КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА
Справа № 488/3317/14-ц р.
Провадження № 2/488/1510/14
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
01.10.2014 року м.Миколаїв
Корабельний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого по справі - судді Безпрозванного В.В.,
при секретарі судового засідання - Копійка Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» про стягнення заробітної плати, середньомісячного заробітку за час затримки розрахунку при звільнені та моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
В липні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою, в якій просив стягнути з відповідача на його користь заборгованість по заробітній платі та середній заробіток за затримку розрахунку при звільненні в сумі 14920,81 грн., а також 5000 грн. моральної шкоди.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказував, що з 14 квітня 2011 року працював у ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан», а 04 лютого 2014 року був звільнений за п.1 ст.40 КЗпП України у зв`язку із ліквідацією підприємства, однак повного розрахунку по заробітній платі не отримав.
Так, станом на день звільнення заборгованість по заробітній платі склала 3857,66 грн.
В частині стягнення середнього заробітку за час затримки виплати заробітної плати позивач вмотивував, що середній заробіток за час затримки розрахунку при звільнені складає 11063,15 грн.
Крім того, позивач просив стягнути з відповідача завдану йому моральну шкоду у розмірі 5000 грн., яка виражається у душевних переживаннях через завдане скрутне матеріальне становище.
Позивач в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, заперечень проти позову до суду не надійшло. Про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином і своєчасно, тому суд в порядку ст. 224 ЦПК України, за письмовою згодою позивача вважає за можливе розглянути справу заочно.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно ст. 116 Кодексу України про працю при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення.
Судом встановлено, що позивач працював на ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» з 14 квітня 2011 року та був звільнений 04 лютого 2014 року за п. 1 ст. 40 КЗпП України у зв`язку із ліквідацією підприємства.
Однак при звільненні позивач в порушення вимог ст. 116 КЗпП України не отримав повного розрахунку.
Довідкою ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» від 18 березня 2014 року підтверджується наявність у відповідача заборгованості по виплаті позивачу заробітної плати на час звільнення у сумі 3857,66 грн. (а.с.6).
Разом з тим, встановивши несвоєчасність розрахунку по заробітній платі, суд вважає за можливе в порядку ст. 117 КЗпП стягнути з відповідача на користь позивача компенсацію за час затримки розрахунку по заробітній платі у розмірі 10444,00 грн., яка виражають у середній заробітній платі.
Таким чином, суд стягує з відповідача на користь позивача 14920,81 гри. заробітної плати, яка ним не була отримана за час своєї роботи.
Згідно до ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої членів її сім`ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи. .
При визначенні розміру відшкодування судом враховуються вимоги розумності і справедливості.
Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про стягнення з відповідача на користь позивача 5000 грн. моральної шкоди, яких буде достатньо для її компенсації.
Згідно ст. 25 Закону України «Про оплату праці» забороняється будь-яким способом обмежувати працівника вільно розпоряджатися своєю заробітною платою, крім випадків, передбачених законодавством. Відповідно до ст. 44 Закону України «Про профспілки, їх права та гарантії діяльності» за наявності письмових заяв працівників, які є членами профспілки, роботодавець щомісячно і безоплатно утримує із заробітної плати та перераховує на рахунок профспілки членські профспілкові внески працівників. Роботодавець не має права затримувати перерахування зазначених коштів.
Однак, суд відмовляє у задоволенні вимоги позивача щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок вказаних коштів, як членський внесок, оскільки вказаний внесок може бути перерахований позивачем самостійно.
В порядку ст. 88 ЦПК України суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 243,60 грн.
Керуючись ст. ст. 10-11; 179; 185; 208-209; 212; 214-215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» про стягнення заробітної плати, середньомісячного заробітку за час затримки розрахунку при звільнені та моральної шкоди - задовольнити частково.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі у розмірі 3857,66 грн., середній заробіток за час затримки розрахунку при звільнені 11063,15 грн. та завдану моральну шкоду у розмірі 5000 грн., а всього 19929,81 грн.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Миколаївський суднобудівний завод «Океан» на користь держави судовий збір в розмірі 243,60 грн.
Згідно п.2 ч.1 ст. 367 ЦПК України допустити до негайного виконання рішення про присудження працівникові виплати заробітної плати, але не більше ніж за один місяць.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Миколаївської області через Корабельний районний суд м. Миколаєва. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.В.Безпрозванний