- відповідач: Гончаренко Валерій Вікторович
- позивач: Лісс В'ячеслав Валерійович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 471/127/21
Провадження №2/471/137/21
Номер рядка звіту 38
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
"18" травня 2021 р.
Братський районний суд Миколаївської області
в складі:
головуючого судді - Скарницької І.Б.,
за участю секретаря - Кравченко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с-ща Братське цивільну справу № 471/127/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення коштів за договором позики,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів за договором позики.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 26 листопада 2020 року між ОСОБА_1 та складено розписку, за умовами якої Відповідачем 26.11.2020 р. було позичено у Позивача 59 760 (п`ятдесят дев`ять тисяч сімсот шістдесят) гривень 00 копійок, з кінцевим терміном повернення до 15.12.2020 року. Вищезазначена розписка написана власноруч Відповідачем містить зобов`язання Відповідача про повернення грошових коштів та строк до якого має бути повернуто грошові кошти Позивачу. Відповідач уникає сплати боргу, жодної отриманої суми позики до зазначеної у розписці граничної дати не повернув, чим не виконав взяті на себе зобов`язання. Позивач неодноразово звертався до Відповідача з вимогою повернути позичені грошові кошти, однак Відповідачем борг за договором позики повернуто не було. Тому Позивач звертається до суду з даним позовом за захистом свого порушеного права на своєчасне повернення позики та просить суд стягнути з відповідача борг в сумі 60 320 (шістдесят тисяч триста двадцять) гривень 00 копійок, з яких сума основного зобов`язання - 59 760 (п`ятдесят дев`ять тисяч сімсот шістдесят) гривень 00 копійок, 3% річних за користування грошовими коштами, відповідно до ст. 625 ЦК України в сумі 235 (двісті тридцять п`ять) гривень 00 копійок, збитки від інфляції за користування грошовими коштами відповідно до ст. 625 ЦК України в сумі 119 (сто дев`ятнадцять) гривень 00 копійок, 6% річних за користування грошовими коштами відповідно до ч.2 ст. 1048 ЦК України в сумі 206 (двісті шість) гривень 00 копійок.
В судове засідання позивач не з`явився, до суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності, заявлені вимоги підтримав.
В судове засідання відповідач не з`явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином шляхом направлення повісток, причини неявки суду невідомі.
Суд на підставі ст. 280 ЦПК України, вважає за можливе ухвалити заочне рішення по справі.
Дослідивши надані докази, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі статтею 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Відповідно до статті 1047 ЦК України договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми. На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.
Частиною першою статті 1048 ЦК України передбачено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором (частина перша стаття 1049 ЦК України).
Отже, за своїми правовими ознаками договір позики є реальною, односторонньою, оплатною або безоплатною угодою, на підтвердження якої може бути надана розписка позичальника, яка є доказом не лише укладення договору, але й посвідчує факт передання грошової суми позичальнику.
Під час розгляду справи судом встановлено, що між позивачем та відповідачем було укладено договір позики, відповідно до якого відповідач отримав борг 59 760,00 грн., які остання зобов`язалася повернути в строк до 15.12.2020 року, що містить в тексті розписки власноруч зробленим відповідачем по справі (а.с. 6).
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу.
Частиною третьою статті 545 ЦК України передбачено, що наявність боргового документа у боржника підтверджує виконання ним свого обов`язку.
Відповідно до частини першої статті 527 ЦК України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із сутті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
Згідно з частинами першою, четвертою статті 545 ЦК України, прийнявши виконання зобов`язання, кредитор повинен на вимогу боржника видати йому розписку про одержання виконання зобов`язання частково або в повному обсязі. У разі відмови кредитора повернути борговий документ або видати розписку боржник має право затримати виконання зобов`язання. У цьому разі настає прострочення кредитора.
У відповідності до вимог ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно наявність у позивача боргового документа - розписки відповідача, свідчить про невиконання ним взятих на себе зобов`язань.
Згідно зі статтею 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
На підставі вищевказаного, проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та про можливість їх задоволення.
Окрім того, позивач просить суд стягнути з відповідачів на користь позивача витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, у розмірі 5000,00 грн., на підтвердження чого надав до суду квитанцію від 05.02.2021 року та акт приймання-передачі наданих послуг. З огляду на надані докази, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
У відповідності з ч.1 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 908,00 грн.
Керуючись ст.ст. 259, 264, 265, 280 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення коштів за договором позики - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 основну суму заборгованості за договором позики від 26 листопада 2020 року в сумі 60 320 (шістдесят тисяч триста двадцять) гривень 00 копійок, з яких сума основного зобов`язання - 59 760 (п`ятдесят дев`ять тисяч сімсот шістдесят) гривень 00 копійок, 3% річних за користування грошовими коштами в сумі 235 (двісті тридцять п`ять) гривень 00 копійок, збитки від інфляції за користування грошовими коштами в сумі 119 (сто дев`ятнадцять) гривень 00 копійок, 6% річних за користування грошовими коштами в сумі 206 (двісті шість) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати, понесені при сплаті судового збору в сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 витрати, пов`язані з правничою допомогою, у розмірі 5000 (п`ять тисяч) гривень 00 копійок.
Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач - ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: с. Новоолександрівка Братського району Миколаївської області.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку відповідно до положень ст. 354 ЦПК України.
СуддяІ.Б. Скарницька
- Номер: 2/471/137/21
- Опис: Лісс В'ячеслава Валерійовича до Гончаренка Валерія Вікторовича про стягнення коштів за договором позики
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 471/127/21
- Суд: Братський районний суд Миколаївської області
- Суддя: Скарницька І. Б.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.02.2021
- Дата етапу: 11.02.2021