- позивач: Довганюк Олександр Васильович
- відповідач: Манжело Надія Іванівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 134/536/21
2/134/172/2021
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
19 травня 2021 року смт. Крижопіль
Крижопільський районний суд Вінницької області
в складі:
головуючої судді Кантонистої О.О.
за участю: секретаря судового засідання Коваль Т.А.
представника позивача - адвоката Глушкова І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Крижопіль Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,
встановив:
25 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Голубече Крижопільського району померла його мати ОСОБА_3 . Раніше, ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Голубече Крижопільського району померла його баба по материнській лінії ОСОБА_4 , яка перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Голубече Крижопільського району. Спадщину після смерті ОСОБА_5 прийняла його дочка ОСОБА_2 , яка оформила свої спадкові права на належні спадкодавцю грошові вклади.
Однак, ОСОБА_4 , як дружина, також є спадкоємицею першої черги після смерті ОСОБА_5 та прийняла спадщину, до складу якої увійшло належне спадкодавцю право на земельну частку (пай) на території Голубецької сільської ради Крижопільського району розміром 1,90 в умовних кадастрових гектарах. Правовстановлюючий документ на дане спадкове майно, а саме сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, було видано 09 січня 2002 року, тобто вже після смерті ОСОБА_5 . За життя ОСОБА_4 не встигла оформити свої спадкові права після смерті чоловіка ОСОБА_5 .
Після смерті матері ОСОБА_3 позивач прийняв спадщину та оформив свої спадкові права на належну їй земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Серед документів спадкодавця ОСОБА_3 знаходився оригінал сертифікату на земельну частку (пай), виданого на ім`я ОСОБА_5 , який вона отримала від своєї матері ОСОБА_4 , але за життя також не оформила своїх спадкових прав.
Враховуючи викладене, позивач просить встановити факт, що його баба ОСОБА_4 прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_5 а ОСОБА_3 в свою чергу прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_4 . Також просить визнати за ним в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 право на земельну частку (пай) на території Голубецької сільської ради Крижопільського району (на даний час Крижопільської селищної ради Тульчинського району Вінницької області) розміром 1,90 в умовних кадастрових гектарах, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, виданого на підставі рішення Крижопільської районної державної адміністрації Вінницької області від 17 грудня 2001 року № 218 на ім`я ОСОБА_5 .
Ухвалою судді від 15 квітня 2021 року позовна заява прийнята судом до розгляду та за клопотанням позивача в порядку підготовки справи до судового розгляду з Крижопільської державної нотаріальної контори витребувані докази, а саме належним чином завірені копії спадкових справ, на підтвердження викладених в позові обставин.
12 травня 2021 року підготовче провадження закрите та справу призначено до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача - адвокат Глушков І.П. підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Відповідачка направила до суду заяву, в якій просила розглянути справу без її участі та вказала, що позовні вимоги визнає.
Заслухавши пояснення представника позивача, показання свідків та дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до роз`яснень, даних в п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 року, відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.
Відповідно до ст. 524 ЦК УРСР (в редакції 1963 року) спадкування здійснюється за законом і за заповітом.
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 549 цього Кодексу спадкоємець визнається таким, що прийняв спадщину, якщо він протягом шести місяців з дня відкриття спадщини фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Голубече Крижопільського району помер ОСОБА_5 . На день своєї смерті він був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Крижопільською державною нотаріальною конторою 30 жовтня 2012 року до майна померлого ОСОБА_5 за заявою дочки ОСОБА_2 заведено спадкову справу № 354/2012. В той же день на ім'я ОСОБА_2 державним нотаріусом видано свідоцтво про право на спадщину за законом на належні померлому грошові вклади.
Судом також встановлено, що 09 січня 2002 року Крижопільська районна державна адміністрація, вже після смерті ОСОБА_5 , на підставі рішення № 218 від 17 грудня 2001 року видала на його ім`я сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, згідно якого належна ОСОБА_5 земельна частка (пай) в СВАТ «Обрій» Крижопільського району Вінницької області визначена в розмірі 1,90 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
Оригінал вказаного сертифікату отримала дружина ОСОБА_5 - ОСОБА_4 , яка у встановленому законом порядку прийняла спадщину, фактично вступивши в управління спадковим майном, однак за життя не встигла оформити свої спадкові права, оскільки померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на належне їй за життя право на земельну частку (пай) розміром 1,90 в умовних кадастрових гектарах, розташовану на території Голубецької сільської ради Крижопільського району, яку відповідно до ст. 529 ЦК України в редакції 1963 року, вона фактично прийняла після смерті чоловіка ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 , але юридично її не оформила.
Зазначені обставини підтверджуються: свідоцтвом про смерть ОСОБА_5 , довідкою виконавчого комітету Голубецької сільської ради Крижопільського району від 12 червня 2012 року № 558 про склад сім`ї ОСОБА_5 на день смерті, свідоцтвом про смерть ОСОБА_4 , свідоцтвом про одруження ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , свідоцтвом про право на спадщину за законом, виданим державним нотаріусом Крижопільської державної нотаріальної контори на ім`я ОСОБА_2 30 жовтня 2012 року р.№ 1465, випискою з погосподарської книги № 3 за 1967-1969 роки по Голубецькій сільській раді Крижопільського району від 02 березня 2021 року № 253, повідомленням Крижопільської державної нотаріальної контори від 30 квітня 2021 року № 39/01-16.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , кожна окремо, вказали, що знають сім`ю позивача, оскільки були сусідами його баби ОСОБА_4 , яка після смерті чоловіка ОСОБА_5 у зв`язку з похилим віком та станом здоров`я потребувала постійного догляду, який здійснювала її дочка ОСОБА_3 . Після смерті матері ОСОБА_3 фактично вступила в управління спадковим майном та продала хату, в якій проживала ОСОБА_4 .
Отже, ОСОБА_3 фактично прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до ст. 549 ЦК України в редакції 1963 року, оскільки фактично вступила в управління спадковим майном.
ОСОБА_3 , яка була матір`ю позивача ОСОБА_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої увійшла земельна ділянка площею 3,1097 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Голубецької сільської ради Крижопільського району. До майна померлої ОСОБА_3 заведено спадкову справу № 162/2017 від 20 липня 2017 року за заявою сина ОСОБА_1 , а 11 травня 2018 року на ім`я ОСОБА_1 державним нотаріусом видано свідоцтво про право на спадщину за законом на належну померлій земельну ділянку.
Дані обставини підтверджуються: свідоцтвом про смерть ОСОБА_3 , свідоцтвом про народження ОСОБА_3 та її свідоцтвом про одруження, з якого вбачається, що вона в зв`язку з одруженням змінила прізвище з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », свідоцтвом про народження позивача ОСОБА_1 , Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ВН № 109961 від 09 червня 2004 року, свідоцтвом про право на спадщину за законом, виданим державним нотаріусом Крижопільської державної нотаріальної контори на ім`я ОСОБА_1 11 травня 2018 року р.№ 359, витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 123616259 від 11 травня 2018 року, повідомленням Крижопільської державної нотаріальної контори від 30 квітня 2021 року № 39/01-16.
Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Частиною 1 статті 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають, зокрема, діти, а також чоловік (дружина) спадкодавця.
Згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
У відповідності чинного на час відкриття спадщини законодавства, спадкоємцем, що прийняв спадщину, вважається особа, яка постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, ця особа не заявила про відмову від спадщини, а також спадкоємцем, що прийняв спадщину, є особа, яка на час відкриття спадщини не проживала постійно із спадкодавцем, однак у шестимісячний строк з часу відкриття спадщини подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 3 ст. 1268, ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Отже, ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за законом першої черги після смерті матері ОСОБА_3 , який у встановленому законом порядку прийняв спадщину та оформив частину спадкового майна.
Відповідно до роз`яснень, даних у п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16 квітня 2004 року «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» з наступними змінами та доповненнями, член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Як вбачається з довідки (витягу) з технічної документації по паюванню земель КСП СВАТ «Обрій» с. Голубече, виданої відділом Держгеокадастру у Крижопільському районі від 16 лютого 2018 року, ОСОБА_5 належить право на земельну частку (пай) розміром 1,90 га умовних кадастрових гектарів, яке посвідчено сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, виданим на підставі рішення Крижопільської районної державної адміністрації від 17 грудня 2001 року № 218.
Оскільки право на земельну частку (пай) в СВАТ «Обрій» с. Голубече Крижопільського району в розмірі 1,90 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) ОСОБА_5 набув за життя, тому це право перейшло до його спадкоємиці за законом - дружини ОСОБА_4 , а після її смерті - до її спадкоємиці за законом - дочки ОСОБА_3 .
Відповідно до роз`яснень, даних в п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 року, за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Приватним нотаріусом Крижопільського районного нотаріального округу Питель М.С. позивачу ОСОБА_1 було повідомлено про відсутність можливості оформити право на земельну частку (пай) в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_3 через відсутність правовстановлюючого документу на спадкове майно.
З огляду на викладене, за ОСОБА_1 слід визнати в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка прийняла, але не оформила своїх спадкових прав після смерті матері ОСОБА_4 , яка в свою чергу прийняла, але не оформила своїх спадкових прав після смерті чоловіка ОСОБА_5 , право на земельну частку (пай) розміром 1,90 в умовних кадастрових гектарах на території Голубецької сільської ради Крижопільського району (на даний час Крижопільської селищної ради Тульчинського району Вінницької області), згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, виданого на підставі рішення Крижопільської районної державної адміністрації Вінницької області від 17 грудня 2001 року № 218 на ім`я ОСОБА_5 .
Керуючись ст. ст. 12, 13, 263-265 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , після смерті чоловіка ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , після смерті матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) на території Голубецької сільської ради Крижопільського району (на даний час Крижопільської селищної ради Тульчинського району Вінницької області) розміром 1,90 в умовних кадастрових гектарах, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3, виданого на підставі рішення Крижопільської районної державної адміністрації Вінницької області від 17 грудня 2001 року № 218 на ім`я ОСОБА_5 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідачка: ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Повний текст рішення складено 28 травня 2021 року.
Суддя:
- Номер: 2/134/172/2021
- Опис: встановлення факту прийняття спадщини та визнання права на спадщину за законом
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 134/536/21
- Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
- Суддя: Кантониста О.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.03.2021
- Дата етапу: 19.05.2021