайжану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 про видворення за межі України, -
В С Т А Н О В И В :
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Дніпропетровського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області з вимогами вирішити питання про примусове видворення за межі України громадянина Азербайжану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що громадянин Азербайжану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 прибув в Україну 22.05.2006 року. Відповідач на території України не зареєстрований, з відповідною заявою до органів МВС не звертався, постійного місця проживання та родичів-громадян України в Україні не має. Таким чином відповідач не має законних підстав для перебування на території України.
Представник позивача позов підтримала повністю та пояснила обставини справи таким чином, як вони викладені вище
Відповідач в судовому засіданні позов визнав. Зазначив, що має бажання повернутися на батьківщину.
Дослідивши чинне законодавство, матеріали справи та доводи сторін суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 22.05.2006 року відповідач, прибув в Україну через КПП «Червона Могила» Державної прикордонної служби України. Відповідач є уродженцем Азербайжану, про що свідчить його національний паспорт Р № 1539928, виданий Міністерством внутрішніх справ Азербайжану 30.09.2005 року терміном до 30.09.2010 року.
За порушення правил перебування іноземців на території України відносно ОСОБА_1 28.07.2009 року Бабушкінським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області було винесено рішення (висновок) про адміністративне видворення за межі України з забороною в’їзду на 6 місяців, перебування обмежено до 15.08.2009 року. Проте останній у встановлений термін з України не виїхав і перейшов на нелегальне становище.
ОСОБА_1 ухиляється від виїзду за межі України, територію України не покинув, постійного місця проживання та родичів – громадян України на території України не має, мешкає за рахунок випадкових заробітків. Кошти на покриття витрат, пов’язаних з його перебуванням в Україні, а також родинних стосунків, які б могли стати підставою для оформлення посвідки на постійне проживання в Україні чи прийняття громадянства України – відсутні.
Судом також встановлено відсутність підстав щодо вирішення питання стосовно надання відповідачу статусу біженця відповідно до чинного законодавства.
Суд при вирішенні спору по суті позовних вимог встановив, що згідно зі ст. 3 Закону України «Про статус іноземців і осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства можуть у встановленому порядку іммігрувати в Україну на постійне проживання або прибути для працевлаштування на визначений термін, а також тимчасово перебувати на її території. Іноземці та особи без громадянства, які іммігрували на постійне проживання або прибули для тимчасового працевлаштування, отримують посвідки відповідно на постійне або тимчасове проживання. Порядок видачі дозволу на імміграцію, а також посвідки на постійне проживання та вирішення інших питань, пов'язаних з імміграцією іноземців та осіб без громадянства, визначається Законом України про імміграцію. Іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на іншій законній підставі, вважаються такими, що тимчасово перебувають в Україні. Вони зобов'язані в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, зареєструвати свої паспортні документи, і виїхати з України після закінчення відповідного терміну перебування. Якщо іноземці та особи без громадянства, які тимчасово перебувають в Україні, змінюють місце проживання, вони зобов'язані повідомити про це органи внутрішніх справ, у яких зареєстровано їх паспортні документи.
Правила в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію встановлюються постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.1995 №1074.
Відповідно до п.19 цієї постанови іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну на законній підставі, можуть тимчасово перебувати на території країни за паспортним документом, зареєстрованим у порядку, встановленому цими Правилами. Паспортний документ подається іноземцем та особою без громадянства для реєстрації у пункті пропуску через державний кордон посадовій особі Державної прикордонної служби. Реєстрація проводиться на період короткотермінового перебування - для іноземців та осіб без громадянства з країн з візовим порядком в'їзду на період дії візи, але не більш як 6 місяців, для іноземців та осіб без громадянства з країн з безвізовим порядком в'їзду - на 90 днів, якщо інший термін не визначено в міжнародних угодах. Іноземці та особи без громадянства можуть звільнятися від реєстрації паспортного документа на підставі відповідного міжнародного договору України на умовах взаємності.
Пунктом 27 Правил передбачено, що продовження терміну перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства, які не зазначені у пунктах 20 і 21 цих Правил і прибули на тривале перебування з метою навчання, працевлаштування, у приватних справах тощо, здійснюється органами внутрішніх справ у порядку, встановленому МВС. Відповідні документи оформляються на підставі письмових звернень іноземця та особи без громадянства та приймаючої сторони, які подаються не пізніше ніж за 3 робочих дні до закінчення дії реєстрації. У продовженні терміну може бути відмовлено у разі відсутності для цього підстав та коштів для покриття витрат, пов'язаних з перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні, або відповідних гарантій від приймаючої сторони.
Таким чином суд доходить висновку, що відповідачем не дотримано правила перебування на території України, встановлені чинним законодавством України.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про статус іноземців і осіб без громадянства» за порушення іноземцями та особами без громадянства встановленого порядку перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, або проживання за недійсними документами, недотримання встановленого порядку реєстрації або пересування і вибору місця проживання, працевлаштування, ухилення від виїзду після закінчення терміну перебування, а також за недотримання Правил транзитного проїзду через територію України до них застосовуються заходи відповідно до законодавства України.
Згідно з ч.2 ст.32 зазначеного Закону іноземець та особа без громадянства може бути видворений за межі України за рішенням органів внутрішніх справ, органів охорони державного кордону (стосовно осіб, які затримані у межах контрольованих прикордонних районів при спробі або після незаконного перетинання державного кордону в Україну) або Служби безпеки України з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора про підстави прийняття такого рішення, якщо дії іноземця та особи без громадянства грубо порушують законодавство про статус іноземців та осіб без громадянства, або суперечать інтересам забезпечення безпеки України чи охорони громадського порядку, або коли це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України.
Частинами 3, 4 цієї ж статті передбачено, що іноземець та особа без громадянства зобов'язані покинути територію України у строк, зазначений у рішенні про видворення. У разі прийняття рішення про видворення іноземця або особи без громадянства за межі України в її паспортному документі негайно анулюється віза і вилучаються документи на право перебування в Україні. Іноземцю та особі без громадянства може надаватися строк до 30 днів для виїзду з України після прийняття зазначеного рішення.
Частиною 5 статті 32 вищезазначеного Закону встановлено, що орган внутрішніх справ чи орган охорони державного кордону можуть затримати і примусово видворити з України іноземця або особу без громадянства тільки на підставі постанови адміністративного суду. Така постанова приймається судом за зверненням органу внутрішніх справ, органу охорони державного кордону або Служби безпеки України, якщо іноземець або особа без громадянства ухиляються від виїзду після прийняття рішення про видворення або є обґрунтовані підстави вважати, що вони будуть ухилятися від виїзду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 122, 162 КАС України суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Дніпропетровського міського управління Головного Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Дніпропетровській області до Громадянина Азербайжану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 про видворення за межі України задовольнити.
Здійснити примусове видворення за межі України громадянина Азербайжану ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя (підпис) А. Ю. Рищенко
З оригіналом згідно
Постанова не набрала законної сили 18.03.2010 р.
Суддя А. Ю. Рищенко