Судове рішення #9415360

         

              АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ОДЕСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

  У Х В А Л А

                  І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

   

    20 жовтня 2009 року                                 м. Одеса

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі :  

                  головуючого             Сегеди С.М.,

суддів:                 Виноградової Л.Є..,

Гайворонського С.П.,  

за участю секретаря         Шкрабак В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу закритого акціонерного товариства комерційного банку “ПриватБанк” на ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 20 липня 2009 року про відмову в прийнятті заяви про видачу судового наказу, у цивільній справі за заявою закритого акціонерного товариства комерційного банку “ПриватБанк” (далі - ЗАТ КБ “ПриватБанк”) про видачу судового наказу за вимогою про стягнення  кредитної заборгованості з ОСОБА_2,

                        встановила:

ЗАТ КБ “Приватбанк”  звернулося до суду із заявою про видачу судового наказу за вимогою про стягнення кредитної заборгованості з ОСОБА_2 в сумі 10280,86 грн., яка включає заборгованість по відсоткам, пеню та штрафні санкції за несвоєчасне виконання зобов`язання за кредитним договором.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 20 липня 2009 року ЗАТ КБ “ПриватБанк” було відмовлено у прийнятті вказаної заяви.

Ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області від 29 вересня 2009 року строк на апеляційне оскарження ухвали суду апелянту був поновлений.

    В апеляційній скарзі ЗАТ КБ “ПриватБанк” просить ухвалу суду скасувати і передати питання про видачу судового наказу до суду першої інстанції, посилаючись на порушення суддею норм матеріального та процесуального права.

    Заслухавши доповідача, розглянувши матеріали справи і доводи, викладені в апеляційній скарзі, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

    Відмовляючи у прийнятті заяви про видачу судового наказу, суддя виходив з того, що із заяви і поданих документів вбачається спір про право, оскільки строк дії кредитного договору на момент звернення заявника до суду не збіг і заявником не ставиться питання про розірвання цього договору.

Проте такий висновок є помилковим і не відповідає вимогам чинного цивільно-процесуального законодавства.

Як вбачається із матеріалів справи, між ЗАТ КБ “ПриватБанк” (заявником) та ОСОБА_2 (боржником) був укладений кредитний договір, згідно якого заявник надав боржнику кредит у сумі 4303 , 98 грн. зі сплатою відсотків за його користування у розмірі 12 % на рік на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим терміном повернення 16.09.2009 року.

__________________________________________________________________________________

Головуючий у першій інстанції: Ільченко Н.А.                         Справа № 22 ц- 4729/09

    Доповідач: Сегеда С.М.                                 Категорія: ЦП: 27                  

 

    Відповідно до умов договору, боржник повинен був надавати Банку щомісячний платіж, який складається з нарахованих до сплати відсотків, частки заборгованості за кредитом, комісії та інших витрат.

Згідно з вимогами ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України.

Згідно ч. 2 ст. 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов’язок позичальника повернути позику частинами (з ростроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до ст. 1048 ЦК України.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання (п.1 ст. 549 ЦК України).

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ч.З ст. 549 ЦК України).

У відповідності з ч. 1 ст. 95 ЦПК України судовий наказ є особливою формою судового рішення про стягнення з боржника грошових коштів або витребування майна за заявою особи, якій належить право такої вимоги.

За правилами п. 1 ч. 1 ст. 96 ЦПК України, умовою видачі судового наказу є вимога, яка грунтується на правочині, вчиненому у письмовій формі.

Колегією суддів встановлено, що заява ЗАТ КБ “ПриватБанк” про видачу судового наказу містить всі необхідні умови, встановлені законом, а саме:

- вимоги про стягнення з боржника кредитної заборгованості (грошових коштів);

- вимоги про стягнення заборгованості по процентам за користування кредитом;

- вимоги про стягнення заборгованості по комісії за користування кредитом;

- вимоги про сплату пені та штрафних санкцій.

Таким   чином, заява про видачу судового наказу ґрунтується на підставі кредитного договору, тобто правочині, вчиненому у письмовій формі.

Підставою, яка породила право заявника звертатись до суду про стягнення з боржника всієї суми кредиту з нарахуванням пені та штрафних санкцій, є несвоєчасне виконання боржником зобов'язання, передбаченого  кредитним договором.

Договір, який уклали сторони, є дійсним, не оспорений сторонами, а тому слід виходити із того, що внутрішня воля сторін відповідала їх волевиявленню.

Тому безспірні вимоги з договору, до яких додані документи про належне обчислення заборгованості за кредитом, процентів, комісійних  за його користування, пені та штрафних санкцій можуть бути розглянуті в наказному провадженні.

    Враховуючи, що із заяви і поданих документів не вбачається спір про право, правильність   обчислення   банком   суми   пені   та штрафів судом або боржником  не спростована, передбачених законом підстав для відмови у прийнятті заяви про видачу судового наказу у суду не було.

    Керуючись ст. 304, п. 4 ч. 2 ст. 307, п. З ч. 1 ст. 312, ст.ст. 313, 314, 315, 319 ЦПК України, колегія суддів

          ухвалила:

Апеляційну скаргу закритого акціонерного товариства комерційного банку “ПриватБанк” задовольнити.

 Ухвалу Приморського районного суду м. Одеси від 20 липня 2009 року про відмову у прийнятті заяви про видачу судового наказу скасувати, справу направити до суду першої інстанції для розгляду в порядку ст.102 ЦПК України.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з моменту проголошення.

     

Судді апеляційного суду Одеської області:     \підпис     С.М. Сегеда

                                \підпис     Л.Є. Виноградова  

                                \підпис     С.П. Гайворонський

    Вірність копії посвідчую, суддя                     Сегеда С.М.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація