Справа №22 -1955/|10 Головуючий у 1 інстанції Рачкелюк Ю.В. Категорія 19,27 Доповідач Кривохижа В. І.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2010 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах
апеляційного суду Кіровоградської області в складі:
Головуючої: Кривохижі В.І.
Суддів: Голованя А.М.
Черниш Т.В. при секретарі Дімановій Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за апеляційною скаргою ВАТ «Державний ощадний банк України» на рішення Новгородківського районного суду від 18 березня 2010 року, -
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2010 року відкрите акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» звернулось в суд з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості по кредитному договору.
Позивач зазначав, що 20 березня 2007 року між ним та відповідачем ОСОБА_2 було укладено кредитний договір №98, за умовами якого відповідачу на споживчі цілі було надано кредит в сумі 5 000 грн. під поруку платоспроможних осіб з відсотковою ставкою у розмірі 20 % річних та терміном остаточного погашення кредиту 20 березня 2010 року, а відповідач зобов»язувався повернути отриманий кредит, сплатити відсотки за користування коштами і виконати свої зобов»язання згідно з даним договором у повному обсязі.
Згідно умов договору відповідач ОСОБА_2 зобов»язувався повернути кредит у сумі 5 000 грн., здійснюючи погашення кредиту та сплату відсотків за користування кредитом щомісячно до 20 числа місяця наступного за звітним, шляхом внесення готівки в розмірі 138 грн.89 коп. до каси банку або шляхом безготівкових перерахувань.
Відповідачі ОСОБА_3. та ОСОБА_4 відповідно до умов договорів поруки від 20 березня 2007 року №195, №196 зобов»язувалися перед позивачем нести солідарну відповідальність за виконання повністю взятих на себе зобов»язань відповідачем ОСОБА_2
Оскільки відповідач ОСОБА_2 умови кредитного договору не виконав, внаслідок чого станом на 1 січня 2010 року виникла заборгованість, позивач і просив стягнути її солідарно з відповідачів у сумі 5 318 грн.59 коп.: 3 866 грн.11 коп. - основний борг; 298 грн.04 коп. - заборгованість по пені; 1 154 грн. 44 коп. - заборгованість по відсотках.
Рішенням Новгородківського районного суду від 18 березня 2010 року позов задоволений частково.
Суд дійшов висновку, що відповідач ОСОБА_2 не виконав взяті на себе договірні зобов»язання, стягнувши з нього заборгованість по кредитному договору в сумі 5 318 грн. 59 коп. та відмовивши в частині солідарного стягнення боргу з відповідачів ОСОБА_3. та ОСОБА_4 у зв»язку з пред»явленням до них вимог кредитором з порушенням п.4.2 договорів поруки.
В апеляційній скарзі ставиться питання про скасування рішення суду з ухваленням нового про задоволення позовних вимог через порушення судом норм матеріального і процесуального права. Зазначається, зокрема, що згідно п.4.2 договорів поруки порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання зобов»язання по кредитному договору від 20 березня 2007 року не пред»явить вимоги до поручителя. Відповідно до кредитного договору моментом закінчення терміну, на який було надано кредит, є 15 березня 2010 року, що і є строком настання виконання зобов»язання. Але у відповідності до п.8.1 договору він продовжує діяти до повного виконання сторонами взятих на себе зобов»язань.
Заслухавши доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що рішення суду підлягає скасуванню з таких підстав.
Судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що 20 березня 2007 року між позивачем та відповідачем ОСОБА_2 було укладено кредитний договір, згідно якого останньому було надано кредит в сумі 5 000 грн. на споживчі цілі під поруку платоспроможних осіб з терміном остаточного погашення 20 березня 2010 року та відсотковою ставкою у розмірі 20 % річних. В забезпечення виконання зобов»язань по кредитному договору відповідачі ОСОБА_3. та ОСОБА_4 взяли на себе зобов»язання солідарно відповідати перед кредитором по зобов»язаннях боржника ОСОБА_2
Також встановлено, що відповідач ОСОБА_2 зобов»язувався погашати заборгованість за кредитом рівними частками в сумі 138 грн. 89 коп. щомісячно до 20 числа кожного місяця, своєчасно повернути кошти та сплатити відсотки за користування кредитом, проте не виконав умови договору, внаслідок чого станом на 1 січня 2010 року виникла заборгованість в сумі 5 318 грн. 59 коп.
Задовольняючи частково позовні вимоги та відмовляючи у солідарному стягненні боргу з поручителів, суд виходив з того, що вимоги до них пред»явлені з порушенням п.4.2 договорів поруки, якими передбачено припинення договорів поруки, якщо протягом шести місяців від дня настання строку виконання зобов»язання по кредитному договору кредитор не пред»явить вимоги до поручителів.
При цьому суд посилався на те, що останній платіж за кредитним договором здійснено 3 липня 2008 року, а відповідачів ОСОБА_3. та ОСОБА_4, які є поручителями, банк повідомив про неналежне виконання зобов»язання боржником лише 10 грудня 2009 року, тобто по закінченню шести місяців від дня настання строку виконання зобов»язання.
Проте, з такими висновками суду не можна погодитися.
Згідно ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов»язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов»язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ст.553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов»язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов»язання боржником.
Статтею 554 ЦК України передбачено, що у разі порушення боржником зобов»язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Пунктами 4.2 договорів поруки від 20 березня 2007 року, укладеними між позивачем та відповідачами ОСОБА_3. та ОСОБА_4, передбачено, що порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання зобов»язань по кредитному договору №98 від 20 березня 2007 року не пред»явить вимоги до поручителя.
Цими ж договорами поруки визначено, що строк виконання зобов»язання - встановлений кредитним договором строк, до закінчення якого боржник зобов»язаний в порядку, визначеному кредитним договором, здійснити ті чи інші виплати на користь кредитора (а.с.9-12).
Відповідно ж до п.1.6.1.1 кредитного договору №98 від 20 березня 2007 року моментом закінчення терміну, на який було надано кредит, є 15 березня 2010 року включно (а.с.7-8 ).
Таким чином, строк виконання зобов»язання по зазначеному кредитному договору настав 15 березня 2010 року, а тому поручителі, як і боржник, повинні солідарно відповідати по зобов»язаннях за кредитним договором.
Наведене свідчить про те, що у суду першої інстанції не було передбачених законом підстав для відмови у солідарному стягненні заборгованості по кредитному договору.
Враховуючи, що суд фактичні обставини справи з»ясував, але його висновки не відповідають цим обставинам, неправильно застосовані норми матеріального права, колегія суддів вважає можливим відповідно до ст.309 ЦПК України скасувати рішення і ухвалити нове про солідарне стягнення заборгованості з відповідачів на користь позивача.
Відповідно до ст.88 ЦПК України стягненню з відповідачів підлягають понесені позивачем витрати по оплаті судового збору та на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи: по 26 грн. 60 коп. та по 80 грн. з кожного.
На підставі викладеного керуючись ст.ст.509, 526, 553, 554, 610, 1054 ЦК України, колегія суддів,-
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» задовольнити.
Рішення Новгородківського районного суду Кіровоградської області від 18 березня 2010 року скасувати.
Позовну заяву відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості по кредитному договору задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» заборгованість по кредитному договору у сумі 5 318 грн. 59 коп. та з кожного: по 26 грн. 60 коп. понесених судових витрат та по 80 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуюча:
Судді: