- заінтересована особа: Солотвинська селищна рада
- заявник: Рибчинський Андрій Богданович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
У Х В А Л А
про призначення судово-психіатричної експертизи
Справа №338/569/21
Провадження № 2-о/338/12/21
07 червня 2021 року селище Богородчани
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої - судді Рибки Л.Я.,
присяжних Михайлишин Н.С., Сікори М.В.,
з участю секретаря Полек Х.В.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - виконавчий комітет Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області як орган опіки та піклування, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою про визнання недієздатним його брата ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлення над ним опіки та призначення його ( ОСОБА_1 ) опікуном.
В судовому засіданні заявник та його представник вимоги заяви підтримали. Представник заявника заявила клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи, яке підтримав ОСОБА_1 .
Представник заінтересованої особи - виконавчого комітету Солотвинської селищної ради як органу опіки та піклування - в судове засідання не з`явився. Селищний голова направив на адресу суду заяву про розгляд справи без представника заінтересованої особи, заявлені вимоги визнає.
Заслухавши заявника та його представника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, висновками експертів.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про судову експертизу", судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 105 ЦПК України передбачено, що призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Як видно з копії довідки спеціалізованої психіатричної МСЕК серії АВ № 110 від 31 січня 2017 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є інвалідом, група інвалідності - друга, причина інвалідності - загальне захворювання, інвалідність встановлена довічно (а.с. 8).
Враховуючи викладене, з метою з`ясування обставин, які мають значення для правильного, всебічного й об`єктивного розгляду справи, зокрема, встановлення психічного стану ОСОБА_3 , його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, для встановлення чого необхідні спеціальні знання в області психіатрії, враховуючи те, що в матеріалах справи наявні достатні дані про психічний розлад здоров`я ОСОБА_3 , суд вважає, що клопотання слід задоволити та призначити у справі судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у разі призначення судом експертизи.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених п. 5 ч. 1 ст. 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи.
Оскільки для проведення судово-психіатричної експертизи потрібен значний проміжок часу, суд вважає, що провадження у цивільній справі №338/569/21, слід зупинити на час її проведення.
Керуючись ст. 105, 252, 253, 298, 353 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в:
Задоволити клопотання представника заявника про призначення судово-психіатричної експертизи.
У справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - виконавчий комітет Солотвинської селищної ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області як орган опіки та піклування, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна призначити судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1. Чи хворіє ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець та житель АДРЕСА_1 психічним захворюванням чи іншим психічним розладом здоров`я? Якщо так, яким саме?
2. Чи здатний ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлювати значення своїх дій та чи може керувати ними?
3. Чи може ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням стану здоров`я, з`явитися в судове засідання та дати особисто пояснення суду по суті справи?
Проведення експертизи доручити експертам судово-психіатричної експертної комісії Комунального некомерційного підприємства "Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я Івано-Франківської обласної ради" (76011, м. Івано-Франківськ, вул.Медична, 15).
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст. 384,385 КК України.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати за проведення експертизи відносяться на рахунок держави.
Витребувати з лікувальних установ медичні документи на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , які надати експерту для проведення експертизи.
Зобов`язати заявника забезпечити явку (доставку) ОСОБА_3 до Комунального некомерційного підприємства "Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров`я Івано-Франківської обласної ради".
Роз`яснити заявнику наслідки ухилення від участі в проведенні експертизи, які передбачені ст. 109 ЦПК України, відповідно до якої у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
На час проведення експертизи провадження у справі №338/569/21 зупинити.
Апеляційна скарга на ухвалу в частині зупинення провадження у справі може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Богородчанський районний суд Івано-Франківської області протягом 15 днів з дня її проголошення.
Головуюча Л.Я. Рибка
Присяжні Н.С. Михайлишин
М.В. Сікора
- Номер: 2-о/338/12/21
- Опис: визнання фізичної особи недієздатною
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 338/569/21
- Суд: Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Рибка Л.Я.
- Результати справи:
- Етап діла: Відкрито провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.05.2021
- Дата етапу: 19.05.2021