Судове рішення #9428029

             

БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                                                               07540, Київська область, м. Березань, вул.. Леніна, 129

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И


 « 28 » грудня 2009року місто Березань №2-а-67


Березанський міський суд Київської області в складі:

головуючого судді                 Кірєєв Р.В.

при секретарі                     Котенко Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Березань адміністративну справу


за позовом ОСОБА_1                        

до Управління Пенсійного фонду України у м. Березань Київської області

За участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Головного управління Державного казначейства України у Київській області

про визнання протиправною бездіяльності УПФУ у м. Березань та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії

за участі представників сторін

від позивача: ОСОБА_1

від відповідача не з»явились, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином

від третьої особи Роздобудько В.І.


Положення статей 27,49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України сторонам роз»яснені.

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 28 грудня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

В С Т А Н О В И В:

    ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Березанського міського суду Київської області з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Березань Київської області (далі по тексту – відповідач, УПФУ в м. Березань) та Кабінету Міністрів України про визнання протиправною бездіяльності відповідачів та зобов»язання УПФУ в м. Березань та Кабінету Міністрів України здійснити перерахування підвищеної пенсії та забезпечити її виплату відповідно до рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року №6-рп/2007.

    Ухвалою Березанського міського суду Київської області від 16 грудня 2009року закрите провадження у справі щодо позовних вимог ОСОБА_1. до Кабінету Міністрів України про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання Кабінету Міністрів України здійснити перерахування підвищеної пенсії та забезпечити її виплату відповідно до рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007року №6-рп/2007.

    Ухвалою Березанського міського суду Київської області від 16 грудня 2009року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено Головне управління державного казначейства України в Київській області.

ОСОБА_1 просить суд (позивач в судовому засіданні уточнив позовні вимоги) визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у м. Березань Київської області та зобов»язати відповідача здійснити перерахунок пенсії як дитині війни з урахуванням підвищення на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 2002року по час вирішення спору судом.

Представник третьої особи звернувся до суду із заявою, в якій просить суд застосувати до спірних правовідносин положення статей 99-100КАС України.

    В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що він, як дитина війни, відповідно до положень статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на одержання підвищеної пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії – на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

    Позивач стверджує, що відповідач, в порушення положень Конституції та Законів України, не проводить перерахунок підвищеної пенсії відповідно до рішення Конституційного суду України від 9 липня 2007року №6-рп/2007.

    Відповідач проти позову заперечив, вказавши, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений статтею 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом (а.с. 60).

    На думку відповідача, для стягнення підвищеної пенсії в даному випадку відсутні правові підстави.

    Окрім того, відповідач посилається в обґрунтування заперечень на позов ОСОБА_1 на відсутність механізму вирахування мінімальної пенсії за віком , на 30 % якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (а.с. 61).

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін,  всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Березанський міський суд Київської області приходить до висновку про те, що позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

    Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , 1938року народження, в силу положень статті 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (далі по тексту – Закон), є дитиною війни та має право на отримання державної соціальної підтримки і пільг дітям війни, передбачених вказаним Законом (а.с. 9).

    Законом України «Про соціальний захист дітей війни» встановлено правовий статус дітей війни, визначено основи їх соціального захисту та гарантовано їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.

Відповідно до положень статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (у відповідній редакції) дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

У Законі України «Про соціальний захист дітей війни» визначено, що  державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Судом, на підставі пояснень представників сторін та згідно наданого відповідачем розрахунку пенсії позивача (а.с. 96) встановлено, що з 1 січня 2006року по 31 грудня 2006року та з 1 січня 2007року по 31 грудня 2007року позивачу надбавка, передбачена ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не виплачувалась відповідно до положень Законів України «Про Державний бюджет України на 2006рік» та «Про Державний бюджет України на 2007рік». З 1 січня 2008року та по день вирішення спору підвищення розміру пенсії позивачу проводилось УПФУ у м. Березань відповідно до змін, внесених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008рік».

Статтею 110 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», запроваджуються з 01 січня 2006 року, а статтею 6 - протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Радою України з питань бюджету.

Протягом 2006 року урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Конституційним Судом України положення статті 110 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» до даного часу не визнані неконституційними, і тому вимоги позивача щодо визнання неправомірними дій відповідача у перерахунку пенсійного забезпечення за 20006 рік є такими що не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим законом, на 2007 рік зупинено, зокрема, дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Проте, 09 липня 2007 року Конституційним Судом України визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Відзначено, що положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» не можуть скасовуватися чи змінюватися обсяги прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.

Пунктом 41 розділу ІІ Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» текст статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладено в наступній редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів».

Статтею 7 Закону передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Положення пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними),  згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008  у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1 - 4, 6 - 22, 24 - 100 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України, Закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.  Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.

Відповідно до положень ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків - 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум», а також Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», що набрав чинності з 1 січня 2007 року, був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 387 гривень, з 1 жовтня - 395 гривень.

Зазначена стаття Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» була змінена Законом України від 15 березня 2007 року та існує у новій редакції з 28 березня 2007 року, якою прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність, визначений з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень. При цьому, зазначена стаття доповнена абзацом, яким передбачено встановити, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно 410 грн. 06 коп.; 415 грн. 11 коп.

Відповідно до положень статті 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 592 гривні, з 1 квітня - 605 гривень, з 1 липня - 607 гривень, з 1 жовтня - 626 гривень та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років: з 1 січня - 526 гривень, з 1 квітня - 538 гривень, з 1 липня - 540 гривень, з 1 жовтня - 557 гривень; дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня - 663 гривні, з 1 квітня - 678 гривень, з 1 липня - 680 гривень, з 1 жовтня - 701 гривня; працездатних осіб: з 1 січня - 633 гривні, з 1 квітня - 647 гривень, з 1 липня - 649 гривень, з 1 жовтня - 669 гривень; осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.  

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» зазначено, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод (абз.1 п.19).

Таким чином, проведення відповідачем розрахунку пенсії позивачу згідно положень Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у редакції Закону України  від 28.12.2007 р. N 107-VI, після визнання положень вказаної редакції неконституційними є безпідставним і таким, що звужує обсяг передбачених законом прав позивача.

З позовом до суду ОСОБА_1. звернувся 23 січня 2008року, а тому, з урахуванням положень статей 99, 100 КАС України, позовні вимоги ОСОБА_1. підлягають частковому задоволенню, суд визнає протиправною бездіяльність УПФУ у м. Березань Київської області та зобов»язує відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача   як дитині війни з урахуванням підвищення на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та провести відповідні виплати за період з 9 липня 2007 по 31 грудня 2007року та з 22 травня 2008року по 28 грудня 2009року.

    В задоволенні позову ОСОБА_1 в іншій частині має бути відмовлено з урахуванням обставин, вказаних вище, а також положень ст..ст. 99, 100КАС України, із врахуванням того, що згідно прикінцевих положень Закону України «Про соціальний захист дітей війни» цей закон набирає чинності з 1 січня 2006року.

Керуючись ст. ст. 11, 94, 99-100,  160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

    Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Березань Київської області за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Головного управління Державного казначейства України у Київській області задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у м. Березань Київської області та зобов»язати Управління Пенсійного фонду України у м. Березань Київської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, як дитині війни з урахуванням підвищення на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та провести відповідні виплати за період з 9 липня 2007 по 31 грудня 2007року та з 22 травня 2008року по 28 грудня 2009року.

    В задоволенні позову ОСОБА_1 в іншій частині – відмовити.

Судові витрати по справі віднести за рахунок Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя

Березанського міського суду             /підпис/              Радою        

Київської області

згідно з оригіналом,

Суддя

Березанського міського суду                              Радою        

Київської області

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація