ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11 березня 2010 року 11 год. 59 хв. № 2а-13191/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О. при секретарі судового засідання Дудар І.М. вирішив адміністративну справу
за позовомУправління Пенсійного фонду України у Солом’янському районі міста Києва
доЗакритого акціонерного товариства «Український інститут меблів»
простягнення заборгованості сум фактичних витрат на виплату пенсій у розмірі 1 772,53 грн.
Представники:
від позивача:Сидорчук О.А., довіреність № 64/02 від 06.01.2010 р.,
від відповідача:Суханова О.Ф., довіреність № 7 від 19.01.2010 р.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 11.03.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст складено і підписано 16.03.2010р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Позивач - Управління Пенсійного фонду України у Солом’янському районі міста Києва з позовом до Закритого акціонерного товариства «Український інститут меблів»про стягнення заборгованості сум фактичних витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів, у розмірі 1 772,53 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.11.2009р. відкрито провадження в справі.
Позивач позов підтримує та просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»від 13.12.1991р. №1977 та п. 3 «Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи», затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 24 березня 2004 р. N 372, за відповідачем обліковується заборгованість по виплаті різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів по 1 пенсіонерові, який отримує пенсію відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», за період з 01.01.2004р. по 01.05.2009р. на загальну суму 1 772,53 грн.
Представник Відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, мотивуючи свої заперечення на позов тим, що різниця між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність»і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, у сумі 1 772,53 грн., що її Управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі міста Києва вважає заборгованістю ЗАТ «Український інститут меблів»за період з 01.01.2004р. по 01.05.2009р., є безпідставною, а зазначений у додатках пенсіонер не є науковим працівником Відповідача.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, –
ВСТАНОВИВ:
В Управлінні Пенсійного фонду України в Солом’янському районі міста Києва з 2003 року перебуває на обліку як платник страхових внесків ЗАТ «Український інститут меблів» (реєстраційний №04-11902).
06.05.2009 року Управлінням Пенсійного фонду України в Солом’янському районі міста Києва проведено планову перевірку нарахування коштів на покриття витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за період з 01.01.2004р. по 01.05.2009р.
Чисельність пенсіонерів, яким призначено наукову пенсію відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», складає один пенсіонер.
Перевіркою встановлено, що нараховано фактичних витрат на виплату наукових пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»за перевіряємий період по одному пенсіонеру в сумі 1772,53 грн.
За перевіряємий період платник повинен перерахувати до Пенсійного фонду України станом на 01.05.2009р. заборгованість в сумі 1772,53 грн. Фактично будь-яких коштів платником не перераховано, що підтверджується даними з картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам державного небюджетного підприємства. Прострочена заборгованість за платником складає - 1772,53 грн., про що складено акт від 06.05.2009р. №1204.
В поясненні від 08.05.2009р. №133 до акту від 06.05.2009р. №1204 за підписом Голови правління ЗАТ «Український інститут меблів»повідомлено Управління Пенсійного фонду України в Солом’янському районі міста Києва про те, що Відповідач не погоджується з вимогами акту, оскільки інститут «Укрдіпромеблі»статус наукової установи не мав. ЗАТ «Український інститут меблів»є об’єднанням громадян і здійснює господарську діяльність, яка також не вважається науковою. Працівникам як інститутом, так і товариством жодних документів для оформлення наукової пенсії не надавалось.
Аналізуючи вище викладені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. №1058-IV (далі –Закон №1058-IV), Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997р. №400/97-ВР (далі – Закон №400/97-ВР) визначено порядок справляння та використання страхових внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до абз. 1 ст. 1 Закону №400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до ст. 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в ст. 14 Закону №1058-IV, і застраховані особи, визначені частиною першою ст. 12 цього ж Закону.
Згідно із п.6 ч. 2 ст. 17 Закону №1058-IV страхувальник зобов’язаний нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Абзац другий пункту 13 Розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV передбачає, що коли особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на яку мас право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність".
Частина 9 статті 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" передбачає, що різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету, для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50% різниці пенсії, призначеної за цим Законом, для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004р. №372 затверджено Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (далі - Порядок).
Пунктом 5 Порядку передбачено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає сплаті у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25-го числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
У разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до ч. 3 ст. 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 Закону №1058-IV територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.
Про оскарження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку страхувальник зобов'язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Позивач в судовому засіданні зазначив, що ЗАТ «Український інститут меблів»відповідно до ст. 14 Закону №1058-IV є страхувальником, перебуває на обліку як платник страхових внесків з реєстраційний №04-11902 і зобов’язаний сплачувати страхові внески.
Відповідач у строк визначений ч. 6 ст. 20 Закону №1058-IV самостійно не сплатив суму внесків на покриття витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій призначених згідно із Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.
Враховуючи те, що заборгованість перед Пенсійним фондом України виникла в зв'язку з несплатою ЗАТ «Український інститут меблів»внесків у період з 01.01.2004р. по 01.05.2009р. у Відповідача виник борг.
Перевіркою встановлено, що прострочена заборгованість складає 1772,53 грн., про що складено акт від 06.05.2009р. №1204.
В порушення вимог Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та Закону №1058-IV, Постанови Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 р. ЗАТ «Український інститут меблів»щомісячно до Пенсійного фонду України в Солом’янському районі міста Києва, зазначену, в надісланих їм повідомленнях місячну суму відповідних коштів для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках за період з 01.01.2004р. по 01.05.2009р не вносив.
Акт перевірки нарахування коштів на покриття витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів є підставою для остаточних розрахунків.
Оскільки сума коштів на покриття витрат на виплату пенсій Відповідачем самостійно не сплачена у нього виник борг в розмірі 1772,53 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 Закону №1058-IV протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Відповідач у судовому порядку суму боргу не оскаржив, а тому сума недоїмки вважається узгодженою і підлягає стягненню.
До матеріалів справи долучено лист від 08.05.2009р. №133, яким Відповідач повідомляє Позивача про те, що він не погоджується вимогами, які зазначені в акті від 06.05.2009р. (лист Позивачем отримано 08.05.2009р., про що свідчить реєстраційний штамп за №4024/05).
У своїх письмових та усних запереченнях Відповідач фактично не погоджується з підставами виплати компенсації витрат на виплату пенсії, оскільки ані державна установа інститут «Укрдіпромеблі», ані ТОВ, а згодом ЗАТ «Український інститут меблів»статус наукової установи не мав. А тому робота пенсіонера ОСОБА_3 на різних посадах в Львівській філії Українського державного інституту по проектуванню меблів та столярних виробів «Укрдіпромеблі»не дає права на наукову пенсію.
Однак, як вбачається з доданої до позовної заяви копії довідки від 24.04.2002р. №37 ОСОБА_3 дійсно працював на різних посадах у Львівській філії інституту «Укрдіпромеблі»Українського наукового меблевого об’єднання УкрНВМО міністерства лісової та деревообробної промисловості УРСР. Довідка видана за підписом директора Львівської філії Українського державного інституту по проектуванню меблів та столярних виробів «Укрдіпромеблі»і адресована Галицькому районному відділу м. Львова Львівського обласного управління Пенсійного фонду України. Листом від 19.01.2009р. №475/04-27 Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова до Управління ПФУ в Голосіївському районі м. Києва направлено уточнюючі повідомлення про суму виплат пенсій на 2008 та 2009 роки, у тому числі стосовно ОСОБА_3
З огляду на вимоги ст. 106 Закону №1058-IV суд приходить до висновку, що Відповідачем в порядку визначеному цією статтею не оскаржено суми недоїмки, а тому вона вважається узгодженою. Пояснення Відповідача від 08.05.2009р. №133 до акту №1204 не є оскарженням суми недоїмки в розумінні Закону №1058-IV.
Стосовно невизнання Відповідачем пенсіонера ОСОБА_3 науковим працівником, суд зазначає, що пенсійне забезпечення та соціальний захист наукового працівника визначено статтею 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність". Частина перша цієї статті зазначає, що держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Частиною 17 цієї ж статті зазначено, що пенсіонерам, які після призначення пенсії відповідно до цього Закону працювали за строковим трудовим договором (контрактом) на посадах наукових (науково-педагогічних) працівників не менш як два роки, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням стажу наукової роботи після призначення пенсії.
Таким чином, законодавець чітко визначив статус наукових (науково-педагогічних) працівників та пенсіонерів, які мають право на перерахунок пенсії з урахуванням стажу наукової роботи.
Згідно довідки відділу державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом’янської районної державної адміністрації м. Києва від 22.05.2009р. №1450/06 ЗАТ «Український інститут меблів»(ідентифікаційний код 32344290) є правонаступником всіх прав і обов’язків ТОВ «Український інститут меблів»(ідентифікаційний код 32344290), який мав раніше назву Український державний інститут по проектуванню меблів та столярних виробів «Укрдіпромеблі»і був зареєстрований 15.01.1992 р. Виконкомом Жовтневої районної Ради народних депутатів як суб’єкт підприємницької діяльності, тобто державне не бюджетне підприємство. 03.07.2006р. на підставі наказу Мінпромполітики України від 07.07.2003р. №288 було здійснено державну реєстрацію припинення юридичної особи Українського державного інституту по проектуванню меблів та столярних виробів «Укрдіпромеблі»у зв’язку з приєднанням його до ЗАТ «Український інститут меблів».
Пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів України №372 встановлює, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу ІІІ-ІV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.
При цьому суд звертає увагу на те, що до матеріалів справи долучено копію листа від 30.04.2009р. №6000/03-20 Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі міста Львова, яким Позивачу направлено копію довідки на ОСОБА_3, яка дає право на призначення пенсії відповідно до Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність".
Враховуючи те, що ЗАТ «Український інститут меблів»не оскаржувало ні призначення пенсії ОСОБА_3, ні суми боргу, а також не сплатило внесків, суд вважає позов обґрунтованим, а позовні вимоги доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Оцінивши наявні у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про обґрунтованість та правомірність заявленої до стягнення суми боргу.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Оскільки позивач, як суб’єкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі шляхом примусового стягнення в рахунок погашення боргу з Закритого акціонерного товариства «Український інститут меблів»у розмірі 1 772,53 грн.
Враховуючи вищенаведене суд, прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача –суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Український інститут меблів»(03056, м. Київ, вул. Польова, б. 21, ЄДРПОУ 32344290, р/р 260060047301 в ТОВ «Банк інвестицій та заощаджень»м. Київ, МФО 380281; р/р 26000305788980 АКБ «ТК кредит», МФО 322830) на користь Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва (03151, м. Київ, вул. Керченська, 5-а, р/р 256023012613 в ГУ Ощадбанку по м. Києву та Київській області ВАТ "Державний Ощадбанк України", МФО 322669, код ЗКПО 26063727) заборгованість по фактичних витратах на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, в розмірі 1 772,53 грн. (одна тисяча сімсот сімдесят дві гривні 53 коп.).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Л.О. Маруліна