Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #92685417


Справа № 629/1173/21

Провадження № 2-з/629/13/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


15.03.2021 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області у складі головуючого судді Цендри Н.В., за участю секретаря Торенко Ю.П. розглянувши заяву Акціонерного товариства «Державний ощадний банк Україна» в особі філії – Харківське обласне управління акціонерного товариства «Державний ощадний банк Україна» про забезпечення доказів, яка подається до подання доказів, суд,-


В С Т А Н О В И В:


До Лозівського міськрайонного суду Харківської області надійшла вищезазначена заява про забезпечення доказів, шляхом витребування з Лозівської державної нотаріальної контори Харківської області інформації, щодо наявності заведеної спадкової справи до майна ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування клопотання покликається на те, що 29.05.2019 року між АТ «Ощадбанк» та ОСОБА_1 укладений Договір комплексного банківського обслуговування фізичних осіб, який розміщений на інтернет - сторінці Банку, до умов якого, приєднався ОСОБА_1 та Заяву на встановлення (збільшення) відновлювальної кредитної лінії (Кредиту), якою він погодився на одержання Кредиту та його умови. Станом на поточну дату заборгованість по Договору кредиту становить 16897 (шістнадцять тисяч вісімсот дев`яносто сім) грн. 70 коп. Боржником зобов`язання за кредитним договором не виконано. В ході вжиття Банком заходів по стягненню заборгованості за кредитом в грудні 2020 року (після отримання ухвали Лозівського міськрайонного суду Харківської області) стало відомо про смерть  ОСОБА_1 04.01.2021 на адресу Лозівської державної нотаріальної контори Харківської області було направлено претензію в порядку ст. 1218 ЦК України. Листом Лозівської державної нотаріальної контори Харківської області, було повідомлено, що Претензія долучена до спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 , іншу інформацію надати неможливо, так як, згідно ст. 8 ЗУ «Про нотаріат», нотаріуси та інші посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії, зобов`язані додержуватися таємниці цих ді. Тому, без ухвали суду про витребування спадкової справи неможливо з`ясувати коло спадкоємців після смерті відповідача ОСОБА_1 .. На підставі наведеного просить клопотання задовольнити.

Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Дослідивши зміст заяви, судом було встановлені наступні обставини та відповідні ним правовідносини.

Ухвалою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 07.12.2020 року провадження у цивільній справі за позовом Акціонерного товариства «Державний ощадний банк Україна» в особі філії – Харківське обласне управління акціонерного товариства «Державний ощадний банк Україна» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості було закрито у зв`язку зі смертю відповідача.

04.01.2021 року заявник направив на адресу Лозівської державної нотаріальної контори претензію в порядку ст. 1281 ЦК України.

Відповідно до листа Лозівської державної нотаріальної контори від 18.01.2021 року вищевказана Претензія була долучена до спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , також повідомлено, що надати іншу інформацію неможливо, так як згідно ст. 8 ЗУ «Про нотаріат», нотаріуси та інші посадові особи, які вчиняють нотаріальні дії, зобов`язані додержуватися таємниці цих дій.

Частинами 1, 2, 3 ст. 116 ЦПК України врегульовано, що суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання або подання відповідних доказів стане згодом неможливим чи утрудненим.

Способами забезпечення судом доказів є допит свідків, призначення експертизи, витребування та (або) огляд доказів, у тому числі за їх місцезнаходженням, заборона вчиняти певні дії щодо доказів та зобов`язання вчинити певні дії щодо доказів. У необхідних випадках судом можуть бути застосовані інші способи забезпечення доказів, визначені судом. Заява про забезпечення доказів може бути подана до суду як до, так і після подання позовної заяви.

Відповідно до п.п. 4, 5, 6 ч.1 ст. 117 ЦПК України в заяві про забезпечення зазначається: докази, забезпечення яких є необхідним, а також обставини, для доказування яких вони необхідні; обґрунтування необхідності забезпечення доказів; спосіб, у який заявник просить суд забезпечити докази, у разі необхідності - особу, у якої знаходяться докази.

Подана заявником заява про забезпечення доказів відповідає наведеним вимогам, оскільки в ній зазначено, що не маючи інформації про спадкоємців заявник не має змоги звернутися до суду за захистом своїх прав та подати позов про стягнення заборгованості.

Про те, що заявник не має можливості отримати іншим шляхом інформацію про наявність спадкової справи та спадкоємців свідчить відповідь Лозівської державної нотаріальної контори від 18.01.2021 року на вимогу банку надати відомості про спадкоємців померлого ОСОБА_1 з посиланням на ст. 8 ЗУ «Про нотаріат», відповідно до якої довідки про вчинені нотаріальні дії та інші документи надаються нотаріусом протягом десяти робочих днів на обґрунтовану письмову вимогу суду, прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування у зв`язку з кримінальним провадженням, цивільними, господарськими, адміністративними справами, справами про адміністративні правопорушення, що знаходяться в провадженні цих органів, з обов`язковим зазначенням номера справи та прикладенням гербової печатки відповідного органу.

Відомості про спадкоємців, які містяться в спадковій справі відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", та п. 3.1 узагальнення Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування", є належним доказом.

Згідно зі статтею 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, а відповідно до статті 6 Конвенції таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які мають бути справедливими.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права (частина перша статті 8 Конституції України).

Відповідно до підходів Венеціанської комісії виділяють такі складові верховенства права: доступ до закону (положення закону повинні бути зрозумілими, ясними та передбачуваними); вирішення питань про юридичні права повинно, як правило, здійснюватися на підставі закону, а не за розсудом; рівність перед законом; влада повинна реалізовуватися відповідно до закону, справедливо та розумно; права людини повинні бути захищені; повинні бути наявні засоби для врегулювання спорів без невиправданих витрат та відстрочок; наявність справедливого суду; держава повинна дотримуватися своїх зобов`язань у рамках як міжнародного, так і національного права.

У рішенні «Меньшакова проти України» (Menshakova v. Ukraine, заява№ 377/02) від 8 квітня 2010 року, ЄСПЛ також виклав конвенційні стандарти стосовно доступу до суду. Суд повторює, що пункт 1 статті 6 гарантує кожному право на звернення до суду з позовом щодо його прав та обов`язків цивільного характеру. Таким чином, він втілює в собі «право на суд», яке, згідно з практикою Суду, включає в себе не тільки право ініціювати провадження, але й право розраховувати на «розгляд» спору судом (див., наприклад, рішення у справі «Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ЕСПЛ 2002-ІІ).(п.52 Рішення).

Відповідно до частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

З огляду на викладене, враховуючи наведені вимоги закону та судової практики, беручи до уваги неможливість заявника звернутися до суду без отримання зазначених доказів, суд вважає за необхідне задовольнити заяву Акціонерного товариства «Державний ощадний банк Україна» в особі філії – Харківське обласне управління акціонерного товариства «Державний ощадний банк Україна».

Керуючись ст. ст. 116-118 ЦПК України, суд, -


П О С Т А Н О В И В:


Заяву Акціонерного товариства «Державний ощадний банк Україна» в особі філії – Харківське обласне управління акціонерного товариства «Державний ощадний банк Україна» про забезпечення доказів, яка подається до подання доказів – задовольнити.

Витребувати з Лозівської державної нотаріальної контори Харківської області інформацію щодо наявності заведеної спадкової справи до майна ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , який був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , а також, повідомити: - про осіб (ПІБ, місце реєстрації, проживання), які подали заяви про прийняття спадщини, та про осіб, які вже оформили спадщину (отримали свідоцтво про право на спадщину), - про наявне спадкове майно, його вартість, тощо.

Ухвала про забезпечення доказів (крім забезпечення доказів шляхом допиту свідків, призначення експертизи, огляду доказів) є виконавчим документом та виконується негайно в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Лозівський міськрайонний суд Харківської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Оскарження ухвали про забезпечення доказів не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає розгляду справи.






Суддя                                                                        Н.В.Цендра



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація