Судове рішення #9446503

Справа № 2-а-249/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2010 року                                                                                                                 м. Київ

Солом’янський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді     Українця В.В.

при секретарі              Клімовських С.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України у          м. Києві, третя особа Головне управління МВС України у м. Києві Управління Фінансового Забезпечення Бухгалтерського Обліку зобов’язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

У січні 2010 року ОСОБА_1 звернувся в суд з зазначеним адміністративним позовом до ГУПФ України у м. Києві, третя особа ГУ МВС України у м. Києві Управління Фінансового Забезпечення Бухгалтерського Обліку.

Просив суд ухвалити рішення, яким зобов’язати ГУПФ України в м. Києві провести перерахунок раніше призначеної йому пенсії, починаючи з 01 січня 2008 року з урахуванням: щомісячної надбавки за виконання особливих завдань у розмірі 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років у відповідності до п. 5 Постанови КМ України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядковування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»; щомісячної премії у розмірі 33,3 % посадових окладів. Зобов’язати ГУПФ України в м. Києві провести виплату недорахованої йому суми пенсії, починаючи з 01 січня 2008 року.

Свої вимоги мотивує тим, що є пенсіонером МВС України, 29 грудня 2007 року був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ у відставку з посади професора кафедри кримінального права КНУВС.

З 30 грудня 2007 року йому була призначена пенсія в розмірі 90 % від загальної суми грошового забезпечення, яке складалось з посадового окладу – 100 %; окладу за військове звання – 100 %; процентна надбавка за вислугу років – 40 %; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у тому числі: особливі умови служби (ОВС) – 50 %; безперервна служба понад 25 років – 90 %; кандидат наук і доцент – 25 %; преміальні 33,3 %; надбавка по указу президента 100 %. Відповідач зробив перерахунок його пенсії з 01 січня 2008 року і такі складові пенсії як надбавка за особливо важливі завдання  та премія були призначені в розмірі 31 % та 15 %. Разом з тим, на момент його звільнення зазначені надбавки за особливі умови служби та виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 % та премія в розмірі 33 % вже були встановлені.

У судовому засіданні представник позивача збільшив розмір позовних вимог (а.с. 49-50) та просив зобов’язати ГУПФ України у м. Києві провести перерахунок та виплату раніше призначеної позивачу пенсії з 01 січня 2008 року з урахуванням щомісячної надбавки за виконання особливих завдань у розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечує, надала суду письмові заперечення (а.с. 33-34). Посилається на те, що п. 5 Постанови «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу» № 1294 від 07 листопада 2007 року надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань. Порядок та умови виплати такої надбавки визначаються залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань. Тобто, для встановлення надбавки у розмірі 50 % в даному випадку необхідно керуватися Положенням про відповідний структурний підрозділ, в якому проходив військову службу позивач, а також встановити якість та своєчасність виконання особливо важливих завдань позивачем. Органи Пенсійного фонду України виконують функції тільки призначення та перерахунку пенсій, а функція визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходить за межі їх компетенції.

Основним документом для обчислення розміру пенсії є грошовий атестат військовослужбовця, або довідка про розмір грошового забезпечення, яка надається саме уповноваженим на це структурним підрозділом.

Оскільки постановою КМ України № 1294 від 07 листопада 2007 року не встановлено чіткого розміру премії, то визначення розміру премії проводиться відповідно до абзацу 4 п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року затвердженого Постановою КМ України № 45 від 13 лютого 2008 року, якими визначено, що для перерахунку пенсії враховуються інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія – у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі звідки особа звільнилася на пенсію.

Представник третьої особи надала письмові заперечення проти позову (а.с. 35-38, 58-59). Зазначила, що позивачем також пропущений строк звернення з позовом до суду. Вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено та не оспорюється учасниками судового розгляду, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України у м. Києві та з 30 грудня 2007 року отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

До складу грошового забезпечення для обчислення пенсії було включено щомісячна надбавка за виконання особливих завдань в розмірі 50 % та преміальні в                         розмірі 33,3 % (а.с. 20).

Постановою КМ України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» № 1294 від 07 листопада 2007 року було затвердженого грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Наказом МВС України «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» № 499 від 31 грудня 2007 року було затверджено та введено в дію з 01 січня 2008 року в дію Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ.

12 червня 2008 року після надання уповноваженим структурним підрозділом МВС України – УФЗБО ГУ МВС України в м. Києві довідки нового грошового забезпечення для перерахунку пенсії, остання була позивачу перерахована. У новому розрахунку пенсії розмір надбавки за виконання особливих завдань визначений в розмірі 31 %; премія – в розмірі 15 % (а.с. 32).

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами та доповненнями) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 постанови КМ України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» встановлено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:

-   відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

-   щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

Таким чином, зазначеними нормами права визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб складається з основних видів (окладу за штатною посадою, окладу за військове або спеціальне звання та процентної надбавки за вислугу років) і додаткових, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби), а також премії.

При призначенні пенсії основні види грошового забезпечення враховуються в установленому розмірі за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, а додаткові види грошового забезпечення – середньомісячної їх суми за 24 або 60 календарних місяців.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

При звільненні позивача надбавка за виконання особливих завдань нараховувалась йому в розмірі 50 %; премія – в розмірі 33,3 %.

Вимога позивача про зобов’язання Головного управління пенсійного фонду України у м. Києві провести перерахунок та виплату раніше призначеної позивачу пенсії з 01 січня 2008 року з урахуванням щомісячної надбавки за виконання особливих завдань у більшому розмірі – 100 %, ніж призначено йому (50 %), не ґрунтується на вимогах закону.

Представник третьої особи зазначає, що строк звернення до суду позивачем пропущений.

Статтею 99 КАС України визначено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна зі сторін.

Представник позивача звернувся до суду з письмовим клопотанням про поновлення зазначеного строку (а.с. 51), посилається на те, що позивач звертався до відповідача з заявами про роз’яснення розмірів складових призначеної пенсії. Крім того, у червні 2009 року позивач звертався до Окружного адміністративного суду м. Києва (а.с. 52-53), але позовну заяву повернули в зв’язку зі змінами при розгляді зазначених справ.

За таких обставин, суд вважає, що строк звернення до адміністративного суду з позовом пропущений позивачем з поважних причин, а тому підлягає поновленню.

З огляду на наведене позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ звільнених з військової служби та деяких інших осіб», п. 7 постанови КМ України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», Постановою КМ України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» № 1294 від 07 листопада 2007 року, Наказом МВС України «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» № 499 від 31 грудня 2007 року , статтями 9, 11, 69-71, 86, 94, 97, 100, 102, 128, 158-163, 167 КАС України, суд, –

п о с т а н о в и в:

Позов ОСОБА_1 задовольнити часткового.

Зобов’язати Головне управління пенсійного фонду України у м. Києві перерахувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням надбавки за виконання особливих завдань у розмірі 50 % та премії в розмірі 33,3 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років з 01 січня 2008 року.

Зобов’язати Головне управління пенсійного фонду України у м. Києві виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію за виключенням виплат здійснених Головним управлінням пенсійного фонду України у м. Києві у 2008-2010 роках.

Стягнути з Головного управління пенсійного фонду України у м. Києві на користь ОСОБА_1 03 гривні 40 копійок судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду міста Києва через суд першої інстанції шляхом подання протягом десяти днів з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви протягом десяти днів з дня проголошення постанови або протягом двадцяти днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація