Справа № 22-а-74/2010 Головуючий у 1 інстанції: Рудик Л.М.
Категорія: 57 Доповідач: Хилевич С.В.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 травня 2010 року м. Рівне
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Рівненської області в складі:
головуючого-судді - Хилевич С.В.,
суддів - Гордійчук С.О., Собіни І.М.
з участю секретаря судового засідання - Колесовій Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області на постанову Гощанського районного суду від 01 жовтня 2009 року в справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченого щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, -
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до УПФ України в Гощанському рійоні Рівненської області про визнання дій протиправними та стягнення з відповідача недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії дітям війни за період з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2008 року в розмірі 30% прожиткового мінімуму щомісячно.
Постановою Гощанського районного суду від 01 жовтня 2009 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії УПФ України в Гощанському районі Рівненської області щодо невиплати позивачці підвищення до пенсії відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Зобов’язано відповідача провести нарахування та виплату підвищення до пенсії в розмірі 30% відсотків мінімальної пенсії за віком на підставі ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у періоди з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року з урахуванням вже виплачених підвищень до пенсії як дитині війни.
Не погодившись з даною постановою суду управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області подало апеляційну скаргу, вказуючи на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Вважає оскаржувану постанову незаконною та необґрунтованою, оскільки при її постановленні суд неповно з’ясував ті обставини, що мають значення для справи та зробив невірні висновки, що призвело до неправильного вирішення справи.
Апелянт вказує, що Закон України «Про соціальний захист дітей війни» не передбачає яким саме органом, за рахунок яких коштів, в якому процедурному порядку здійснюється призначення та виплата вказаного підвищення пенсії. Звертає увагу на те, що ні даним Законом, ні іншими діючими законодавчими актами України не визначено поняття терміну мінімальної пенсії за віком, а також відсутній механізм нарахування встановленої ст.6 Закону пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії відповідно до вказаного Закону.
Окрім того, апелянт вважає судом першої інстанції не прийнята до уваги ст.7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», відповідно до якої фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Судом не враховано, що Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» змін щодо фінансування витрат на підвищення до пенсії дітям війни внесено не було.
Просить постанову Гощанського районного суду від 01 жовтня 2009 року скасувати та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Сторони, бувши належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з’явилися; про причини своєї відсутності апеляційний суд не повідомили.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, беручи до уваги пояснення учасників процесу, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга УПФ України в Гощанському районі Рівненської області підлягає відхиленню з таких підстав.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що позивака, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком і має статус «дитини війни», а отже, має право на отримання надбавки у вигляді 30% мінімальної пенсії за віком за рахунок Державного бюджету, передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст.3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
З таким висновком колегія суддів апеляційного суду погоджується.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Згідно з ст.7 того ж Закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 положення п.12 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» № 489 –V від 19 грудня 2006 року, яким зупинено на 2007 рік дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», визнані неконституційними.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що зупинення Законом «Про Державний бюджет України» дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає ст.ст..1,3, ч.2 ст.6, ч.2 ст.8, ч.2 ст.19, ст.ст.21,22, п.1 ч.2 ст.92, ч.1-3 ст.95 Конституції України.
З цього слідує, що Верховна Рада України не має повноважень, при прийнятті Закону про Державний бюджет України на відповідний рік, включати до нього положення про внесення змін до чинних законів України, зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
Колегія суддів також вважає за необхідне наголосити, що відсутність бюджетного фінансування на виплату передбаченого Законом України "Про соціальний захист дітей війни" підвищення до пенсії, не може бути причиною невиконання відповідним суб'єктом владних повноважень покладених на нього зобов'язань, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
З огляду на вищенаведене, колегія суддів вважає, що УПФУ в Гощанському районі Рівненської області не мало правових підстав відмовляти позивачці у проведенні перерахунку пенсії відповідно до норм ст.ст.6,7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги щодо відсутності механізму нарахування виплат вказаної категорії соціальних гарантій є безпідставними, оскільки згідно Конституції України, за відсутності закону, регулюючого дані правовідносини, необхідно застосувати закон, регулюючий подібні правовідносини, що управлінням Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області не було зроблено.
Підстав для задоволення апеляційної скарги колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст. ст. 303,307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області відхилити.
Постанову Гощанського районного суду Рівненської області від 01 жовтня 2009 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно. Вона може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня її проголошення.
Головуючий-суддя Хилевич С.В.
Судді : Гордійчук С.О.
Собіна І.М.