У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2010 р. м. Івано-Франківськ
Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:
головуючого Матківського Р.Й.,
суддів Проскурніцького П.І. Шишка А.І.
секретаря Юрків І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про припинення дії договору довічного утримання та поновлення права власності на квартиру з апеляційною скаргою ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на рішення Івано-Франківського міського суду від 25 січня 2010 року, -
з участю: апелянтів ОСОБА_2, ОСОБА_3 та їх представника ОСОБА_4
в с т а н о в и л а:
У квітні 2009 року з позовом в суд звернулась ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щоб постановити рішення про припинення дії договору довічного утримання та поновлення права власності на квартиру АДРЕСА_1.
Заявлені вимоги позивачка обґрунтувала тим, що 22 грудня 2004 року між нею та братом ОСОБА_5 укладено договір довічного утримання, внаслідок якого відчужила власну квартиру в місті Івано-Франківську з умовою виконання набувачем своїх обов»язків по утриманню.
________________________________________________________________________________
Справа № 22-ц-511 /2010р. Головуючий у 1 інстанції Антоняк Т.М.
Категорія 22 Доповідач Матківський Р.Й.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 помер і всі обов»язки по договору довічного утримання перейшли до його двох дітей які прийняли спадщину. Обов»язків про її утримання вони не виконують, тому у зв»язку з цим вважає, що дія договору довічного утримання має бути припинена.
Рішенням Івано-Франківського міського суду від 25 січня 2010 року позов задоволено.
На дане рішення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 подали апеляційну скаргу в якій просять його скасувати та постановити нове про відмову в задоволенні позовних вимог.
Апелянти в скарзі зазначають, що суд при постановленні рішення неповно з»ясував обставини справи, порушив норми матеріального права.
Суд першої інстанції безпідставно не взяв до уваги вимоги ч.1 ст. 757 ЦК що у разі смерті набувача по договору довічного утримання обов»язки по утриманню переходить до спадкоємців до яких перейшло право власності на майно, що було передане відчужувачем.
Як спадкоємці після смерті батька прийняли спадщину, але свідоцтво про спадщину отримають тільки після шестимісячного строку з дня відкриття спадщини.
Позивачка звернулась з позовом про припинення договору довічного утримання після двох місяців після смерті набувача, тому її вимоги до задоволення не підлягають.
При вирішенні спору суд не правильно керувався нормами ст. 755 ЦК.
Вислухавши апелянтів та їх представника які вимоги скарги підтримали, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що скаргу слід відхилити .
Постановляючи рішення суд першої інстанції з»ясував всі обставини, що мають значення, а його висновки відповідають обставинам справи.
Відповідно до ст. 757 ЦК обов»язки набувача за договором довічного утримання (догляду) переходять до тих спадкоємців, до яких перейшло право власності на майно, що було передане відчужувачем.
Судом з»ясовано, що спадкоємцями ОСОБА_5 які прийняли спадщину є його двоє дітей відповідачів по справі, тому до них перейшли обов»язки набувача за договором довічного утримання укладеного 22 грудня 2004 року міх батьком та тіткою ОСОБА_1.
Відповідно до пояснень в суді першої інстанції та доводів апеляційної скарги відповідачі вважають, що обов»язки по договору довічного утримання після смерті батька, як набувача квартири позивачки переходять після отримання ними свідоцтва про прийняття спадщини. Однак такі висновки суперечать змісту договору довічного утримання, згідно якого набувач зобов»язується забезпечувати відчужувача утриманням та доглядом довічно.
У зв»язку з тим, що відповідачі обов»язків по договору довічного утримання не виконували, суд першої інстанції правильно на підставі ст. 755 ЦК на вимогу відчужувача ОСОБА_1 припинив дію договору довічного утримання від 22. 12. 2004 року.
Суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. а доводи апеляційної скарги його законності не спростовують. Керуючись ст. ст. 218, 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відхилити.
Рішення Івано-Франківського міського суду від 25 січня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили.
Головуючий Р.Й. Матківський
Судді: П.І. Проскурніцький
А.І. Шишка
Згідно з оригіналом
Суддя Р.Й. Матківський