Судове рішення #9428165

             

БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                                                               07540, Київська область, м. Березань, вул.. Леніна, 129

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И


« 23 » листопада 2009року місто Березань №2-а-79


Березанський міський суд Київської області в складі:

головуючого судді                 Кірєєв Р.В.

при секретарі                     Котенко Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Березань адміністративну справу


за позовом ОСОБА_1

до Контрольно – ревізійного управління в Київській області

Заступника начальника Контрольно – ревізійного управління в Київській області Мисюк Олександра Васильовича

про визнання протиправною та скасування постанови від 29.07.2009р. серії ДКРС №040954

за участі представників сторін

від позивача ОСОБА_3

від відповідача Шпортило Я.І.


Положення статей 27,49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України сторонам роз»яснені.

Розгляд справи неодноразово відкладався у зв»язку з уточненням позовних вимог, неявкою представників сторін, за клопотанням сторін.

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 23 листопада 2009 року проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

    У серпні 2009року ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач, ОСОБА_1.) звернулась до Березанського міського суду Київської області з позовом до Контрольно – ревізійного управління в Київській області (далі по тексту – відповідач, КРУ в Київській області) про визнання протиправною та скасування постанови від 29 липня 2009року серії ДКРС №040954 по справі про адміністративне правопорушення, закриття провадження у справі.

    Ухвалою Березанського міського суду Київської області від 6 жовтня 2009року, за клопотанням позивача, до участі у справі в якості другого відповідача залучено заступника начальника Контрольно – ревізійного управління в Київській області Мисюк Олександра Васильовича.

    В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що згідно п. 4.8 постанови Національного банку України від 15 грудня 2004року №637, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005року за №40/10320 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» касир відповідно до законодавства України несе повну матеріальну відповідальність за збереження всіх прийнятих ним цінностей. На думку позивача, відповідальність касира за порушення касових операцій законодавством не передбачена.

    Окрім того, ОСОБА_1 посилається на те, КРУ в Київській області не мало права проводити перевірку діяльності комунального підприємства «Аптека №64».

    КРУ в Київській області подано заперечення на позов ОСОБА_1, в якому вказано, що Контрольно – ревізійним відділом в Баришівському районі і м. Березань, на виконання п. 2.6 плану контрольно – ревізійної роботи на 2 квартал 2009року, з 21 травня 2009року по 18 червня 2009року проведено планову ревізію фінансово – господарської діяльності комунального підприємства «Аптека №64» за 2006 – 2008роки та звітний період 2009року, якою встановлено, що при проведенні ревізії, суцільною перевіркою питання дотримання законодавства  при проведенні готівково – розрахункових операцій в національній валюті за період 01 січня 2007 року – 1 травня 2009років встановлено, що в порушення п.п. 4.2, 4.4, 7.9 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2004року, в касовій книзі допускаються виправлення, які не засвідчуються підписами відповідальних осіб, записи в касовій книзі не містять всіх реквізитів, що передбачені формою касової книги (підписи бухгалтера), в окремих касових ордерах відсутні підписи службових осіб.

    Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін,  всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Березанський міський суд Київської області, -

В С Т А Н О В И В:

    З 21 травня 2009року по 18 червня 2009року ревізійною групою контрольно – ревізійного відділу в Баришівському районі і м. Березань КРУ в Київській області, на виконання п. 2.6 Плану контрольно – ревізійної роботи Контрольно – ревізійного відділу в Баришівському районі і м. Березань на ІІ квартал 2009року та згідно направлень від 21 травня 2009року №56,57,58, проведено ревізію фінансово – господарської діяльності комунального підприємства «Аптека №64» за 2007 – 2008роки та звітний період 2009року, за результатами проведення якої складено акт ревізії фінансово – господарської діяльності комунального підприємства «Аптека №64» за 2007 – 2008роки та звітний період 2009року № 54 від 22 червня 2009року.

    Проведеною перевіркою встановлено, що в обревізованому періоді мають місце порушення п.п. 4.2 та 4.4 Положення №637, а саме: в касовій книзі допускаються виправлення, які не засвідчуються підписами відповідальних осіб, та записи в касовій книзі не містять всіх реквізитів, що передбачені формою касової книги (підписи бухгалтера), а також в порушення п. 7.9 Положення №637 в деяких видаткових ордерах відсутні підписи службових осіб. Перевіряючими встановлено, що порушення допущені з вини касира ОСОБА_1, яка є відповідальною за ведення касових операцій (а.с. 34).

    27 липня 2009року контрольно – ревізійним відділом в Баришівському районі і м. Березань складено протокол про адміністративне правопорушення №019935, в якому вказано, що в ході ревізії фінансово – господарської діяльності КП «Аптека №64» встановлено порушення правил ведення касових операцій за період з 1 січня 2007року по 1 травня 2009року та станом на момент ревізії, а саме: в касовій книзі допускаються  виправлення, які не засвідчуються підписами відповідальних осіб, записи в касових книгах не містять всіх реквізитів, що передбачені формою касової книги (підписи бухгалтера), в деяких випадаткових ордерах відсутні підписи службових осіб, що є порушенням п. 4.2, п. 4.4 , п. 7.9 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 15 грудня 2004року №637.

    29 липня 2009року КРУ в Київській області, на підставі розгляду матеріалів проведеної перевірки, прийнято постанову по справі про адміністративне правопорушення №040954, якою ОСОБА_1 визнано винною у порушенні правил ведення касових операцій, за що передбачена відповідальність згідно ст.. 164 – 2 ч. 1 КУпАП України, та накладено на ОСОБА_1 штраф у розмірі 136грн.

    Підставою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладення на неї штрафу став висновок контролюючого органу про те, що в ході проведення ревізії фінансово – господарської діяльності КП «Аптека №64» за 2007 – 2008роки та звітний період 2009року встановлено порушення правил ведення касових операцій, а саме: в касовій книзі допускаються виправлення, які не засвідчуються підписами відповідальних осіб, записи в касових книгах не містять всіх реквізитів, що передбачені формою касової книги (підписи бухгалтера),  в деяких касових ордерах відсутні підписи службових осіб, що є порушенням п. 4.2, п. 4.4, п. 7.9 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ від 15 грудня 2004року №637.

    Відповідно до вимог частини 1 статті 164-2 КУпАП   п риховування в обліку валютних та інших доходів, непродуктивних витрат і збитків, відсутність бухгалтерського обліку або ведення його з порушенням установленого порядку, внесення неправдивих даних до фінансової звітності, неподання фінансової звітності, несвоєчасне або неякісне проведення інвентарізацій грошових коштів і матеріальних цінностей , порушення правил ведення касових операцій , перешкоджання працівникам державної контрольно-ревізійної служби у проведенні ревізій та перевірок, невжиття заходів по відшкодуванню з винних осіб збитків від недостач, розтрат, крадіжок і безгосподарності тягнуть за собою накладення штрафу від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Пунктом 4.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку від 15 грудня 2004року N 637 зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за N 40/10320 (далі по тексту – Положення), встановлено, що усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі.  Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).Аркуші касової книги мають бути пронумеровані, прошнуровані та скріплені відбитком печатки підприємства (юридичної особи). Кількість аркушів у касовій книзі засвідчується підписами керівника і головного бухгалтера підприємства (юридичної особи). Записи в касовій книзі здійснюються у двох примірниках (через копіювальний папір) чорнилом темного кольору чорнильною або кульковою ручкою. Перші примірники, що є невідривною частиною аркуша касової книги - "Вкладні аркуші касової книги", залишаються в касовій книзі. Другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги - "Звіт касира", є документом, за яким касири звітують щодо руху грошей у касі. Перші і другі примірники мають однакові номери. Виправлення в касовій книзі, як правило, не допускаються. Якщо виправлення зроблені, то вони засвідчуються підписами касира, а також головного бухгалтера або особи, що його заміщує.

    Пунктом 4.4 Положення визначено, що підприємства за умови забезпечення належного зберігання касових документів можуть вести касову книгу в електронній формі за допомогою комп'ютерних засобів. Програмне забезпечення, за допомогою якого ведеться касова книга, має забезпечувати візуальне відображення і роздрукування кожної з двох частин аркуша касової книги ("Вкладний аркуш касової книги" та "Звіт касира"), які за формою і змістом мають відтворювати форму та зміст касової книги в паперовій формі.

Записи в касовій книзі здійснюються на підставі відповідної інформації з касових документів. Записи в касовій книзі мають робитися до початку наступного робочого дня (тобто із залишками на кінець попереднього дня), а також містити всі реквізити, що передбачені формою касової книги. Сторінки касової книги мають нумеруватися автоматично в порядку зростання з початку року. У разі роздрукування "Вкладного аркуша касової книги" у кінці місяця має автоматично роздруковуватися загальна кількість аркушів касової книги за цей місяць, а в разі роздрукування в кінці року - їх загальна кількість за рік. Після роздрукування "Вкладного аркуша касової книги" і "Звіту касира" касир зобов'язаний перевірити правильність складання цих документів, підписати їх і передати "Звіт касира" разом з відповідними касовими документами до бухгалтерії під підпис у "Вкладному аркуші касової книги". "Вкладний аркуш касової книги" протягом року зберігається касиром окремо за кожний місяць. Після закінчення календарного року (або залежно від потреби) "Вкладний аркуш касової книги" формується в підшивки в хронологічному порядку. Загальна кількість аркушів за рік засвідчується підписами керівника і головного бухгалтера підприємства - юридичної особи, а підшивки формуються в книгу, яка скріплюється відбитком печатки підприємства (юридичної особи). Після закінчення календарного року касова книга на електронних носіях має передаватися для зберігання відповідно до законодавства України.

Відповідно до вимог п. 7.9 Положення під час перевірки підприємств (підприємців) органами контролю, які діють згідно із законодавством України  з'ясовується правильність заповнення всіх реквізитів прибуткових і видаткових касових ордерів та видаткових відомостей (проставлення потрібних дат, номерів, сум, зазначення підстав для їх виписки, наявність підписів службових осіб і одержувачів коштів, відбитків печаток та штампів, підписів про отримання готівки, правильність оформлення депонованих сум тощо). За окремими видатковими відомостями можуть вибірково перераховуватися суми виплаченої готівки.

Під час розгляду даної справи судом витребувано у КРУ в Київській області пояснення та докази, які б засвідчували факт порушення позивачем вимог законодавства України щодо правил ведення касових операцій.

В обґрунтування заперечень проти позову ОСОБА_1 відповідачем подано копії аркушів касової книги КП «Аптека №64» за 30 квітня 2009року (а.с. 112 – копія), за 4 травня 2009року (копія – а.с. 113), за 8 квітня 2009року (копія – а.с. 114), за 10 квітня 2009року (копія – а.с. 115), за 17 квітня 2009року (копія – а.с. 116).

Оригінал вказаної касової книги КП «Аптека №64» оглянуто судом у судовому засіданні.

Згідно пояснень представника відповідача, підставою для висновку про порушення позивачем правил ведення касових операцій став висновок контролюючого органу, який ґрунтувався на дослідженні вказаних аркушів касової книги та акту перевірки.

При цьому виправлення в касовій книзі допущено за 30 квітня 2009року (копія – а.с. 112), а на інших аркушах касової книги відсутні підписи головного бухгалтера підприємства.

Як вже вказувалось вище, відповідно до вимог п. 4.2 Положення виправлення в касовій книзі, як правило, не допускаються. Якщо виправлення зроблені, то вони засвідчуються підписами касира, а також головного бухгалтера або особи, що його заміщує.

Між тим, як вбачається з матеріалів справи (копія – а.с. 112), у касовій книзі за 30 квітня 2009року касиром підприємства у графі «видаток» зроблені виправлення (рядок 10), які не засвідчені підписом касира та головного бухгалтера або особи, що його заміщує.

Виправлення в графі «разом за день» у касовій книзі за 30 квітня 2009року засвідчені тільки підписом касира та не засвідчені підписом головного бухгалтера або особи, що його заміщує.

За таких обставин, при розгляді даної справи знайшли своє підтвердження висновки контролюючого органу про те, що у касовій книзі КП «Аптека 64» за квітень 2009року робились виправлення, які не засвідчувались належним чином, як того вимагає п. 4.2 Положення.

    В обґрунтування заявленого позову ОСОБА_1 стверджує, що  згідно п. 4.8 постанови Національного банку України від 15 грудня 2004року №637, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005року за №40/10320 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» касир відповідно до законодавства України несе повну матеріальну відповідальність за збереження всіх прийнятих ним цінностей. На думку позивача, відповідальність касира за порушення касових операцій законодавством України не передбачена.

    Між тим, відповідно до вимог п. 4.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого 8 постанови Національного банку України від 15 грудня 2004року №637, контроль за правильним веденням касової книги покладається на головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.

    Як вбачається з матеріалів справи (а.с. 150), до обов»язків касира комунального підприємства «Аптека №64» віднесено, в тому числі, ведення касової книги, складення касової звітності.

    В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач також вказує на неправомірність проведення КРУ в Київській області перевірки на підприємстві, посилаючись при цьому на те, що комунальне підприємство «Аптека №64» фактично не є комунальним підприємством.

    Між тим, відповідно до вимог статті 2 Закону України «Про державну контрольно – ревізійну службу в Україні» г оловним  завданням  державної контрольно-ревізійної служби є здійснення  державного  фінансового  контролю  за  використанням і збереженням державних фінансових ресурсів,  необоротних та інших активів,  правильністю  визначення  потреби  в бюджетних коштах та взяття  зобов'язань,  ефективним  використанням  коштів і майна, станом і достовірністю  бухгалтерського  обліку  і  фінансової звітності в міністерствах та інших  органах  виконавчої  влади,  в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання  державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях , які отримують  (отримували  в періоді,  який перевіряється) кошти  з  бюджетів  усіх  рівнів  та державних  фондів   або  використовують (використовували у періоді, який  перевіряється)  державне  чи  комунальне   майно , виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій  щодо  усунення  виявлених  недоліків  і  порушень та запобігання їм у подальшому.

    Як вбачається з матеріалів справи (а.с. 69), комунальне підприємство «Аптека №64» зареєстроване в єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за організаційно – правовою формою «комунальне підприємство», форма власності – «комунальна власність».

    Згідно положень статуту комунального підприємства «Аптека №64» (копія – а.с. 70 – 75) майно аптеки є комунальною власністю  і закріплене  за підприємством, належить йому на праві повного господарського відання (п. 4.1 статуту); керівник аптеки приймається (призначається) власником майна – Березанською міською радою .

    Оскільки згідно статуту Комунального підприємства «Аптека№64» передбачено, що майно аптеки є комунальною власністю, суд приходить до висновку про необґрунтованість доводів позивача щодо відсутності правових підстав для прийняття спірної постанови по справі про адміністративне правопорушення з посиланням на не підконтрольність комунального підприємства «Аптека №64» органам Державної контрольно – ревізійної служби в Україні.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1

На підставі викладеного, керуючись ст..ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:


    В задоволенні позову ОСОБА_1 до Контрольно – ревізійного управління в Київській області та заступника начальника Контрольно – ревізійного управління в Київській області Мисюк Олександра Васильовича  про визнання протиправною та скасування постанови від 29.07.2009р. серії ДКРС №040954 – відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя

Березанського міського суду             /підпис/              Р.В. Кірєєв        

Київської області


Згідно з оригіналом,

Суддя

Березанського міського суду                              Р.В. Кірєєв        

Київської області

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація