- Третя особа: Районна адміністрація Запорізької міської ради по Дніпровському району як орган опіки та піклування
- відповідач: Сивий Дмитро Сергійович
- позивач: Халілова Ольга Юріївна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Дата документу 15.04.2021
Справа № 334/7797/20
Провадження № 2/334/1376/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2021 року м. Запоріжжя
Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі
судді Бредіхіна Ю.Ю.,
за участю секретаря Турленко К.С.,
позивача - не з`явився,
відповідача - не з`явився,
третьої особи - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, як органу опіки та піклування про позбавлення батьківських прав,
установив:
І. Зміст позовних вимог та заперечень сторін.
Позивач звернувся із позовом до ОСОБА_2 про позбавлення останнього батьківських прав відносно доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування своїх вимог вказує на те, що вона перебувала у незареєстрованому шлюбі із відповідачем у період з 2009 року по 2013 рік. У цей час в них народилась спільна донька.
З 2013 року позивач та відповідач фактично припинили шлюбні відносини та сумісне проживання, після чого дитина залишилась проживати разом із матір`ю. Відповідач будь-якої участі у житті дитини не приймає, матеріальної допомоги не надає. У зв`язку із викладеним позивач вважає, що відповідач свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками, а тому наявні підстави для позбавлення його батьківських прав.
Відповідач відзиву на позов не надав.
Третьою особою, як органом опіки та піклування складено висновок від 24.03.2021 року №17.02/08-27/360 про позбавлення батьківських прав відповідача. Відповідно до якого спеціалістами під час бесіди з малолітньою ОСОБА_3 , 2010 р.н., з`ясовано, що остання не заперечує проти позбавлення її батька батьківських прав. Крім того, 10.02.2021 спеціалісти відділу по Дніпровському району служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради відвідали відповідача за адресою: АДРЕСА_1 , але останнього вдома не виявилося. 17.02.2021 спеціалісти відділу служби повторно відвідали ОСОБА_2 за місцем його проживання та вручили запрошення, проте запрошення до відділу служби та надання документів проігноровано.
ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні рішення у справі.
Ухвалою суду від 06.01.2021 року відкрито провадження у справі у загальному порядку, підготовче засідання у справі призначено на 09.02.2021 року.
В подальшому підготовче засідання двічі відкладалось у зв`язку із неподанням до суду висновку органу опіки та піклування про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав.
Ухвалою суду від 30.03.2021 року закрито підготовче провадження у справі, призначено розгляд справи по суті на 15.04.2021 року.
Позивач та третя особа у вказане судове засідання не з`явились, подали до суду відповідні заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання, у судове засідання не з`явився, заяв чи клопотань з цього приводу суду не надав.
Частиною восьмою статті 178 Цивільного процесуального кодексу України (далі за текстом - ЦПК України) встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ІІІ. Фактичні обставини встановлені судом.
У період з 2009 року по 2013 рік ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу.
Під час спільного проживання в них народилася донька - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .
У 2013 році ОСОБА_1 та ОСОБА_2 припинили фактичні шлюбні відносини та спільне проживання. Донька залишилась жити із матір`ю.
Відповідач матеріальної допомоги на утримання доньки не надає.
Рішенням Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 07.05.2020 року у справі №334/1380/20, з відповідача на користь позивача стягнуто аліменти на утримання доньки ОСОБА_3 . Видано відповідний виконавчий лист, який пред`явлено до примусового виконання до Дніпровського ВДВС у м. Запоріжжя.
Згідно із довідкою від 28.09.2020 №54820, наданою в.о. начальника відділу виконавчої служби, позивач аліментів від відповідача не отримувала. Станом на 01.10.2020 року наявна заборгованість у сумі 18 008,89 грн.
Відповідно до довідки від 25.01.2021 №27, виданої директором ЗЗОШ №32, батько ОСОБА_3 протягом навчання ніколи не відвідував школу, не співпрацював з класним керівником з питань її навчання та виховання.
Висновком органу опіки та піклування від 24.03.2021 №17.02/08-27/360 встановлено, що малолітня ОСОБА_3 не заперечує проти позбавлення її батька батьківських прав, а сам відповідач не виявив бажання взяти участь у розгляді цього питання.
ІV. Норми права, які підлягають застосуванню та мотиви суду щодо оцінки аргументів наведених учасниками справи.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 12 ЗУ «Про охорону дитинства», виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки, або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Статтею 150 СК України визначено, що батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; зобов`язані поважати дитину; передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Вимогами ч. 1 ст. 164 СК України унормовано, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно до п. 15 постанови Верховного Суду України від 30.03.2007р. №3 «Про практику застосування законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Згідно із п. 16 постанови Верховного Суду України від 30.03.2007р. №3 «Про практику застосування законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Частиною 8 ст. 7 СК України передбачено, що регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
Згідно ст. 12 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, Держави-учасниці забезпечують дитині, здатній сформулювати власні погляди, право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань, що торкаються дитини, причому поглядам дитини приділяється належна увага згідно з її віком і зрілістю. З цією метою дитині, зокрема, надається можливість бути заслуханою в ході будь-якого судового чи адміністративного розгляду, що торкається дитини, безпосередньо або через представника чи відповідний орган у порядку, передбаченому процесуальними нормами національного законодавства. Закріплення цього права підкреслює, що дитина є особистістю, з якою слід рахуватись, особливо при вирішенні питань, які безпосередньо її стосуються.
Відповідач не підтримує зв`язок з позивачем та донькою. Про дитину він не піклується, її життям не цікавиться та не виявляє такого бажання, матеріально не забезпечує, засобами зв`язку не зв`язується, до органів опіки та піклування з приводу встановлення порядку участі у вихованні та спілкуванні не звертався.
Згідно із вимогами ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, як органу опіки та піклування про позбавлення батьківських прав задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) батьківських прав відносно доньки ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Запорізького апеляційного суду або через Ленінський районний суд м. Запоріжжя.
Повний текст рішення складено та підписано 20.04.2021 року.
Суддя Ю.Ю. Бредіхін
- Номер: 2/334/4335/20
- Опис: про позбавлення батьківських прав
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 334/7797/20
- Суд: Ленінський районний суд м. Запоріжжя
- Суддя: Бредіхін Ю.Ю.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.12.2020
- Дата етапу: 30.12.2020