КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА
Справа № 488/2316/13-ц
Провадження № 2/488/1160/2013 р.
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
11.07.2013 року м.Миколаїв
Корабельний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого по справі судді - Безпрозванного В.В.,
при секретарі судового засідання - Харитоновій І.В,,
за участю позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - ОСОБА_2 ,
відповідача - ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, - П`ятої Миколаївської нотаріальної контори, про переведення прав забудовника,
ВСТАНОВИВ:
23 травня 2013 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним позовом, в якому просила передати їй в порядку спадкування за законом після смерті її батька - ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , всі права забудовника, в тому числі: право здачі та введення об`єкта нерухомого майна до експлуатації, реєстрації права власності на нерухоме майно, отримання свідоцтва про право власності на нерухоме майно - житловий будинок з відповідними надвірними будівлями, що знаходиться по АДРЕСА_1 .
В обґрунтовування заявлених вимог позивач вказувала, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її батько - ОСОБА_4 . Після його смерті відкрилась спадщина за законом у виді житлового будинку із прилеглими господарськими та побутовими спорудами по АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 у встановленому законом порядку звернулася до П`ятої Миколаївської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття вказаної спадщини та видачі свідоцтв про право власності. Але позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадкування за законом на житловий будинок із прилеглими до нього господарськими та побутовими спорудами по АДРЕСА_1 , оскільки право власності на вказане домоволодіння не зареєстровано.
Позивач та її представник в судовому засіданні позов підтримали, просив задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні позов визнала, вказувала, що вона також є спадкоємицею першої черги після смерті батька ОСОБА_4 але не бажає приймати спадщину, в звязку із чим у встановлений законом строк не зверталася до нотаріуса із відповідною заявою.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, - П`ятої Миколаївської державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився, надав заяву, в якій просив суд слухати справу у відсутність П`ятої МДНК, рішення ухвалити на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін та представника позивача, суд вважає за можливе задовольнити вимоги позивача з огляду на наступне.
Згідно з ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача - ОСОБА_4 , після смерті якого відкрилася спадщина у вигляді побутованого спадкодавцем будинку, але не прийнятого до експлуатації та не зареєстрованого.
Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_4 є його діти - сторони по справі. Спадкоємиця ОСОБА_3 не бажає приймати спадщину після смерті свого батька, в звязку із чим не зверталася до нотаріальної контори у встановлений законом строк із заявою про прийняття спадини та фактично відмовилася від своєї частки на користь своєї сестри (спадкоємиці першої черги) ОСОБА_1
01.04.2013 року П`ятою МДНК позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно, яке залишилося після смерті спадкодавця, а саме: на будинок за АДРЕСА_1 , через те, що будинок не був введений в експлуатацію і була відсутня державна реєстрація права власності.
Частиною 1 ст. 182 ЦК України передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Згідно ст. 331 ЦК України право власності на нерухоме майно виникає в особи з моменту йо о державної реєстрації, а зазначений порядок передбачений тимчасовим положенням «Про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно», затвердженим наказом Міністерства юстиції України за №7 \5 від 07 лютого 2002 року, після прийняття в установленому законом порядку до експлуатації.
Пунктом 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від ЗО травня 2008 року за №7 «Про судову практику у справах про спадкування» регламентовано, що у разі здійснення будівництва згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки, як забудовника, входять до складу спадщини.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належать спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Об`єктами цивільних прав відповідно до ст. 177 та ст. 190 ЦК України є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, а також майнові права. Відповідно до ч. 1 ст. 178 ЦК України об`єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи.
З поданих позивачем доказів вбачається, що ОСОБА_5 прийняв спадщину відповідно до вимог ст.ст. 1268-1270 ЦК України, є спадкоємцем першої черги за законом. Оскільки позивач не має інших способів захисту свого права на спадщину, суд вважає, що відповідно до ст. 16 ЦК України його цивільне право підлягає захисту шляхом визнання його власником прав та обов`язків забудовника в порядку спадкування за законом.
Керуючись ст. ст. 10-11; 28-29; 57-60; 158; 179; 185; 208-209; 212; 214-215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, - П`ятої Миколаївської нотаріальної контори, про переведення прав забудовника - задовольнити.
Передати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за законом після смерті батька - ОСОБА_4 ., який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , всі права забудовника, в тому числі: право здачі та введення об`єкта нерухомого майна до експлуатації, реєстрації права власності на нерухоме майно, отримання свідоцтва про право власності на нерухоме майно, а саме житлового будинку з відповідними надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 .
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня йога проголошення. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Миколаївської області через Корабельний районний суд м. Миколаєва. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги,якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення,якщо його не скасовано ,набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.В.Безпрозванний