Судове рішення #9307807

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 77-96-83

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

  


18 травня 2010 р.   Справа № П-14/55   


за позовом:               прокурора м. Коломия в інтересах держави -

                                  Міністерства палива та енергетики України  

                                  вул. Хрещатик, 30, м. Київ, 01001

                                  Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"

                                  (50%+1 акції якої належать державі)

                                   вул. Б. Хмельницького, 6, м. Київ, 01001

                                  в особі  ВАТ "Івано-Франківськгаз" яке представляє

                                  Коломийське управління по експлуатаціі газового господарства  

                                  юр. адреса : вул. Ленкавського, 20, м. Івано-Франківськ, 78000;

                                  поштова адреса: вул. Крип"якевича, 40, м. Коломия, 78200

до відповідача:        фізичної особи - підприємця  ОСОБА_1

                                  АДРЕСА_1

про                             стягнення 548,8грн. заборгованості

   

Представники:

від позивача:  Костюк Г. В. - юрисконсульт, (довіреність № 05-16/283 від 10.03.10);

за участю прокурора:  Журавльової Н.Є., (посвідчення № 93 від 11.12.08)

від відповідача: не з"явилися.

Представникам позивача роз"яснено права та обов"язки на підставі ст.ст.20,22 ГПК України.

Суть спору: заявлено позов про стягнення заборгованості в сумі 548,8грн., із них:  за спожитий природний газ - 161,4 грн. та господарські санкції в розмірі 368,71грн.; за транспортування природного газу господарські санкції в сумі 18,69грн

 Позивач  використав своє право надане йому ст.22 ГПК України, а саме: подав заяву про зменшення позовних вимог (вх.№4038 від 18.05.10).

 Враховуючи приписи ст.22 ГПК України, тобто право позивача до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог або зменшити розмір позовних вимог, суд розглянув спір відповідно до зменшених позовних вимог, враховуючи, що ця дія не суперечить нормам чинного законодавства та не порушує чиї небудь права та охоронювані законом інтереси.

  Позивач  позовні вимоги підтримує, просить позов задоволити, свої обгрунтування виклав у позовній заяві та заяві про зменшенні позовних вимог, при цьому вказує на:

-укладення між Коломийським управлінням по експлуатації газового господарства та ФОП ОСОБА_1 договору (технічної угоди) № 1970 на постачання та транспортування природного газу від 02.01.09, відповідно до якого Коломийське управління по експлуатації газового господарства здійснило надання відповідачу послуг з газопостачання та транспортування природного газу, а саме: протягом березня та квітня 2009 року через транспортну систему подано 645 куб. м. природного газу;

-порушення відповідачем  розділу 6 договору, яким передбачено порядок розрахунків за надані послуги внаслідок чого у відповідача утворилась заборгованість у розмірі     1 221,06 грн;

- п.7.5 договору та ст.625 Цивільного кодексу України, відповідно до яких позивач нарахував віповідачу пеню, 3% річних, штрафні санкції 7%, індекс інфляції, що становить станом на 15.04.10   становить  1 608,8 грн. (загальна сума боргу);

-часткову оплату відповідачем заборгованості в розмірі 1 060,00грн.;

-ст.526 Цивільного кодексу України, якою встановлено загальні умови  виконання зобов'язання.

  Відповідач засідання суду не з"явився, причини неявки суду не повідомив, вимоги ухвали суду від 27.04.10 не виконав, а саме: не представив суду відзив на позов і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову, а також не направив копію відзиву позивачу.  

    За наведених обставин та в силу ст.75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами без участі відповідача, якого належно повідомлено про час, дату та місце проведення засідання суду, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення б/н від 29.04.10.

 Відповідач не скористався своїми правами наданим йому ст.22 ГПК України, а саме: знайомитися з матеріалами справи,  робити з   них  витяги,  знімати  копії,  брати  участь  в  господарських засіданнях, подавати докази, брати участь у  дослідженні  доказів, заявляти  клопотання,  давати  усні    та    письмові    пояснення господарському  суду,  наводити  свої  доводи  і міркування з усіх питань,  що  виникають у ході судового процесу.

 Заслухавши представників позивача та розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

 Прокуратурою м. Коломия  проведено перевірку з питань дотримання суб'єктами господарювання м. Коломиї та Коломийського району вимог законодавства України щодо проведення розрахунків за спожитий природний газ. При здійсненні перевірки встановлено , що відповідачем, ФОП ОСОБА_1, в порушення вимог цивільного законодавства України протягом березня - квітня 2009 року не проведено розрахунків за одержаний від Коломийського управління по експлуатації газового господарства природний газ.

  Між Коломийським управлінням по експлуатації газового господарства та ФОП ОСОБА_1 02.01.09  укладено договір (технічну угоду) № 1970 на постачання та транспортування природного газу.

   Відповідно до вказаного вище договору,  Коломийське управління по експлуатації газового господарства здійснює надання відповідачу послуг з газопостачання та транспортування природного газу, а саме: протягом березня та квітня 2009 року через транспортну систему подано 645 куб. м. природного газу. Факт одержання відповідачем природного газу підтверджується підписаним уповноваженим представником відповідача  актами прийому-передачі  природного газу.

 Однак, відповідач в порушення розділу 6 договору не провів розрахунок за послуги транспортування газу, що і призвело до виниклення заборгованості у розмірі 1 221,06грн.

 Як наслідок, Коломийське УЕГГ 29.01.10. направило відповідачу претензію з вимогою погасити борг у розмірі 1 552,15грн.

   Проте, відповідач відповіді на претензію не надав, заборгованість не сплатив.

  За порушення строків виконання зобов"язання позивач на підставі п.7.5 договору та ст.625 Цивільного кодексу України, нарахував віповідачу пеню, 3% річних, штрафні санкції 7%, індекс інфляції, що становить станом на 15.04.10, що становить     1 608,8 грн.

  Беручи до уваги викладене вище, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову і виходить з наступних підстав.

  Відповідно до п.п.1, 5.2. статуту НАК "Нафтогаз України" засновником та єдиним акціонером даної компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України, при тому що ВАТ "Івано-Франківськгаз" є структурним підрозділом-НАК "Нафтогаз України", який на території Коломийського району представляє Коломийське управління по експлуатації газового господарства.

  Як вбачається з статуту ВАТ "Івано-Франківськгаз" засновником товариства є держава в особі Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", яка створена на виконання Указу Президента України № 151 від 15.02.98  "Про реформування нафтогазового комплексу України" та постанови Кабінету Міністрів України  № 747 від 25.05.98 "Про утворення Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".

  Беручи до уваги, що частка державного майна у статутному фонді ВАТ "Івано-Франківськгаз" становить 50%+1 акція, згідно ст. 22 Господарського кодексу України дане товариство є суб'єктом господарювання державного сектора економіки, повноваження суб'єкта управління в якому здійснює Міністерство палива та енергетики України, враховуючи, що порушення інтересів НАК "Нафтогаз України" та ВАТ "Івано-Франківськгаз" призводить до порушення інтереси держави в галузі паливно-енергетичного комплексу та завдає шкоди фінансовому становищу Коломийського УЕГГ, прокуратурою Коломийського району  звернулася  до суду із позовом в інтересах держави в межах своєї компетенції відповідно до вимог ст.121 Конституції України.

  Згідно з положеннями статті 121 Конституції України на прокуратуру покладено функції представництва інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.

   Відповідно до статті 20 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатися до суду із заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

 Статтею 36  Закону України "Про прокуратуру" визначено підстави представництва прокурором інтересів держави, а саме: наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

  Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

  Договір (технічна угода) № 1970 на постачання та транспортування природного газу від 02.01.09 укладений в межах чинного законодавства - є правомірним, оскільки його недійсність прямо не встановлена законом та він не визнаний судом недійсним (ст.204 ЦК України).

 Приписами ст.509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов’язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

 Згідно з ч.1 ст.173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

  Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

  В силу  ст.629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

  Нормою ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

 Згідно з ч.1 ст.903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

 Згідно з ст.905 Цивільного кодексу України строк договору про надання послуг встановлюється за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами.

 У відповідності до умов даного договору сторонами  визначено порядок здійснення розрахунків та відповідальність за порушення зобов’язань сторонами.

 Згідно з ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

  Згідно з ч.1, ч.2, ч.7 ст.193 Господарського кодексу України  суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

  Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

  Розділом 6 договору передбачено порядок розрахунків. Пунктами 6.1-6.3 встановлено, що оплата за послуги по транспортуванню газу проводиться виключно грошовими коштами, при цьому замовник (відповідач) зобов'язаний внести 50% оплати за транспортування замовлених на поточний місяць об'ємів газу до 20 числа поточного місяця. За послуги по постачанню газу - перша оплата в розмірі 50% від вартості запланованих місячних обсягів проводиться не пізніше ніж за 10 банківських днів до початку місяця поставки газу; послідуюча оплата проводяться плановим платежем в розмірі 50% від вартості запланованих місячних обсягів до 5-го числа поточного місяця. Остаточний розрахунок за надані послуги по транспортуванню та постачанню газу здійснюється замовником (відповідачем) на підставі акту прийому-передачі газу (за звітній місяць) до 10 числа місяця, наступного за звітним.

  Позивачем відзначено, що у відповідача за неналежне виконання договору виникла заборгованість у розмірі 1 221,06грн., яка відповідачем не спростована, а доказів, які б підтверджували протилежне, відповідачем суду не подано.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

    Відповідно до ч. 2 ст. 551 Цивільного кодексу України, якщо предметом неустойки (штрафу, пені) є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

  Згідно з ч.1 ст.230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

     За порушення строків виконання зобов'язань зазначених у розділі 6 договору та додаткової угоди, замовник (відповідач) сплачує на користь виконавця (позивача), крім суми заборгованості з урахуванням встановленого індексу інфляції та трьох відсотків річних за весь час прострочення, пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день  прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково сплачує штраф у розмірі 7% від суми заборгованості (п.7.5 договору.).

     Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором.

  Станом на  15.04.10 заборгованість відповідача становить 1 608,8 грн., із них: борг за спожитий природний газ становить 1 161,4 грн., розмір пені - 236,9 грн., 3% річних складають - 34,68 грн., штрафні санкції 7% складають - 81,16 грн., індекс інфляції - 15,97 грн.; за транспортування природного газу - 59,66 грн., розмір пені - 12,19 грн., 3% річних складають - 1,78 грн., штрафні санкції 7% складають - 4.18 грн., індекс інфляції - 0,88 грн.

    Однак, 29.04.10 відповідач частково провів оплату за надані послуги, а саме: 1 000,00грн. - за спожитий природний газ та 60,00грн. за транспортування газу.

    Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Позивачем доведено обставини, на які він посилався. Отже, вимога позивача правомірна та підлягає задоволенню.

  Відповідно до ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

  З огляду на фактичні обставини справи та беручи до уваги подану позивачем заяву про зменшення позовних вимог  суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для  часткового задоволення позову та стягнення з відповідача заборгованості в розмірі 548,8грн., а саме: 161,4грн. за спожитий природний газ та господарські санкціїї в сумі 368,71грн., за транспортування природного газу в сумі 18,69грн., провадження в частині стягнення

1 060,00грн. слід припинити.

  Судові витрати відповідно до  ст.49 ГПК України слід покласти на відповідача.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.121,124 Конституції України, ст.ст.11,204,509,526,530,610,625,629,901,903,905 Цивільного кодексу України, ст.ст.173,193,230 Господарського кодексу України,  ст.ст.33,43,49,80,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

                                                              ВИРІШИВ:

    позов задоволити частково.

   Стягнути з фізичної особи - підприємця  ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (індентифікаційни номер НОМЕР_1, свідоцтво про державну реєстрацію   Серія НОМЕР_2) на користь  Коломийське управління по експлуатації газового господарства (поштова адреса: 78200 м. Коломия вул. Крип'якевича, 40;  юридична адреса: 78000 м. Івано-Франківськ вул. Ленкавського, 20) (рр 260020100629 ТзОВ КБ "Фінансова ініціатива ", м. Івано-Франківськ МФО 380054, код ЕДПОУ 24686657, свідоцтво платника податку № 12867884) 161,4грн. (сто шістдесят одна гривня 40коп.) за спожитий природний газ та господарські санкціїї в сумі 368,71грн. (триста шістдесять вісім 71грн.), за транспортування природного газу в сумі 18,69грн. (вісімнадцять гривень 69коп.)

     Видати наказ.

Стягнути з  фізичної особи - підприємця  ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (індентифікаційни номер НОМЕР_1, свідоцтво про державну реєстрацію   Серія НОМЕР_2)    в дохід державного бюджету ( отримувач: УДК, м.Івано-Франківськ; банк отримувача: ГУДК  України в Івано-Франківській  області,  МФО 836014, р/р 31113095700002,  код ЄДРПОУ  20568100, код  платежу 22090200) 102,00грн. (сто дві  гривні 00коп.) державного мита.

Видати наказ.

  

Стягнути з фізичної особи - підприємця  ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (індентифікаційни номер НОМЕР_1, свідоцтво про державну реєстрацію   Серія НОМЕР_2)   236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу ( отримувач: Державний бюджет м.Івано-Франківська, код ЄДРПОУ, отримувач: 20568100, р/р 31216259700002, банк- ГУДК України в Івано-Форанківській області, МФО 836014, код платежу 22050000).

    Видати наказ.

        Провадження в частині стягнення 1 060,00грн. штрафних санкцій - припинити.

   Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.


                                        Суддя                                                       Булка В.І.

                                                                                                          Рішення підписане 25.05.10.


Виготовлено в АС "Діловодство суду"

Помічник судді Гандера М.В.  25.05.10








Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація