- Відповідач (Боржник): Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації
- Позивач (Заявник): Кибиш Василь Федорович
- Заявник: Кібиш Ніна Василівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
19 травня 2021 року м. Рівне №460/6102/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Л.А. Жуковської розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про заміну сторони на його правонаступника в адміністративній справі за позовом
ОСОБА_2
доУправління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації
про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій.
Рішенням суду від 11.12.2020 позовну заяву задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Володимирецького районної державної адміністрації, яка призвела до не нарахування та не виплати ОСОБА_2 з 17.07.2018 щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства встановленої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов`язано Управління соціального захисту населення Володимирецького районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_2 з 17.07.2018 щомісячну грошову допомогу у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40 % від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року. Стягнуто на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Управління соціального захисту населення Володимирецького районної державної адміністрації судовий збір у розмірі 840,80грн.
Рішення суду набрало законної сили 12.01.2021.
29.04.2021 ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про заміну сторони ОСОБА_2 на його правонаступника. В обґрунтування поданої заяви зазначає, що є спадкоємцем після смерті спадкодавця, яка прийняла спадщину, що підтверджується довідкою про коло спадкоємців від 14.04.2021 №418/01-16. Враховуючи викладене, просить суд заяву задовольнити.
Ухвалою суду від 11.05.2021 заяву ОСОБА_1 про заміну сторони правонаступником прийнято до розгляду та призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Оскільки розгляд заяви здійснюється в порядку письмового провадження, то відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подану заяву, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Кодексом України про адміністративне судочинства, Цивільним кодексом України, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтями 1216, 1218 Цивільного кодексу України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ст.1219 Цивільного кодексу України не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема:
1) особисті немайнові права;
2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами;
3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я;
4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом;
5) права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
Відповідно до ст.1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Таким чином, право на отримання заборгованості з соціальних виплат правонаступник має у випадку, якщо такі були нараховані померлому або присуджені йому на підставі судового рішення, що набрало законної сили, однак не отримані померлим, навіть якщо вони не зазначені у свідоцтві про право спадщину.
Однак, суд зауважує, що визначальною умовою для реалізації спадкоємцем прав на отримання вказаних соціальних виплат є факт належності останніх померлому на момент смерті, в тому рахунку і присуджені на підставі судового рішення, що набрало законної сили, та неотримання їх померлим за життя.
Як встановлено судом, ОСОБА_2 , у відповідності до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Виконавчим комітетом Каноницької сільської ради Володимирецького району Рівненської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду, яким було відновлено право ОСОБА_2 на отримання щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", було ухвалено 11.12.2020, а набрало законної сили 12.01.2021.
Таким чином, наявність у ОСОБА_2 прав на вказані соціальні виплати було встановлено вже після його смерті, оскільки рішення Рівненського окружного адміністративного суду було ухвалено та набрало законної сили після смерті позивача.
При цьому, матеріали справи не містять доказів звернення ОСОБА_1 з відповідною заявою про вступ у справу в якості правонаступника позивача на стадії розгляду даної справи.
Відповідно до ст.52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Процесуальним правонаступництвом є заміна сторони або третьої особи іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в судочинстві участь останнього.
Процесуальне правонаступництво тісно пов`язане з матеріальним правонаступництвом і передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. Незалежно від підстав матеріального правонаступництва процесуальне правонаступництво допускається лише після заміни сторони в матеріальних правовідносинах.
В той же час, аналіз ст.ст.1218, 1219 Цивільного кодексу України свідчить, що предметом спадкування можуть бути лише конкретні суми виплат, які належали спадкодавцеві за життя і залишилися недоотриманими у зв`язку з його смертю.
Висновки аналогічного характеру викладені в ухвалі Верховного Суду від 23.10.2018 у справі №805/529/17-а.
Отже, оскільки фактично на момент смерті ОСОБА_2 спір стосовно щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вирішено не було, а тому і право виплати у вигляді одноразової грошової допомоги померлий не набула.
Отже, суд вважає, що спірні правовідносини не допускають правонаступництво.
Враховуючи викладене, заява ОСОБА_1 про заміну сторони ОСОБА_2 на його правонаступника до задоволення не підлягає.
Керуючись ст.52, 241, 248, 294, 295 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну сторони ОСОБА_2 на його правонаступника – відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складений 19.05.21
Суддя Л.А. Жуковська
- Номер: 6958/20
- Опис: про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 460/6102/20
- Суд: Рівненський окружний адміністративний суд
- Суддя: ЖУКОВСЬКА Л.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.08.2020
- Дата етапу: 18.08.2020
- Номер: 4792/21
- Опис: про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій
- Тип справи: Матеріали справи
- Номер справи: 460/6102/20
- Суд: Рівненський окружний адміністративний суд
- Суддя: ЖУКОВСЬКА Л.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.04.2021
- Дата етапу: 29.04.2021