- позивач: Моторне (транспортне) страхове бюро України
- відповідач: Парашинець Іван Іванович
- Представник позивача: ГЕРМАШ СЕРГІЙ МИХАЙЛОВИЧ
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 304/1566/20 Провадження № 2/304/140/2021
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 березня 2021 рокум. Перечин
Перечинський районний суд Закарпатської області у складі:
головуючої судді Гевці В.М.,
за участі секретаря судового засідання Ковач М.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу № 304/1566/20 за позовом моторного (транспортного) страхового бюро України до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди в порядку регресу,
В С Т А Н О В И В:
Моторне (транспортне) страхове бюро України звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди в порядку регресу у сумі 31 059,08 грн.
Позовні вимоги мотивує тим, що 25 грудня 2018 року близько 01 години 30 хвилин по вул. Ужанській у м. Перечин Закарпатської області мала місце дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля марки «Volkswagen Golf», номерний знак НОМЕР_1 , яким керував відповідач, та автомобіля марки «Volkswagen Jetta», державний номерний знак НОМЕР_2 , яким керував ОСОБА_2 , в результаті даної ДТП транспортному засобу марки «Volkswagen Jetta» було завдано механічних пошкоджень, а власнику такого - матеріального збитку. Постановою Перечинського районного суду Закарпатської області від 22 січня 2019 року доказано, що дорожньо-транспортна пригода сталася з вини ОСОБА_1 , який на момент ДТП не мав чинного договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Потерпілий разом із своїм представником повідомив позивача про дорожньо-транспортну пригоду та в подальшому звернувся із заявою про відшкодування шкоди. Відповідно до звіту автотоварознавчого дослідження від 04 грудня 2019 року, вартість матеріального збитку, завданого власнику транспортного засобу марки «Volkswagen Jetta», державний номерний знак НОМЕР_2 , складає 41 368,59 грн. Згідно з наказом № 320 від 10 січня 2020 року про відшкодування шкоди з фонду захисту потерпілих, позивач здійснив регламентну виплату потерпілому у сумі 29 329,08 грн. Також позивачем були понесені додаткові витрати на збір документів та визначення розміру шкоди у сумі 1 730 грн. Оскільки відповідач як особа, що винна у настанні дорожньо-транспортної пригоди, зобов`язана відшкодувати в порядку регресу завдану шкоду, тому просить позов задовольнити.
Ухвалою Перечинського районного суду Закарпатської області від 21 грудня 2020 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом.
У судове засідання представник позивача не з`явився, попередньо подавши клопотання про розгляд справи за його відсутності, у якому також зазначає, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить такі задовольнити, не заперечує проти ухвалення судом заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання повторно не з`явився, хоча про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, відзиву на позов не подав, про причини неявки суду не повідомив, а тому суд вважає за можливе провести розгляд справи у відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів та ухвалити заочне рішення відповідно до статті 280 ЦПК України.
У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України, постановив здійснювати розгляд справи у відсутності сторін, які належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні доказів у справі, які є належними, допустимими та достатніми у своїй сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 25 грудня 2018 року близько 01 години 30 хвилин ОСОБА_1 по вул. Ужанській у м. Перечин Закарпатської області, керуючи автомобілем марки «Volkswagen Golf», номерний знак НОМЕР_1 , не врахував дорожню обстановку, не вибрав безпечну швидкість та скоїв наїзд на транспортний засіб марки «Volkswagen Jetta», державний номерний знак НОМЕР_2 , який рухався по зустрічній смузі руху, внаслідок чого зазначені транспортні засоби отримали механічні пошкодження, після чого залишив місце дорожньо-транспортної пригоди, чим порушив п. п. 2.10. «а», 12.1. Правил дорожнього руху України.
Постановою Перечинського районного суду Закарпатської області від 22 січня 2019 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, ст. 124 КУпАП, і на підставі ч. 2 ст. 36 цього Кодексу йому призначено стягнення за ст. 122-4 КУпАП у виді громадських робіт строком на 30 (тридцять) годин. Дана постанова набрала законної сили 04 лютого 2019 року.
Згідно з ч. 6 ст. 82 ЦПК України постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, яка набрала законної сили, є обов`язковою для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалена постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
31 жовтня 2019 року представник потерпілого ОСОБА_3 адвокат Цьорох Ю.Р. подав до моторного (транспортного) страхового бюро України повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду та заяву про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті дорожньо-транспортної пригоди.
Відповідно до звіту про оцінку автомобіля № 3432/19 від 04 грудня 2019 року вартість відновлювального ремонту з урахуванням значення коефіцієнта фізичного зносу складових автомобіля марки «Volkswagen Jetta», державний номерний знак НОМЕР_2 , внаслідок пошкодження такого під час дорожньо-транспортної пригоди, приймається рівним дійсним (ринковій) вартості автомобіля на момент дослідження без врахування аварійних пошкоджень і становить 41 368,59 грн.
Згідно з платіжними дорученнями № 300075 від 11 січня 2020 року та № 989544 від 06 лютого 2020 року, представнику потерпілого в порядку відшкодування шкоди МТСБУ було здійснено виплату страхового відшкодування з фонду захисту потерпілих в сумі 29 329,08 грн. та суму витрат на збір документів (оплата послуг експерта) у розмірі 1 730 грн.
Відтак суд встановив, що між сторонами виник спір з правовідносин страхування.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступних норм закону та відповідних їм обставин справи.
Так, згідно із пунктом 1 частини першої статті 1188 ЦК України шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.
Стаття 1191 ЦК передбачає, що особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.
Відповідно до підпункту 38.2.1 пункту 38.2 статті 38 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» Моторне (транспортне) страхове бюро України після сплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до власника, водія транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду, який не застрахував свою цивільно-правову відповідальність.
Підпунктом «а» пункту 41.1 статті 41 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» передбачено, що МТСБУ за рахунок коштів фонду захисту потерпілих відшкодовує шкоду на умовах, визначених цим Законом, у разі її заподіяння транспортним засобом, власник якого не застрахував свою цивільно-правову відповідальність.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про страхування» страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів є обов`язковим.
Як вбачається з матеріалів справи, транспортний засіб, яким керував відповідач, а саме: автомобіль марки «Volkswagen Golf», номерний знак НОМЕР_1 , на момент настання дорожньо-транспортної пригоди 25 грудня 2018 року не був застрахований, що підтверджується довідкою № 3018362343165879 про дорожньо-транспортну пригоду.
Відповідно до частин першої, другої статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Стаття 1192 ЦК України передбачає, що розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.
Згідно із статтею 979 ЦК України за договором страхування одна сторона (страховик) зобов`язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.
Відповідно до статті 27 Закону України «Про страхування» та статті 993 ЦК України до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки.
Частина перша статті 81 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідач не надав належних заперечень та доказів на спростування наведених позивачем обставин, в той час як позивач довів ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог.
Отже, беручи до уваги встановлені обставини справи та враховуючи, що цивільно-правова відповідальність відповідача на момент вчинення дорожньо-транспортної пригоди не була застрахована і позивач виконав покладені на нього обов`язки, передбачені Законом України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», за відсутності доказів про наявність пільг, передбачених п.13.1 ст.13 Закону, а також доказів про сплату відповідачем розміру завданої шкоди, суд дійшов висновку, що з відповідача на користь позивача в порядку регресу належить стягнути суму, сплачену на рахунок потерпілого в рахунок відшкодування шкоди у розмірі 29 329,08 грн., а також 1 730 грн. витрат, понесених моторним (транспортним) страховим бюро України на збір документів (оплату послуг експерта).
Крім цього, на підставі ч. 1 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 2102 гривні.
На підставі наведеного, керуючись статтями 2, 4, 10, 12, 13, 76-78, 141, 258-268, 273, 280-282, 352-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов моторного (транспортного) страхового бюро України до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди в порядку регресу - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ), який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь моторного (транспортного) страхового бюро України (р/р IBAN: НОМЕР_4 в АТ «Укрексімбанк», м. Київ, код ЄДРПОУ: 21647131) завдані збитки в порядку регресу в розмірі 31 059 (тридцять одна тисяча п`ятдесят дев`ять) гривень 08 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) на користь моторного (транспортного) страхового бюро України (р/р IBAN: НОМЕР_4 в АТ «Укрексімбанк», м. Київ, код ЄДРПОУ: 21647131) судовий збір у розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно з п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Позивач: Моторне (транспортне) страхове бюро України, код ЄДРПОУ 21647131; місцезнаходження: 02154, м. Київ, Русанівський бульвар, № 8.
Відповідач: ОСОБА_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Головуюча: Гевці В. М.
- Номер: 2/304/449/2020
- Опис: відшкодування шкоди в порядку регресу за позовом Моторного (транспортного) страхового бюро України до Парашинця Івана Івановича
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 304/1566/20
- Суд: Перечинський районний суд Закарпатської області
- Суддя: Гевці В.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.12.2020
- Дата етапу: 11.12.2020