БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
07540, Київська область, м. Березань, вул.. Леніна, 129
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
« 18 » серпня 2009року місто Березань №2-а-60
Березанський міський суд Київської області в складі:
головуючого судді Кірєєв Р.В.
при секретарі Котенко Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Березань адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України у м. Березань Київської області
про зобов»язання відповідача вчинити певні дії
за участі представників сторін
від позивача: ОСОБА_1
від відповідача: Романенко Н.В.
Положення статей 27,49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України сторонам роз»яснені.
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 18 серпня 2009року проголошено вступну та резолютивну частину постанови, про час виготовлення повного тексту постанови сторони повідомлені.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач, ОСОБА_1.) звернулась до Березанського міського суду Київської області з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Березань Київської області (далі по тексту – відповідач, УПФУ в м. Березань) про визнання дій управління Пенсійного фонду України в м. Березань щодо нарахування їй пенсії як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи в значно меншому розмірі, ніж це передбачено Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов»язання УПФУ у м. Березань провести перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка повинна становити вісім мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю в розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком; зобов»язання УПФУ у м. Березань провести перерахунок доплати відповідно до статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка повинна бути встановлена в розмірі однієї мінімальної заробітної плати; стягнення суми пенсії за 2008рік та за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень 2009року.
Позовні вимоги ОСОБА_1 неодноразово уточнювались та були викладені в редакції, згідно якої позивач просив суд зобов»язати УПФУ у м. Березань Київської області здійснити перерахунок та виплату основної пенсії та додаткової пенсії ОСОБА_1 як особі, віднесеній до категорії 1, інваліда ІІ групи, потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, визначеної відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та ст.. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та провести відповідні виплати з 22 травня 2008року по день проголошення постанови у даній справі.
В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що вона отримує пенсію в розмірі, значно меншому , ніж це передбачено ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач зазначає, що згідно вимог ст.. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1, для інвалідів ІІ групи у всіх випадках не можу бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком, а згідно положень статті 50 вказаного закону додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячно у розмірах – інвалідам 2 групи – 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Окрім того, в позовній заяві ОСОБА_1 посилається на положення п. 4 постанови Кабінету Міністрів України №523 від 30 травня 1997року «Про затвердження нового порядку обчислення пенсії по інвалідності, яка настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії в зв»язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи» з подальшими змінами та додатками передбачено, що у всіх випадках розмір пенсії для інвалідів, у відношенні яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою не можу бути нижчим восьми мінімальних пенсій за віком по 2 –ій групі інвалідності.
Позивач зверталась до УПФУ у м. Березань з заявою про перерахунок пенсії, на яку отримала відповідь про те, що розмір мінімальної пенсії за віком визначався постановами Кабінету Міністрів України, в яких зазначались обмеження щодо їх застосування при призначенні певних видів виплат.
Відповідач проти позову заперечив, вказавши, що розмір мінімальної пенсії за віком визначався постановами Кабінету Міністрів України, в яких зазначались обмеження щодо їх застосування при визначенні певних видів виплат.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №1 від 3 січня 2002року встановлено, що розрахунок пенсії згідно положень частини 4 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» проводиться виходячи з розрахункової величини 19, 91грн. Постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2004року №894 з 1 вересня 2004року величина 19,91грн. була збільшена на 12% до 22,30грн.
На думку відповідача, мінімальний розмір пенсії за віком на рівні прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановлюється відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», який застосовується виключно для встановлення розміру пенсій, визначених цим Законом (згідно ч. 3 ст. 28 Закону), тобто положення названої статті не поширюються на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідач стверджує, що додаткова пенсія позивачу перераховувалась та змінювалась відповідно до постанов Кабінету Міністрів України, а з 1 січня 2008року за Законом України «Про Державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» розрахунок додаткової пенсії встановлено у відсотках до прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, що втратили працездатність.
Представник відповідача засвідчив, що УПФУ у м. Березань є розпорядником коштів Державного бюджету України щодо виплати пенсії позивачу.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Березанський міський суд Київської області, -
В С Т А Н О В И В:
Судом, на підставі дослідження в судовому засіданні оригіналів документів, копії яких містяться в матеріалах справи та пенсійної справи позивача, встановлено, що позивач є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи та віднесена до першої категорії як особа, учасником ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та інвалідом ІІ групи, захворювання якої пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до положень статті 50 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі по тексту – Закон України № 796-XII, у редакції Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, відповідно до положень якого відповідач нараховував пенсію позивачу з 2008року ) о собам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах для інвалідів ІІ групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до положень статті 54 Закону України № 796-XII (у редакції Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI) у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по II групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до положень статті 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 592 гривні, з 1 квітня - 605 гривень, з 1 липня - 607 гривень, з 1 жовтня - 626 гривень та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років: з 1 січня - 526 гривень, з 1 квітня - 538 гривень, з 1 липня - 540 гривень, з 1 жовтня - 557 гривень; дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 663 гривні, з 1 квітня - 678 гривень, з 1 липня - 680 гривень, з 1 жовтня - 701 гривня; працездатних осіб: з 1 січня - 633 гривні, з 1 квітня - 647 гривень, з 1 липня - 649 гривень, з 1 жовтня - 669 гривень; осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.
Статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» визначено, що у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року. Розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Згідно довідки УПФУ у м. Березань про розмір пенсії, отриманої позивачем(а.с.10), ОСОБА_1 у січні 2008року отримала пенсію – 1 451грн. 43к.; лютому 2008р. – 1 868грн. 23к.; березні 2008р. – 1 868грн. 23к.; квітні 2008р. – 1 874грн. 83к.; травні - червні 2008р. – 1 874грн. 83к.; липні – вересні 2008р. – 1 875грн43к.; жовтні 2008р. – лютому 2009р. – 1 885грн. 03к.; березні – червні 2009р. – 1 892грн. 53к.
З матеріалів справи вбачається, що з 1 січня 2008року УПФУ у м. Березань позивачу нараховувалась та виплачувалась пенсія відповідно до положень Закону України Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», згідно постанов Кабінету Міністрів України №1 від 3 січня 2002року, №831 від 26 липня 1996року, №654 від 16 липня 2008року .
Між тим, Положення пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» зазначено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод (абз.1 п.19).
Відповідно до положень Конституції України, найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (ст.3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).
Таким чином, проведення відповідачем розрахунку пенсії позивачу згідно положень Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі по тексту – Закон № 796-XII) у редакції Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, після визнання положень вказаної редакції неконституційними та постанов Кабінету Міністрів України є безпідставним і таким, що звужує обсяг передбачених законом прав позивача.
Відповідно до частини четвертої статті 54 Закону № 796-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв’язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів II групи, щодо яких установлено зв’язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі статтею 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, зокрема інвалідам II групи - у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статтею 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-ІV) встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (вказана правова позиція ґрунтується на висновках, викладених у постановах ВСУ, зокрема, від 11 листопада 2008 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області про перерахунок пенсій).
Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, Закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.
Виходячи з положень статті 152 Конституції України положення Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тобто з 22 травня 2008 року.
Відповідно до положень статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії провадиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, враховуючи положення ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», розмір пенсії позивача мав становити не менше ніж :
з 22 травня 2008року - 3 848грн. (481 грн. х 8) + 360грн.70к.=4 208грн. 70к.;
з 1 липня - 3 856грн (482 грн. х 8) + 361грн. 50к. = 4 217грн. 50к.;
з 1 жовтня – 3 984грн. (498 грн. х 8) + 373грн. 50к.= 4 357грн. 50к.
Вказаний розмір пенсії позивача вказано без урахування підвищення пенсії та інших доплат, на які має право позивач.
Заява УПФУ у м. Березань про застосування до спірних правовідносин положень статті 99 КАС України задоволенню не підлягає, оскільки в даному випадку, починаючи з 22 травня 2008р. позивач отримував пенсію в розмірі меншому, ніж належить, виходячи з розрахунку пенсії, здійсненого органом Пенсійного фонду, а згідно положень статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу, як особі, віднесеній до категорії 1, інваліда II групи, щодо якого установлено зв’язок із Чорнобильською катастрофою виходячи з восьми мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком виходячи із розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати з 22 травня 2008року.
Від позовних вимог в частині стягнення сум пенсій за 2008рік та за січень , лютий, березень, квітень, травень, червень 2009року та зобов»язання УПФУ у м. Березань провести перерахунок доплати відповідно до ст.. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач відмовилась.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Березань Київської області про зобов»язання вчинити певні дії – задовольнити.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України у м. Березань Київської області здійснити перерахунок та виплату основної пенсії ОСОБА_1 як особі, віднесеній до категорії 1, інваліда ІІ групи, потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, визначеної відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та провести відповідні виплати з 22 травня 2008року по день проголошення постанови у даній справі.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України у м. Березань Київської області здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії ОСОБА_1 як особі, віднесеній до категорії 1, інваліда ІІ групи, потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, визначеної відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та ст.. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та провести відповідні виплати з 22 травня 2008року по день проголошення постанови у даній справі.
Судові витрати по справі віднести за рахунок Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя /підпис/ Р.В. Кірєєв
Постанова виготовлена та підписана у повному обсязі « 25 » серпня 2009року.
Згідно з оригіналом,
Суддя
Березанського міського суду Р.В. Кірєєв
Київської області