Судове рішення #9415142

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2010 року                   м. Одеса

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі:

головуючого – Плавич Н.Д.  

суддів – Галушко Л.А., Левенця Б.Б.

при секретарі – Котовій Д.Г.

            у присутності: представника апелянта - товариства з обмеженою відповідальністю “Центральний ринок Ізмаїла”, представника відповідача – Ізмаїльської районної спілки споживчих товариств, представника позивача - ОСОБА_1,  

             розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю “Центральний ринок Ізмаїла” на рішення Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 18 червня 2009 р.

             по справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4  до Ізмаїльської районної спілки споживчих товариств про скасування постанови правління та постанови Ради Ізмаїльської районної спілки споживчих товариств,   визнання незаконним акту приймання-передачі,

ВСТАНОВИЛА:

    В червні 2008р. позивачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, як члени  Саф’янського сільського споживчого товариства, яке входить до складу Ізмаїльської районної спілки споживчих товариств звернулися до відповідача, Ізмаїльської районної спілки споживчих товариств з позовом про скасування постанови правління та постанови Ради райспоживспілки.

                Уточнивши позовні вимоги позивачі просили визнати незаконними та скасувати Постанову правління Ізмаїльської районної спілки споживчих товариств ( надалі Ізмаїльської райспоживспілки) від 19.03.2008 р. ”Про створення та вхід Підприємства “Ізмаїльський Центральний ринок”  Ізмаїльської райспоживспілки у склад засновників товариства з обмеженою відповідальністю (надалі ТОВ) “Центральний ринок Ізмаїла”, Постанову сьомого зібрання Ради Ізмаїльської райспоживспілки четвертого скликання від 03 квітня 2008 року “Про затвердження постанови Правління Ізмаїльської райспоживспілки “Про створення та вхід Підприємства “Ізмаїльський Центральний ринок” Ізмаїльської райспоживспілки в склад засновників Товариства з обмеженою відповідальністю “Центральний ринок Ізмаїла”, визнати незаконним акт прийому-передачі майна до статутного капіталу ТОВ “Центральний ринок Ізмаїла” від 19.03.2008 р.

 В обґрунтування позовних вимог позивачі посилались на те, що Постанова правління Ізмаїльскої райспоживспілки від 19.03.2008р. ( протокол 5, п1),  Постанова сьомого зібрання ради Ізмаїльської райспоживспілки  четвертого скликання від 03.04.2008р. щодо затвердження Постанови правління від 19.03.2008р. “ Про створення та вхід підприємства “Ізмаїльський Центральний ринок”  до складу засновників ТОВ “ Центральний ринок Ізмаїла” з долею у статутному капіталі ТОВ 49 %   були прийняті незаконно у порушення майнових прав членів споживчих товариств, які входять до складу Ізмаїльської райспоживспілки, вважають, що входження до статутного капіталу ТОВ “ Центральний ринок Ізмаїла” є прихованим та безоплатним відчуженням майна Ізмаїльскої райспоживспілки, що суперечить  Закону України “ Про споживчу кооперацію”, Статуту підприємства “Ізмаїльський Центральний ринок” Ізмаїльскої райспоживспілки. Позивачі також стверджують, що вказані рішення були прийняті під час заборони проводити будь – які відчуження корпоративного права та права управління підприємством “ Ізмаїльский Центральний ринок”, які були забезпечені  ухвалами судів  від 24.01.2008р. , 28.03.2008р.

           Представник відповідача - Ізмаїльської районної спілки споживчих товариств,  уточнені позовні вимоги визнав.

           Рішенням суду позов задоволено в повному обсязі.

           В апеляційній скарзі ТОВ “Центральний ринок Ізмаїла” посилаючись на порушення судом 1 інстанції норм матеріального і процесуального права просить рішення суду скасувати, постановити нове рішення, в позові відмовити в повному обсягу.

           В апеляційному суді представник апелянта доводи апеляційної скарги підтримав.

           Представник відповідача вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, рішення скасуванню з закриттям провадження в  частині відмови в позові про визнання  незаконним та скасування акту приймання-передачі  від 19.03. 2008 р., посилаючись на те, що діючим законодавством не передбачено такого способу захисту права як визнання незаконним та скасування акту приймання-передачі, в решті просить рішення суду 1 інстанції залишити без змін.

           Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю – доповідача, доводи скарги, заперечення і доводи представника Ізмаїльської райспоживспілки, представника позивача ОСОБА_1, колегія дійшла висновку апеляційну скаргу відхилити з наступних підстав.

           По матеріалам справи встановлено, позивачі  є членами Саф’янського сільського споживчого товариства, яке поряд з іншими споживчими товариствами входить до складу Ізмаїльської районної спілки споживчих товариств.

           Відповідно до Статуту Ізмаїльскої райспоживспілки  до її складу також входять власні  господарства ( підприємства), в тому числі  Центральний ринок райспоживспілки.

           Постановою правління Ізмаїльської райспоживспілки  від 19.03.2008р., протокол 5, пункт 1 було прийнято рішення “ Про створення та вхід підприємства “Ізмаїльський Центральний ринок “ Ізмаїльскої РСС  до складу засновників ТОВ “ Центральний ринок Ізмаїла”(а.с.68).

           Постановою  сьомої Ради Ізмаїльської райспоживспілки  четвертого скликання  від 03.04.2008р. було прийнято рішення “ Про затвердження Постанови  правління Ізмаїльської райспоживспілки  від 19.03.2008р., протокол 5, пункт 1   “ Про створення та вхід підприємства “Ізмаїльський Центральний ринок “ Ізмаїльскої РСС  до складу засновників ТОВ “Центральний ринок Ізмаїла” (а.с.69).

У матеріалах справи є також акт приймання – передачі майна до статутного капіталу ТОВ “ Центральний ринок Ізмаїла”  від 19.03.2008р. відповідно до якого до статутного капіталу ТОВ “ Центральний ринок Ізмаїла “ передана частка 6467/7800 нежитлових  будівель Ізмаїльського Центрального ринку(а.с.172, 212).

          Позивачі, як члени споживчого товариства, яке входить до складу Ізмаїльської райспоживспілки при  звернені до суду стверджували, що вказані рішення були прийняті в порушення Закону України “ Про споживчу кооперацію”, Статуту Ізмаїльської райспоживспілки.

           Доводи позивачів знайшли підтверджені в ході розгляду справи.

           Відносини, пов’язані з створенням і діяльністю райспоживспілки  споживчих товариств регулюються Законом України “Про споживчу кооперацію”. Основним документом, що регулює діяльність райспоживспілки є Статут.

           Згідно ст. 1.1, 5.1 Статуту Підприємства “Ізмаїльський Центральний ринок”  Ізмаїльської райспоживспілки ( затвердженим протоколом зборів засновників  від 06.03.2007р. №1)  вищим органом управління зазначеного підприємства є збори засновників, що складаються з Ізмаїльської районної спілки споживчих товариств та Одеської обласної спілки споживчих  товариств “Облспоживспілка”. До повноважень вищого органу управління відноситься прийняття рішень щодо відчуження основних засобів підприємства у будь-який спосіб.

           В порушення Статуту рішення про вступ Підприємства “Ізмаїльський Центральний ринок”  Ізмаїльської райспоживспілки до складу засновників ТОВ “Центральний ринок Ізмаїла” та внесення нерухомого майна цього підприємства до статутного капіталу зазначеного товариства прийнято неповноважним органом, а саме одноособово Ізмаїльською районною спілкою споживчих товариств, а не зборами засновників цього підприємства.

  У матеріалах справи  є копія постанови Вищого Господарського Суду України від 24.07.2008р., яким підтверджується, що поряд з Ізмаїльською райспоживспілкою засновником підприємства Ізмаїльський Центральний ринок  є також Одеська обласна спілка споживчих товариств,  яка виступала засновником підприємства Ізмаїльський Центральний ринок  і внесла кошти в якості внеску до статутного фонду   підприємства в обмін на корпоративні права цього підприємства (а.с.173-182).  

           Відповідно до ч.3. ст. 8 Закону України “Про споживчу кооперацію” та п. 16 Статуту Ізмаїльської райспоживспілки вищим органом управління спілки є конференція, яка приймає Статут, обирає розпорядчі, виконавчі та контрольні органи та вирішує будь-які інші питання діяльності спілки.

        Згідно п. 43 Статуту Ізмаїльська райспоживспілка володіє, користується та розпоряджається належним їй майном. Вона реалізує право власника через свої органи управління / конференцію, Раду, правління/. Конференція, як вищий орган управління спілки приймає відносно її майна будь-які рішення, що не суперечать чинному законодавству України.

        Конференція може передавати право володіння, користування та розпорядження майном спілки Раді або правлінню райспоживспілки.

        Відповідно до підпункту “е” п. 22 Статуту Ізмаїльської райспоживспілки Рада спілки розглядає питання та приймає рішення про продаж підприємств, (єдиних майнових комплексів) та (або) корпоративного права підприємства Райспоживспілки, об’єктів основних засобів її підприємств, на передачу основних засобів її підприємств, організаціям, установам іншим фізичним та юридичним особам у разі делегування їй цього права конференцією райспоживспілки.

       В разі надання цього права правлінню райспоживспілки її рішення щодо продажу підприємств та (або) корпоративного права підприємства райспоживспілки, об’єктів основних засобів райспоживспілки та її підприємств підлягають затвердженню Радою райспоживспілки, якщо ці повноваження були їй делеговані. По матеріалам справи встановлено, що будь – яких засідань (конференції) щодо передачі повноважень  Раді чи правлінню райспоживспілки не проводилося.

       Відповідно до Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” продажем визнаються  будь-які операції,  що  здійснюються згідно з договорами  купівлі-продажу,  міни,  поставки  та  іншими цивільно-правовими  договорами,  які  передбачають  передачу  прав власності на такі товари за плату або компенсацію.

       Колегія дійшла висновку, що питання про передачу права власності на майно чи корпоративні права Підприємства “Ізмаїльський Центральний ринок” Ізмаїльської районної спілки споживчих товариств іншій особі, належить до повноважень Ради спілки, а не правління спілки, яке вона реалізує чи шляхом винесення власного рішення, чи шляхом затвердження відповідного рішення правління.

        Відповідно до статті 12 Закону України “Про господарські товариства” ст. 85 ГК України, ст. 115 ЦК України товариство є власником майна, переданого йому учасником у власність як вклад до статутного капіталу (фонду).

       Таким чином, передача майна до статутного капіталу юридичної особи передбачає передачу права власності на майно в обмін на частку в статутному капіталі такої особи.

       Прийнято також до уваги, що на час прийняття рішення  про передачу частки підприємства “ Ізмаїльський Центральний ринок  до складу засновників товариства  “Центральний ринок Ізмаїла” набрали  законної сили ухвали Приморського районного суду м. Одеси про накладення арешту на все майно  Підприємства “Ізмаїльський Центральний ринок”  Ізмаїльської райспоживспілки,  що взагалі було забороною для здійснення будь – яких дій  відносно майна підприємства “ Ізмаїльський Центральний ринок.

        Прийняв до уваги вимоги діючого законодавства, дав оцінку доказам, що  зібрані  по справі, колегія погоджується з висновком суду щодо незаконності постанови правління  Ізмаїльської райспоживспілки  від 19.03.2008р., Постанови  від 03.04.2008р. щодо затвердження постанови  правління від 19.03.2008р.

         Колегія також погоджується з висновком суду 1 інстанції  щодо визнання незаконним акту приймання – передачі майна  від 19.03.2008р., який був підписаний  представником  підприємства  Ізмаїльський Центральний ринок  і представником ТОВ “ Центральний ринок Ізмаїла”. Вказаним  документом було оформлено право ТОВ “ Центральний ринок Ізмаїла” на передане майно. Підставою для  оформлення акту стали постанова Правління від 19.03.2008р. і  постанова від 03.04.2008р., які за висновком суду визнанні незаконними, відповідно, акт  приймання - передачі від 19.03.2008р., який є похідним   від первинних документів  є також незаконним.

        Посилання апелянта на виникнення у нього права власності на майно, передане Підприємством «Ізмаїльський центральний ринок» Ізмаїльської районної спілки споживчих товариств до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю “Центральний ринок Ізмаїла” судова колегія вважає неправомірними  у зв’язку з таким.

        Відповідно до ст. 331 ЦК України, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

        Згідно свідоцтва про право власності серія НОМЕР_1 від 27.12.2005 року, право власності на вищезазначене нерухоме майно належить Підприємству ?30 змаїльський центральний ринок” Ізмаїльської районної спілки споживчих товариств і не зареєстроване за ТОВ”  Центральний ринок Ізмаїла”. Оскільки вказане  ТОВ не  здійснило, передбачену ст. 331 ЦК України державну реєстрацію, воно не може вважатися власником майна і його майнові права не порушені.  В апеляційному суді представником апелянта не надано  доказів порушення прав та законних інтересів ТОВ “ Центральний ринок Ізмаїла”

        Керуючись ст.ст. 303, 307ч1п1,308,315,317,319 ЦПК України, судова колегія,

УХВАЛИЛА:

              Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Центральний ринок Ізмаїла відхилити, рішення Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 18 червня 2009 р. по справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4  до Ізмаїльської районної спілки споживчих товариств про скасування Постанови  правління та постанови Ради Ізмаїльскої районної спілки споживчих товариств, визнання незаконним акту приймання-передачі залишити без змін.

               Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

               Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців через суд касаційної інстанції.

                Судді апеляційного суду Одеської області :                         Плавич Н.Д.

                                                                                                                   Галушко Л.А.

                                                                                                                   Левенець Б.Б.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація